۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره فردی

اشتراک :
شوک فرهنگی مهاجرت چیست؟
شوک فرهنگی مهاجرت چیست؟

شوک فرهنگی مهاجرت چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و دریافت مشاوره از افراکلینیک کلیک ک ...

برای رهایی از غم غربت چه باید کرد؟
برای رهایی از غم غربت چه باید کرد؟

چطور از غم غربت و دلتنگی برای کشور و اعضای خانواده بعد از مهاجرت، رها شویم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر د ...

افسردگی بعد از مهاجرت
افسردگی بعد از مهاجرت

افسردگی بعد از مهاجرت چیست و چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و دریافت مش ...

روانشناسی مهاجرت چیست؟
روانشناسی مهاجرت چیست؟

روانشناسی مهاجرت چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و دریافت مشاوره از افراکلینیک کلیک کن ...

همه چیز درباره خود کم بینی یا احساس حقارت
همه چیز درباره خود کم بینی یا احساس حقارت

چگونه با افراد خود کم بین رفتار کنیم؟ چگونه احساس حقارت را در خود از بین ببریم؟ برای دریافت پاسخ سوا ...

حسادت چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟
حسادت چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟

حسادت چگونه به وجود می آید؟ حسادت چگونه درمان می شود؟ برای پاسخ سوالات خود این پست از وبلاگ افراکلین ...

درمان استرس و اضطراب
درمان استرس و اضطراب

استرس و اضطراب هیجان‌هایی ناخوشایند هستند و هر از گاهی ممکن است سراغ هر یک از ما بیاید. در این مقاله ...

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین چیست؟
اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین چیست؟

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین چیست و چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اختلال شخ ...

اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک چیست؟
اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک چیست؟

اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک چیست و چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اختلال شخ ...

اختلال شخصیت مرزی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
اختلال شخصیت مرزی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

اختلال شخصیت مرزی چیست و چگونه درمان می‌شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری و دریافت مشاور ...

اختلال شخصیت پارانوئید یا بدبین چیست؟
اختلال شخصیت پارانوئید یا بدبین چیست؟

اختلال شخصیت پارانوئید (بدبین و شکاک) چیست و چگونه درمان می‌شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمار ...

همه چیز درباره کودک درون
همه چیز درباره کودک درون

چگونه با کودک درون خود ارتباط برقرار کنیم و چگونه آن را فعال کنیم؟ برای پاسخ سوالات خود مطالعه این م ...

هر فردی در زندگی اش با رویدادهایی از جمله ازدواج، طلاق، تغییر شغل، بیماری سخت نزدیکان و مهاجرت روبه رو است، که هر کدام میزان زیادی استرس ایجاد می کنند؛ همچنین زمانی که فرد احساس می کند بر سر دوراهی قرار گرفته و نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد و یا زمان هایی که فرد در زندگی لحظه هایی را تجربه می کند که بین نیازها و تمایلاتش با واقعیت های محیطی تعارض های زیادی وجود دارد، در این مواقع است که نیاز به مشاوره فردی بوجود می آید.

برای دریافت مشاوره فردی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

انواع مشاوره فردی در افرا کلینیک

ارائه مشاوره فردی به شیوه‌های غیر حضوری از جمله تلفنی یا آنلاین از راه‌های جدید و پرطرفداری است که شباهت‌های زیادی به مشاوره فردی حضوری دارد. در این مقاله به بررسی هر کدام از مشاوره‌های فردی حضوری و آنلاین و تلفنی می‌پردازیم.

مشاوره فردی حضوری

افراد معمولاً در مشاوره فردی حضوری در یک زمان و مکان مشخص با مشاور به صورت، رودررو صحبت می‌کنند. مزیت جلسات حضوری داشتن یک مکالمه در زمان واقعی است، جایی که مشاور می‌تواند زبان بدن و لحن صدای مراجع را بهتر درک کند و احساسات سرکوب شده‌اش را شناسایی کرده و کمک کند تا مراجع بتواند یک درک یکپارچه از شخصیت خود داشته باشد.

مشاوره فردی تلفنی

افراد در مشاوره فردی تلفنی با صرف کمترین میزان انرژی و وقت می‌توانند جلسه مشاوره داشته باشند؛ اگرچه تاثیرگذار بودن جلسات تلفنی به اندازه حضوری و حتی آنلاین نیست؛ اما در بعضی شرایط از جمله زمانی که فرد محدودیت جا به جا شدن دارد، زمانی که فرد می‌خواهد حریم خصوصی و ناشناس بودنش حفظ شود، زمانی که فرد درگیر مشکلات بغرنجی است که جامعه درباره این موضوعات قضاوت شدیدی دارد و البته از همه مهمتر زمانی که فرد می‌خواهد در کمترین زمان ممکن دسترسی آسان به مشاور  داشته باشد، مشاوره فردی تلفنی می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد.

مشاوره فردی آنلاین 

مراجع معمولا در مشاوره فردی آنلاین راحت‌تر از مشاوره حضوری است. به جای اینکه او در هر جلسه به مطب درمانگر برود، می‌تواند از خانه وارد یک وب سایت یا برنامه شود. در این شرایط درمانگران دارای زمانبندی انعطاف پذیری هستند، بنابراین متناسب سازی جلسه با شرایط مراجع آسان‌تر است. مسئله مهمی که ممکن است در مشاوره آنلاین بوجود آید، عدم فراهم شدن فضای خصوصی با درمانگر است. نکته جالب اینجاست که گاهی مراجع به دلیل مشکلات مرزبندی در روابطش به مشاور مراجعه می‌کند و در واقع از آغاز جلسات، درمان آموزش مرزبندی هم شروع می‌شود. البته اگر مراجع مشکل جدی در  زمینه مرزبندی داشته باشد، بهتر است جلسات مشاوره فردی، حضوری باشد.

دلایل زیادی از جمله اضطراب اجتماعی، بیماری‌های مزمن، ناتوانی‌های جسمی، عدم توانایی مرخصی از کار، مشکل در یافتن مراقب برای کودکان، دور بودن مطب مشاور و غیره، شرکت در یک قرار ملاقات حضوری برای درمان را دشوار کرده و مشاوره آنلاین را گزینه بسیار مناسبی می‌کند. تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر، نشان داده درمان آنلاین می‌تواند معادل درمان حضوری باشد. شواهدی که از درمان آنلاین پشتیبانی می‌کند، بیشتر روی موضوعات استرس، اضطراب، افسردگی و موضوعات ارتباطی بوده است؛ البته هرچه مشکل شخص شدیدتر باشد، اثرگذاری درمان‌های حضوری بیشتر می‌شود.

مشاوره فردی چیست؟

ارتباط دو نفره ای که بین متخصص روانشناس و مراجع در یک مکان مشخص جهت رفع مشکلات خلقی یا ارتباطی شکل می گیرد، مشاوره فردی می گویند.

مشاوره فردی

اهمیت و ضرورت مشاوره فردی

گرچه ما اغلب از حمایت و پشتیبانی و گوش شنوای دوستان و خانواده بهره‌مند هستیم، اما مواقعی وجود دارد که در رابطه با مشکلاتمان نتوانیم با کسی آن را در میان بگذاریم؛ چرا که احساس می کنیم جزء ناراحت کردن اطرافیانمان اتفاقی برای حل شدن مشکلاتمان نخواهد افتاد. در این مواقع یک مشاور یا روانشناس می تواند نقش پررنگی در برخورد ما با رویدادها و چالش ها زندگی مان داشته باشد. یک مشاوریا روانشناس کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیریم و مناسب ترین برخورد را در مواجهه با رویدادهای مختلف داشته باشیم در این شرایط مراجعه به روانشناس و داشتن جلسات مشاوره فضایی امن  و مورد اعتماد و بدون قضاوتی را برای ما فراهم می‌کند تا بتوانیم از عمیق‌ترین تجارب زندگی مان پرده برداریم. در طی فرایند درمان است که فرد می‌تواند به مسائل روانشناختی خود پی برده و برای آن‌ها راه‌حلی مناسب با شرایط خود پیدا کند. نکته قابل تامل در مشاوره فردی این است که تجربه گفتگو با روانشناس یا مشاور حرفه ای قاعدتا شبیه یک مکالمه معمولی با اطرافیان نخواهد بود.

کدام شیوه مشاوره فردی (حضوری یا غیر حضوری) برای من مناسب‌تر است؟

درمان مشاوره حضوری یا غیر حضوری(تلفنی،آنلاین) بستگی به نوع شخصیت (درونگرا یا برونگرا بودن)، نوع رویکرد درمانی (درمان شناختی رفتاری، درمان بین فردی و روان درمانی)،هدف مراجعه (برطرف شدن نشانه‌های آزاردهنده مثل ترس یا تغییر ساختار شخصیت)و شدت بیماری دارد.

شخصیت افراد برونگرا برای جلسات آنلاین بهتر است چرا که از راه دور هم می‌توانند به راحتی ارتباط بگیرند و در مورد مشکلاتشان صحبت کنند. رویکرد مشاور هر چه از مشاوره‌ای به سمت درمان‌های عمیق‌تر می‌رود، نیاز به جلسات حضوری بیشتر می‌شود.

اهداف درمانی مراجع هر چقدر از برطرف کردن نشانه‌ها به سمت تغییر ساختار شخصیت برود، نیاز به اتحاد درمانی قوی‌تر و ارتباط حضوری، لزوم بیش‌تری پیدا می‌کند.

اما آنچه بیش از همه نوع مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین را تعیین می‌کند، مشکلی است که مراجع به خاطر آن قصد گرفتن وقت مشاوره دارد؛ در واقع اختلالات شخصیت یا مشکلات حاد زوجی نیاز به جلسات حضوری دارد. هر چه مشکلات سطحی‌تر و بیش‌تر نیاز به کسب اطلاعات برای تصمیم گیری باشد، جلسات آنلاین و تلفنی می‌تواند کمک کننده باشد.

مشاوره فردی آنلاین برای کدام مشکلات موثرتر است؟

تحقیقات نشان داده مشاوره فردی آنلاین برای مشکلاتی از جمله: اضطراب، افسردگی، اختلال خوردن، مشکلات بین فردی، استرس، وسواس(OCD)، مشکلات والدین_فرزندان تاثیر مفید درمانی داشته است.

چه کسانی به مشاوره فردی نیاز دارند؟

بسیاری از مردم فکر می کنند باید یک بیماری روانی یا مشکل شدیدی در زندگی داشته باشند تا به مشاور یا روانشناس مراجعه کنند که البته این یک باور اشتباهی است؛ چرا که ما برای تصمیم گیری در بسیاری از امور زندگیمان نیاز به یک مشاور یا روانشناس داریم. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که به چه دلایلی اکثرا مردم به روانشناس مراجعه می کنند ما در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

 •  فقدان

مرگ فصل جدایی ناپذیر زندگی است، روانشناس می‌تواند راه درست کنار آمدن با مرگ کسانی را که برای فرد نزدیک بوده است، را نشان دهد.

 • استرس و اضطراب 

مراحل مختلف زندگی، استرس زا هستند و بسیاری از موقعیت‌ها – از مصاحبه شغلی گرفته تا مشکلات رابطه ای – موجب اضطراب درافراد می‌شود. استرس و اضطراب مهار نشده منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی شده و باتلاقی برای گیر افتادن در مشکلات دیگر می‌شود. روانشناس به فرد کمک می‌کند تا با یافتن منبع یا علت مشکلات و همچنین راه‌های مناسب حل آن‌ها استرس و اضطراب خود را مدیریت کند.

 • افسردگی

هجوم احساسات درماندگی و نا امیدی علامت رایج افسردگی است. در حالی که برخی افراد اعتقاد به از بین رفتن ناگهانی افسردگی دارند اما این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. افسردگی بیماری روانی شایعی است که در آن فرد علاقه‎ی خود را به خیلی از چیزها از دست داده، احساس خستگی کرده و اغلب در کنترل عواطف و احساسات خود با مشکل روبه‌رو است. روانشناس در یافتن منبع افسردگی به فرد کمک می‌کند – که اغلب اولین گام برای داشتن حسی بهتر است – و علاوه بر آن کمک می‌کند تا فرآیندهای ذهن خود را شناسایی کرده و خود را تله های ذهنش نجات دهد .

 • فوبیاها

 انواع ترس های شدیدی که روند زندگی افراد را مختل کرده است از جمله ترس از اجتماع، ترس از آسانسور یا فضاهای بسته.

 • مسائل خانوادگی و ارتباطات فرد

روابط خانوادگی، شخصی یا کاری فراز و فرود های خود را دارند. با این که داشتن رابطه می‌تواند یکی از بهترین برهه‌های زندگی باشد؛ اما در عین حال برای برخی افراد سرچشمه‌ی استرس و مشکلات است. 

 • عادات ناسالم و اعتیاد

گاهی افراد به جای حل کردن مشکلات با پناه بردن به یکسری عادت های ناسالم به پاک کردن صورت مسئله‌ مشکلات می پردازند؛ رفتارهایی از جمله سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و سوءمصرف مواد می تواند سرپوشی برای مواجه نشدن با مشکلات عمیق تر باشد. در حالی که فرد با مراجعه به روانشناس می تواند به آن مشکلات اساسی‌تر رسیدگی ‌کند.

 • ارتقای عملکرد شغلی، تحصیلی و ...

مشاوره فردی صرفا برای بر طرف کردن مشکلات در زندگی فرد نیست بلکه گاهی مراجعه به روانشناس برای بالا بردن سطح کیفیت زندگی است.

 • خودکاوی و خودآگاهی

تجزیه و تحلیل خود به اکثر افراد کمک می‌کند تا درون خود را بهتر درک کنند، روانشناسان آموزش دیده‌اند تا بهترین شنونده‌ برای بخش های تاریک افراد باشند و به آنها کمک کنند تا به یکپارچگی روانی برسند.

 • اختلالات روانی

گاهی اوقات علائم متعدد ناشی از یک مشکل بزرگ‌تر هست، اختلالات روانی به روش‌های مختلفی خودشان را نمایان می‌سازند و تنها با کمک یک متخصص است که می‌توان آن را شناسایی کرده و به طور جدی در پی درمان آن بود.

مشاوره انفرادی

اختلالات روانی رایج شامل موارد زیر است:

 1. اختلال دوقطبی
 2. اختلال افسردگی عمده
 3. اسکیزوفرنی
 4. اختلال استرس پس از سانحه
 5. وسواس ها و ...

در طول فرایند مشاوره، فرد و مشاور در مورد موضوعاتی که باید به آنها پرداخته شود گفتگو می کنند. مشاوران غالباً افراد را به تأمل و تعمق در تجارب خود ترغیب می کنند. روانشناسان با استفاده از روش ها و رویکرد های گوناگون افراد را تشویق می کنند تا افکار و احساسات رخ داده در جلسه را در نظر بگیرند و خودآگاهی را تجربه کنند و از خودشان بپرسند در حال حاضر درون من چه می گذرد؟
مشاوره همچنین به افراد این امکان را می دهد تا سفری در جستجوی خود داشته باشند. من کی هستم؟ اعتقادات و ارزشهای من چیست؟ چه چیزی زندگی را برای من معنی دار می کند؟ افراد موجود در شبکه پشتیبانی من چه کسانی هستند؟ اینها همه سوالاتی است که ذهن فرد در مشاوره فردی با آن روبرو می شود. یک روانشناس به فرد کمک می کند که مسائل مربوط به روابط و مهارت های اجتماعی خود را ببیند، مرزهای لازم را در هر بستری شناسایی کند و درکی از نیاز ها و ترجیحات خود داشته باشد. مشاوره فردی علاوه بر شناسایی مرزها ، مهارتهای ارتباطی مانند مهارتهای ابراز وجود ، هوش هیجانی ، همدلی ، گوش دادن فعال ، اعتماد به نفس و احترام را نیز بهبود می بخشد.

برای دریافت مشاوره فردی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

اهداف مشاوره انفرادی چیست؟

مشاور یا روانشناس به مراجع کمک می کند تا 

 1. تصویر واضح و واقع بینانه ای از موقعیت، احساسات و توانایی‌هایش به دست آورد
 2. راه های جدیدی برای نگریستن به موقعیت و مسئله خودش بیابد 
 3. اعتماد به نفس و قبول مسئولیت در او برای تدبیر مسئله خودش افزایش یابد
 4. اهداف ویژه، صریح و عملی برای بهبود بخشیدن به وضعیت خود برگزیند
 5. بتواند برای بهبود وضعیت، پیشگیری از مشکل (مثل بیماری)، یا تغییر مطلوب در سبک زندگی، طرحی عملی تهیه کند.
 6. برای اجرای تغییر، از انگیزه و مهارت‌های مورد نیاز برخوردار شود
 7. با ارتقای اعتماد به نفس و خودبسندگی، از رابطه مشاوره ای مستقل شود

معمولا همه این اهداف در هر رابطه مشاوره ای حاصل نمی‌شود; بلکه بسته به شرایط و ویژگی‌های مراجع، جلسات ممکن است بر یک یا تعداد محدودی از اهداف تمرکز باشد. 

اهداف مشاوره فردی

مزایای بهره گیری از روانشناس انفرادی چیست؟

 بوسیله ی مشاوره فردی شما می توانید  هر هفته یک ساعت به طور عمیق روی خودتان تمرکز کنید - درمان دوره ای است که شما در آن موضوع هستید. می توانید خودتان را کاوش کنید، بیشتر به افکار و احساسات فعلی خود بپردازید ، یا فقط مدتی بنشینید و "باشید". این عمل حیاتی امروزه در دنیای ما به یک هنر فراموش شده تبدیل شده است. شما می توانید رها شوید و ببخشید - کینه داشتن یک بیماری قابل تشخیص نیست ، اما عواقب جسمی ، عاطفی و رابطه ای جدی دارد. از طریق درمان می توانید یاد بگیرید که این مسائل را برای خود حل کنید و ادامه دهید. شما مکانی برای تمرین ابراز وجود، ابراز احساسات دارید درمان برای شما آزمایشگاهی است برای کشف، آزمایش و تمرین رفتارهایی که در بقیه زندگی ترسناک است. مثلا افراد خجالتی می توانند تقابل را تمرین کنند. و آنچه که یاد می گیرید را می توانید در دنیای بیرون پیاده کنید.

در طی فرایند درمان چه اتفاقی در اتاق درمان می افتد؟

در ابتدای جلسه، درمانگر به طور معمول شما را دعوت می کند تا آنچه را که در زندگی تان می گذرد، آنچه در ذهن تان است ، آنچه شما را آزار می دهد بگویید همچنین از شما می خواهد اگر اهدافی دارید که دوست دارید درباره آنها صحبت کنید، به اشتراک بگذارید. از شما دعوت می شود که صریح صحبت کنید. درمانگر هنگام صحبت شما به شما گوش می دهد و ممکن است یادداشت برداری کند. هنگام صحبت، انتقاد، قطع و قضاوت نخواهید شد. مکالمه شما محرمانه در اتاق درمان باقی می ماند. این یک نوع مکالمه خاص و منحصر به فرد است که در آن می توانید دقیقاً همان چیزی را که احساس می کنید، بیان کنید بدون اینکه نگران باشید کسی به شخصیت شما صدمه بزند یا به رابطه ای آسیب برسانید در مورد مسائلتان صحبت کنید. در مشاوره فردی اساساً هر جلسه یک جلسه حل مسئله است. شما وضعیت فعلی خود و احساسات خود را در مورد موضوعی توصیف می کنید و سپس درمانگر با استفاده از تخصص خود برای حل این مشکل به شما کمک می کند تا بتوانید به زندگی دلخواه خود نزدیک شوید.

البته جلسات درمان هر درمانگر متفاوت است، هر مراجع منحصر به فرد است، و هر رابطه ای بین درمانگر و مراجع نیز مشخص است - این بدان معنی است که توصیف ثابت و مشخصی از جلسه درمانی وجود ندارد. برخی از درمانگران تعبیر خواب را در کار خود به کار می گیرند. برخی موسیقی یا هنر درمانی را وارد کار خود می کنند. برخی دیگر با تمرین های هیپنوتیزم درمانی، مربیگری زندگی، تکنیک های شناختی، ذهن آگاهی و یا پذیرش و تعهد به مراجع کمک می کنند.. در نهایت ، صرف نظر از رویکرد مشاور یا روانشناس، یک درمانگر بدون قضاوت به مراجع گوش می دهد و به او کمک می کند تا برای چالش های پیش روی خود، راه حل پیدا کنند. نحوه ساختار جلسات بسته به نوع درمانی که دریافت می کنید و نوع مشکلی که می خواهید در آن کمک بگیرید، متفاوت است.

درمان می تواند:

با محدودیت زمانی، به این معنی که درمان شما بعد از چند جلسه مشخص به پایان می رسد، باشد و یا می تواند open-end باشد، یعنی می تواند تا زمانی که شما به آن نیاز دارید ادامه یابد. همچنین جلسات می تواند به صورت جداگانه، فقط با شما و درمانگرتان و یا در یک گروه با دیگران که همان مشکل را دارند و یا در ترکیبی از جلسات انفرادی و گروهی باشد. جلسات یک به یک معمولاً بین 50 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد، اما جلسات گروهی ممکن است گاهی طولانی تر باشد. معمولاً جلسات یک بار در هفته برگزار می شود، اما ممکن است موافقت کنید که درمانگر خود را بیشتر یا کمتر از این زمان ملاقات کنید.

برای دریافت مشاوره فردی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

مشکلات مشاوره فردی آنلاین

 1. حذف یا کم رنگ شدن ارتباط غیرکلامی: در مشاوره آنلاین حتی به شکل ویدئویی هم ممکن است درمانگر نتواند علائمی ‌مانند گشاد شدن مردمک چشم، بیقراری‌های پا یا انقباضات را متوجه شود.
 2. پایین آمدن امنیت روانی مراجع: در صورت هک شدن ایمیل شخص یا کانال اجتماعی و یا ارسال پیام به مخاطب اشتباه، امنیت مراجع و محرمانه بودن گفتگوها ممکن است به خطر بیافتد.
 3. قطع شدن زیاد: تأخیر یا قطع شدن‌های مکرر جلسه به دلیل مشکلات مربوط به سرعت اینترنت، فرایند گفتگو را مختل می‌کند.
 4. عدم تاثیرگذار بودن در بیماری‌های شدید: عدم پوشش درمانی برای نگرانی‌های شدید یا مشکلات حاد شخصیت مثل پارانوئید.

خدمات مشاوره فردی در کلینیک افرا

جلسات حضوری در یک اتاق مناسب در کلینیک تشکیل می شود و یا از طریق تلفن یا آنلاین با استفاده از یک نرم افزار تماس اینترنتی برقرار می شود.

مشاوره فردی تلفنی و حضوری

در جلسات مشاوره انفرادی چه مراحلی طی می شود؟

آنچه شما ممکن است در جلسات درمانی پوشش دهید نیز متفاوت است. به عنوان مثال ، درمانگر شما ممکن است تمرینات خاصی را با شما پشت سر بگذراند، یا ممکن است در مورد احساس خود بحث کلی تری داشته باشید. آنها ممکن است سوالاتی  درباره ی روابط فعلی و گذشته شما، کودکی و تجربیات گذشته، شرایط یا رویدادهایی را که دشوار می دانید، اینکه چه احساسی دارید، چگونه رفتار می کنید، آنچه درباره آنها فکر می کنید و مسائلی که در جلسات قبلی مطرح شده است از شما سوال بپرسند اما مهم است که به یاد داشته باشید که لازم نیست در مورد هر آنچه آماده نیستید، صحبت کنید یا هر کاری که نمی خواهید، انجام دهید. 

انواع رویکرد های درمانی مورد استفاده روانشناسان و مشاوران در جلسات فردی چیست؟

مشاوره فردی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد از قبیل، درمان شناختی رفتاری (CBT)، طرحواره درمانی، روان پویشی، رفتار درمانی دیالکتیکی، درمان پذیرش و تعهد (اکت)، درمان مبتنی بر شفقت و روانکاوی، منتالیزیشنو ... باشد که بر اساس صلاحیت و تحصیلات و تجارب مشاور و روان‌درمانگر مشخص می‌شود. البته باید توجه داشت نوع شخصیت هر فرد و ظرفیت روانشناختی هرفرد با نوعی از رویکرد ها منطبق می شود و هر رویکردی برای هر فردی مناسب نیست و این مساله ای است که می توان در جلسات اول در مورد آن صحبت کرد و راهنمایی های لازم را در خصوص آن انجام داد.

برای دریافت مشاوره فردی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

مرکز مشاوره افرا امکان ارائه خدمات مشاوره فردی به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین را‌ دارد. کلینیک افرا در کنار شما به شما کمک می‌کند تا با پیدا کردن روانشناس مورد نظر خود و رویکردی مناسب با شخصیت و مشکل تان، زندگی با کیفیت تری را تجربه کنید.

مشاوره برای حل کردن مشکل فعلی شما راهکار پیشنهاد می کند اما روان درمانی جلساتی است که به شکل عمیق تر مسائل شما را مورد کاوش و بررسی  قرار می دهد.

این موضوع به هدف شما از مراجعه به روانشناس بستگی دارد. در صورتی که شما بخواهید مشکل فعلی تان حل شود و یا در بحرانی قرار دارید که به راهنمایی فرد متخصصی نیاز دارید، می توانید از مشاور یا روانشناسان شناختی کمک بگیرید؛ اما اگر بخواهید شناخت بهتری از تعارضات، چالش های درونی یا ارتباطی خود پیدا کنید از  درمان های عمیق تر مثل طرحواره درمانی، درمان هیجان مدار، روان پویشی کوتاه مدت، روابط موضوعی و... کمک بگیرید.

میزان تغییر در یک مشاوره فردی به دو عامل مهم بستگی دارد: یکی این که مراجع سطح انتظاراتش از خودش چقدر است. برای مثال اگر فردی توقع دارد که همین شغلی که دارد را بتواند نگه دارد با فردی که می خواهد شغلش را رشد دهد قطعا متفاوت است. عامل دوم انتخاب صحیح مشاور است. هر روانشناس و مشاوری در یک حیطه مشخص تخصص و توانمندی دارد. اگرچه همه متخصصین سلامت روان با مسائل مختلف آشنایی و آگاهی دارند اما بهتر است مشاوری را انتخاب کنید که در زمینه ای که نیز به مشاوره دارید، تخصص و مهارت دارد.

دلایل مراجعه به مشاور فردی بسیار متنوع است. اما می توان زمینه کاری مشاور را به چند بخش تقسیم کرد: بخش مداخله در بحران که افراد با یک بحران یا مشکل حادی مواجه شدند و نمی دانند در حال حاضر برای مشکلی که دارند چه تصمیمی باید بگیرند. بخش دوم: بالا بردن کیفیت زندگی افراد. گاه پیش می‌آید که افراد مشکل حادی ندارند اما می خواهند زندگی با کیفیت تری داشته باشند. مثلا به دنبال تعاملات بهتر، پیشرفت تحصیلی یا کاری هستند. در این موارد مشاوره فردی به توسعه فردی افراد کمک می کند. بخش سوم مربوط به افرادی است که از مشکلات بالینی مثل اضطراب، افسردگی و ... رنج می برند و یا از کیفیت ارتباط با اطرافیانشان رضایت ندارند در این موارد نیز مشاور فردی با توجه به رویکردی که دارد کمک به حل مشکلات مراجع می کند.