021-44273757 ، 02144273767

مشاوره تحصیلی

اشتراک :
استرس امتحان چیست و چگونه بر اضطراب امتحان غلبه کنیم؟
استرس امتحان چیست و چگونه بر اضطراب امتحان غلبه کنیم؟

با افرا کلینیک همراه باشید تا بدانید چرا افراد در روز امتحان استرس دارند و چه تکنیک‌هایی می تواند با ...

امروزه با گسترده شدن جوامع و پیچیده شدن روابط میان انسان ها و پیدایش مشکلات جدیدتر و بیشتر برای آن‌ها، نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر احساس شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. مشاوره یک فرایند یادگیری به منظور دریافت کمک و مشورت گرفتن و راهنمایی خواستن مراجع از مشاور است. مشاور با تجربه و با صلاحیت علمی و حرفه ای، مراجع را جهت رسیدن به بینش و بصیرتی در مورد خود یاری داده و به او برای رسیدن به اهداف واقع بینانه اش کمک می نماید. مشاوره دارای انواع مختلفی مانند مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره تحصیلی، مشاوره کودک، مشاوره شغلی و … بوده که مشاوره تحصیلی یکی از انواع مهم و سرنوشت ساز در زندگی انسان است.

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی شاخه‌ای از مشاوره است و به افراد برای پیدا کردن مسیر تحصیلی دلخواه و مناسب خود کمک می‌کند. شما در هر مقطعی از طریق دریافت راهنمایی و مشاوره تحصیلی می‌توانید انتخابی هوشمندانه و مطمئن در زمینه آینده تحصیلی و شغلی خود داشته باشید.

دنیای امروز، دنیای پیچیده و تخصصی است. امرزوه ورود به هر کاری نیازمند کسب اطلاعات دقیق و به عبارتی داشتن نقشه و برنامه راه است. باید هدف‌گذاری کنیم، اهداف بلندمدت و کوتاه مدت مشخص کنیم و بدانیم از چه منابعی بهتر است استفاده کنیم. کسب علم و ادامه تحصیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. مشاوره تحصیلی یکی از شاخه‌های علم روانشناسی است که در سال‌های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است. مشاوره تحصیلی فرایندی است که به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند با توجه استعداد، علائق و توانمندی‌های خود اولا مسیر تحصیلی مناسبی را انتخاب کنند، سپس راهکارهای علمی در رابطه با موفقیت تحصیلی را به آن‌ها آموزش می‌دهند و در نهایت به مشکلات خاصی که در مسیر یادگیری فراگیران وجود دارد رسیدگی می‌کند.

مشاوره تحصیلی به منظور کمک و راهنمایی دانش‌آموزان و دانشجویان در زمینه‌ی انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی آن‌ها و با توجه به ویژگی‌هایی مانند هوش و استعداد و علایق و نقاط ضعف و قوت فرد انجام می‌شود. همچنین، شرایط و امکانات، ریز نمرات سال‌های قبل، تنوع رشته‌ها و شرایط جامعه نیز نقش مهمی در این انتخاب دارند. مشاوره تحصیلی در این زمینه معمولا توسط ازمون‌های سنجش استعداد انجام می‌گیرد.

لازم است مشاوران مدرسه با داشتن تجربه و علم و تخصص کافی بتوانند با معلمان، مدیران، و به ویژه والدین دانش‌آموزان تعامل سازنده‌ای برقرار کرده و با همکاری یکدیگر دانش‌آموز را در جهت رسیدن به اهداف آموزش و پرورش یاری نمایند.همانطور که می‌دانیم، وظیفه اصلی مشاور فکر کردن با مراجع است و نه برای مراجع. به‌همین دلیل تلاش مشاوران این است که با ایجاد رابطه‌ای همدلانه و صمیمانه مسئله‌ی انتخاب و تصمیم‌گیری و همچنین بررسی و تحلیل مشکل مراجع را برای او آسان کنند.

همچنین، مشاور تحصیلی با ایجاد روابط سازنده میان دانش‌آموز و اجتماع، تقویت اعتماد به نفس و قدرت هدف‌گذاری و کاهش اضطراب دانش‌آموزان، کمک به انتخاب شغلی متناسب با مهارت‌ها و توانمندی‌های آنان و فراهم کردن منابع برای توسعه و رشد فردی دانش‌آموزان و در نهایت، کمک به حل مسائل و مشکلات آن‌ها، دانش‌آموزان را در پیمودن مسیر صحیح زندگیشان هدایت می‌کنند.

مشاور تحصیلی کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مشاور تحصیلی، فردی است که در گرایش مشاوره تحصیلی در دانشگاه تحصیل کرده است و دوره‌های تخصصی در زمینه کاری خود را گذرانده است. کار مشاور تحصیلی، هدایت کردن افراد در مسیر تحصیلی آن‌ها است. شما با هدایت و راهنمایی یک مشاور تحصیلی می‌توانید با اطمینان بیشتر و اضطراب کمتر مسیر آینده خود را تعیین نمایید.
 

برای دریافت مشاوره تحصیلی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

انواع مشاوره تحصیلی

انواع مشاوره تحصیلی 

اگرچه مشاوره تحصیلی یک فرایند کلی است که به افراد در پیمودن مسیر صحیح و رسیدن به هدف کمک می‌کند اما در مقاطع مختلف این فرایند متفاوت خواهد بود. مشاوران در مقاطع مختلف باید به ویژگی‌های افراد، اهداف و شرایط موجود توجه کرده و متناسب با آن اقدام به ارائه مشاوره کنند. 

به طور کلی، وظایف مشاور تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه هدایت تحصیلی دانش‌آموز بوده که شامل موارد زیر است:

 1. آموزش مهارت‌های مطالعه و یادگیری و روش‌های برنامه‌ریزی درسی، یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی، و پاسخ به سوالات تستی و تشریحی
 2. بررسی  علل افت تحصیلی دانش‌آموز که می‌تواند در نتیجه‌ی عوامل بیرونی مانند خانواده و مدرسه و عوامل فردی مانند سلامتی جسمی و روانی، انگیزه‌ی دانش‌آموز، عدم آشنایی با روش‌های مطالعه و برنامه‌ریزی و علایق و استعدادهای او باشد. 
 3. شناسایی مشکلات روانشناختی از جمله اختلالات افسردگی و اضطرابی و ارجاع به روانشناس یا روان‌پزشک
 4. تشخیص اختلال یادگیری که بعضی اوقات به اشتباه از سمت آموزگار و مدرسه پایین بودن IQ تلقی می‌شود.
 5. تشخیص سبک یادگیری کودک و سوق دادن او به شیوه‌ی مطالعه متناسب با شخصیت کودک
 6. تشخیص اختلال توجه و بیش‌فعالی در کودک و آموزش رفتارهای مناسب این کودکان به والدین آن‌ها
 7. هموار کردن مسیر موفقیت تحصیلی دانش‌آموز با استفاده از دانش روانشناسی و انسان‌شناختی و تجربیات مشاور
 8. شناخت توانایی‌ها و محدودیت‌ها و امکانات موجود دانش‌آموز
 9. شناسایی دقیق استعدادها و توانایی‌ها برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی مناسب
 10. همکاری و برقراری ارتباط مناسب بین دانش‌آموز با معلم، خانواده، و مسئولان مدرسه برای حل مشکلات تحصیلی، خانوادگی و روانی دانش‌آموز
 11. سرعت بخشیدن به مطالعه و موفقیت در کنکور با صرفه‌جویی در وقت و زمان
 12. کمک به والدین برای شناسایی دقیق‌تر استعدادها و توانایی ها و اختلال‌های شخصیتی احتمالی فرزندشان و فراهم کردن امکانات لازم برای رشد و شکوفایی آن‌ها
 13. افزایش قدرت تمرکز و بهینه‌سازی و تقویت حافظه و آموزش روش‌های تندخوانی و ارائه‌ی رژیم غذایی مناسب برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش خستگی ذهنی
 14. آموزش مهارت‌های دادن آزمون مانند شیوه‌های آمادگی صحیح برای آزمون، مدیریت استرس و کاهش اضطراب امتحان و نحوه‌ی مدیریت زمان

مشاوره تحصیلی مدرسه

مشاوره تحصیلی در رابطه با دانش‌آموزان و دوران مدرسه حساسیت‌ها و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در این دوران افراد با تغییرات رشدی زیادی همراه هستند و تغییرات دوره نوجوانی و استرس‌های دوران کنکور و همین‌طور مسائل شناختی و مشکلات یادگیری ممکن است در امور تحصیلی دانش‌آموزان اختلال زیادی ایجاد کند. بنابراین مشاوران تحصیلی در مدرسه باید دید جامع و گسترده‌ای نسبت به این مسائل داشته باشند و با توجه به این نکات ارزیابی صحیحی از مشکلات یادگیری دانش‌آموز انجام دهند. 

مشاوره قبولی در آزمون تیزهوشان

آزمون تیزهوشان یکی از آزمون‌های مهم در دوران مدرسه است که برای ورود به دو مقطع راهنمایی و دبیرستان انجام می‌شود. از آن‌جایی که مدارس تیزهوشان امکانات ویژه‌ای را در اختیار دانش‌آموزان می‌گذارند بسیاری از والدین خواهان ادامه تحصیل فرزند خود در این مدارس هستند. اما بهتر است بدانید قبل از هر نوع تصمیم‌گیری ابتدا باید با یک مشاور متخصص صحبت کرده و مطمئن شوید فرزند شما مناسب تحصیل در چنین مدرسه‌ای هست یا نه.

در ادامه مشاور تحصیلی به دانش‌آموز کمک می‌کند تا متناسب با ویژگی‌های شخصی خود برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد و به طور صحیح منابع را انتخاب کند. آموزش تکنیک‌های پاسخ‌گویی به تست‌ها و  شیوه مرور مطالب نیز از جمله کارهای مهمی است که در مشاوره قبولی در آزمون تیزهوشان حتما باید انجام شود.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دبیرستان

برای گرفتن یک تصمیم درست باید هم اطلاعات صحیحی در مورد گزینه‌های موجود و هم ویژگی‌های شخصی خود داشته باشیم. انتخاب رشته هم از همین قانون پیروی می کند. انتخاب رشته یکی از اولین تصمیمات مهمی است که فرد برای زندگی خود می گیرد که لازمه درست بودن آن، شناخت استعدادها و ویژگی های شخصیتی است، مشاور با گرفتن تست‌های شخصیت‌شناسی و استعدادیابی و ارتباط هفتگی که با دانش‌آموز دارد، می تواند برای گرفتن تصمیم در زمینه انتخاب رشته درست، تاثیر‌گذار باشد.

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی کنکور سراسری

دوران کنکور یکی از پرچالش‌ترین سال‌های تحصیلی در زندگی هر فردی است. استفاده از خدمات مشاوره تاثیر بسیار زیادی در طی این مسیر پرچالش داشته و به افراد کمک می‌کند.

در سال کنکور مشاور علاوره بر فعالیت‌های سال‌های قبل که برای محصلین داشته نقش کوچینگ را نیز دارد، از آن‌جایی که سال کنکور سال پر استرسی است، دانش‌آموزان به طور مکرر دچار افت انگیزه یا افزایش اضطراب می‌شوند، حضور مشاوری که شخصا درگیری‌های دانش‌آموز را بشنود و در مورد نحوه‌ی یادگیری دروس مختلف و طرح جمع‌بندی دروس اطلاعات لازم را داشته باشد، می تواند کمک بزرگی به دانش‌آموز کنکوری کند.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دانشگاهی

یکی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین تصمیمات هر فرد انتخاب رشته دانشگاهی است. انتخاب رشته دانشگاهی تاثیر زیادی در کیفیت زندگی افراد دارد و به نوعی تمام مراحل زندگی فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد زیرا انتخاب شغل نیز تحت‌تاثیر رشته تحصیلی افراد قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است در این فرایند تصمیم‌گیری با دقت بیشتری عمل کرد و با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی علاوه بر کسب خودآگاهی با ویژگی‌های رشته‌های دانشگاهی نیز به طور دقیق آشنا شویم.

مشاوره تحصیلی کنکور کاردانی به کارشناسی 

دانشجو کاردانی این شانس را  دارد که خیلی زودتر از یک دانشجوی کارشناسی به جمع‌بندی در مورد رشته‌ای که انتخاب کرده است، برسد. چرا که خیلی اوقات دانشجو از رشته خود تصور خاصی داشته است اما در واقعیت با مسائل دیگری مواجه می‌شود. دانشجوی کاردانی فرصت این را دارد تا هم از نظر علاقه و هم بازار کار رشته اش را با یک متخصص بررسی کند تا در صورت نیاز به تغییر رشته یا تغییر گرایش یا حتی محل دانشگاه خود اقدام کند و مشاور به دلیل تجربه و آگاهی از رشته ها و بازار کار آن‌ها و گفتگو در مورد ویژگی‌های شخصیتی دانشجو می‌تواند در تصمیم‌گیری صحیح کمک‌کننده باشد.

مشاوره تحصیلی کنکور کارشناسی ارشد

مشاور تحصیلی کارشناسی ارشد به افراد کمک می‌کند تا در رابطه با ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار تصمیم‌گیری صحیحی داشته باشند. بعضی از رشته‌ها برای ورود به بازار کار حتما نیاز به تحصیلات تکمیلی هست و بعضی رشته‌ها فرد همان فرصت کاری که با کارشناسی دارد با کارشناسی ارشد هم دارد؛ از طرفی مشاور آگاهی لازم را در مورد نحوه‌ی ورود به مرحله کارشناسی ارشد، میزان رقبا و بررسی تجربه فرد در دوره کارشناسی و روشن کردن اهداف و اولویت‌های او را نیز دارد.

مشاوره تحصیلی آزمون دکتری

افرادی که خود را برای آزمون دکتری آماده می‌کنند اهداف و برنامه‌های واضحی دارند. در واقع اولویت های این گروه نسبت به گروه‌های آموزشی دیگر واضح‌تر است، در بیشتر مواقع تصویر روشنی از کار در آن رشته را دارند و با چالش‌های کاری رشته مورد نظرشان آشنا هستند.

بیشترین علت مراجعه به مشاور تحصیلی در مقطع دکتری نحوه آماده شدن برای آزمون است. مشاور در زمینه چگونگی مطالعه و بررسی نقاط قوت و ضعف متقاضی دکتری، اطلاعات حرفه‌ای در اختیار او قرار می‌دهد، مشاور نیازی به انگیزه دادن برای مطالعه ندارد چون افراد اصولا انگیزه کافی دارند، بلکه به دنبال دادن تصویر روشن‌تری از رقبا و تمرکز روی دروسی است که باعث قبولی فرد می‌شوند؛ همچنین مشاور تحصیلی در مورد نحوه‌ی ارائه مقاله، نحوه‌ی آماده کردن فرد برای روز امتحان و مصاحبه حضوری بعد از قبولی کتبی به افراد متقاضی کنکور دکتری یاری می‌رساند.

مشاوره تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

افرادی که می‌خواهند برای ادامه تحصیل خارج از کشور را انتخاب کنند اصولا با 3 چالش بزرگ درگیر هستند.

 • چه کشوری را انتخاب کنم؟
 • نحوه مدیریت مسائل و مشکلات مالی؟
 • چگونه دوری از خانواده‌ام را تحمل کنم؟

هر فردی  متناسب با ویژگی‌های شخصیتی خود  ممکن است در یکی از چالش‌های ذکر شده به مشکل برخورد کند و یا نیاز به مشاوره داشته باشد. مشاور تحصیلی با توجه به رشته مورد نظر و میزان توانمندی‌ها و شرایط  روانی، اجتماعی و مالی فرد به او کمک می‌کند تا تصمیم درستی را پروسه مهاجرت اتخاذ کند. علاوه بر این چالش‌ها اقدامات موثر برای اپلای و گرفتن بورسیه تحصیلی بخشی از فرایند مشاوره مهاجرت است.

مشاوره تحصیلی آزمون زبان

یکی از دغدغه‌های افراد، امتحان زبان است که صرف نظر از این که برای چه مقطعی و چه رشته‌ای می‌خواهند شرکت کنند، هر فرد مشتاق به ادامه تحصیل با آن درگیر است. مشاور تحصیلی آزمون زبان با در نظر گرفتن پتانسیل‌های فرد و بررسی مهارت‌های زبان و شرایط امتحان برنامه‌ریزی مناسبی برای فرد انجام می‌دهد. همچنین با توجه به میزان پتانسیل‌های بالقوه و شیوه‌ها و تکنیک‌های مربوط به یادگیری زبان، پیشنهاداتی برای آماده شدن برای امتحان ارائه می‌دهد.

چه زمانی به مشاوره تحصیلی نیاز داریم؟

گاهی اوقات افراد در انتخاب کردن رشته تحصیلی خود به مشکل برمی‌خورند. برخی دیگر از اقراد نیز ممکن است نیاز داشته باشند شیوه صحیح و اصولی مطالعه کردن برای کنکور را بیاموزند. گاهی نیز ممکن است برای تحصیل در خارج از کشور نیاز داشته باشید با منابع مطالعاتی آشنا شوید. در چنین مواردی، یک مشاور تحصیلی می‌تواند شما را راهنمایی کند.
 

انواع مشاوره تحصیلی حضوری و آنلاین

برای دریافت مشاوره شغلی تلفنی با مشاوران افراکلینیک در تماس باشید

ضرورت و اهمیت مشاوره تحصیلی 

امروزه راهنمایی و مشاوره حرفه‌ای برای کمک به افرادی است که در زمینه رشد، سازگاری، تصمیم‌گیری، روابط خانوادگی، مهارت‌های اجتماعی و سبک زندگی خود مشکل داشته و به دنبال یافتن راه حل مناسبی برای رفع مشکل خود با کمک مشاوری مجرب و اگاه هستند. از آن‌جایی که مشاوره‌ی تحصیلی نقش مهمی در تربیت نیروی انسانی آینده دارد؛ مشاور تحصیلی با شناخت همه جانبه دانش‌آموز می‌تواند او را به انتخاب صحیح رشته‌ی تحصیلی مناسب بر اساس علایق و توانایی‌ها و استعدادهایش هدایت کرده و او را در حل مشکلاتش یاری نماید.

با توجه به مطالب عنوان شده، لزوم گسترش خدمات راهنمایی و مشاوره در تمام مقاطع تحصیلی مشخص شده و حضور مشاوری آگاه از ارتباط مشکلات تحصیلی با زمینه‌های روانی، اجتماعی دانش‌آموزان و توانا در استفاده از روش‌های راهنمایی و مشاوره به شکل فردی، گروهی و خانوادگی جهت بهبود عملکرد دانش‌آموزان در تمامی ابعاد زندگی ضروری به نظر می‌رسد.

هدف از مشاوره تحصیلی چیست؟

هدف از مشاوره تحصیلی ارائه حمایت‌های آموزشی و روان‌شناختی به دانجویان و دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف تحصیلی است. این نوع از مشاوره می‌تواند به نیازهای گوناگون آموزشی و روان‌شناختی افراد پاسخ بدهد. مشاوان تحصیلی به تشویق و ترغیب دانشجویان و دانش‌آموزان در راستای اهداف فردی و تحصیلی آن‌ها می‌پردازند و در برنامه‌ریزی برای رسیدن به این اهداف به آن‌ها کمک می‌کنند.

مزایای دریافت مشاوره تحصیلی

در صورت دریافت مشاوره تحصیلی می‌توانید راه‌های صحیح و اصولی مطالعه و برنامه‌ریزی را بیاموزید. این امر می‌تواند مسیر موفقیت تحصیلی را برای شما هموارتر کند. اگر راهنمایی‌های یک مشاور تحصیلی را دریافت کرده باشید، از استرس‌های مربوط به درس رها می‌شوید. بسیاری از استرس‌هایی که افراد در مسیر تحصیلی خود با آن‌ها مواجه می‌شوند، به دلیل نا آگاهی و نا آشنایی نسبت به امور تحصیلی ایجاد شده‌اند. بنابراین مشاوره تحصیلی می‌تواند با کاهش استرس‌هاس شما، شانس موفقیت تحصیلی‌تان را افزایش دهد.

چه مواردی در مشاوره تحصیلی بررسی می شود؟

این جلسات معمولا به شکل هفتگی یا ماهانه با توجه به نوع مشکل دانش‌آموز تشکیل می‌شود. در یک جلسه مشاوره تحصیلی مشاور و مراجع در مورد اهداف تحصیلی، نگرانی‌ها و دغدغه‌ها، و مسیر دستیابی به اهداف صحبت می‌کنند. مشاور برنامه‌ریزی صحیح و منابع موجود را معرفی کرده و به سوالات فرد پاسخ می‌دهند. همچنین در هر جلسه میزان پیشرفت مراجع و موانع موجود مورد ارزیابی قرار گرفته و تصمیم‌گیری می‌شود.

چگونه با مشاور تحصیلی صحبت کنیم؟

برخی از کلینیک‌های روانشناسی و مشاوره دارای بخش‌های مشاوره تحصیلی نیز هستند. افراکلینیک نیز از آن دسته از مراکز مشاوره است. شما با تماس گرفتن با این مراکز مشاوره می‌توانید از مشاور تحصیلی نوبت دریافت کنید. در جلسات مشاوره تحصیلی، شما به بیان مشکلات تحصیلی خود می‌پردازید و با مشخص شدن اهداف، مشاور تحصیلی فرآیند مشاوره را آغاز می‌کند.

مشاوره تحصیلی چند جلسه است؟

تعداد جلسات مشاوره تحصیلی معمولا به نوع مسئله‌ای که بابت آن به مشاور مراجعه کرده‌اید، بستگی دارد. برای برخی افراد ممکن است 5 جلسه مشاوره کافی باشد اما برخی دیگر ممکن است تا ماه‌ها نیاز داشته باشند که جلسات خود را ادامه دهند و از راهنمایی‌های مشاور تحصیلی استفاده کنند.

ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی خوب و قابل اعتماد

امروزه موسسات زیادی اقدام به برگزاری مشاوره تحصیلی کرده و در فضای مجازی با تبلیغات متعددی رو به رو هستیم. این حجم گسترده از تبلیغات ممکن است افراد را دچار سردرگمی کرده یا منجر به انتخاب اشتباه شود. به همین دلیل در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی خوب و قابل اعتماد توضیح داده می‌شود و می‌تواند معیاری برای انتخاب صحیح مشاور باشد

 1. متخصص بودن مشاور: داشتن اطلاعات کافی از روش‌های یادگیری و نظریات مختلف در مورد آن و استفاده از این دانش در جلسات مشاوره و نیز آشنایی کامل به مسیر تحصیلی که دانش‌آموز باید آن را طی کند.
 2. داشتن تحصیلات آکادمیک و مرتبط. 
 3. توجه به تفاوت‌های فردی، علائق، استعدادها و فعالیت‌های خاص هر فرد و برنامه‌ریزی بر اساس آن‌ها
 4. آشنایی با اصول مشاوره
 5. منظم بودن و مسئولیت‌پذیری مشاور 
 6. دلسوز بودن مشاور: اختصاص دادن زمان کافی به هر فرد و با ملایمت و نرمی رفتار کردن با او
 7. تشویق کردن دانش‌آموز و دادن انگیزه و روحیه به او و واقع‌بین بودن مشاور
 8. خلاق بودن مشاور: کشف راه‌حل‌های مختلف برای حل مسائل و مشکلات دانش‌آموز
 9. برنامه‌ریزی برای هر فرد با پرسیدن سوالات کافی از او و توجه به سطح آمادگی و پیشینه‌ی او

کدام یک از مشاوره‌های تحصیلی تلفنی، آنلاین یا حضوری برای من مناسب‌تر است؟

انتخاب شیوه دریافت مشاوره به نوع نیاز شما و امکاناتی که در اختیار دارید بستگی دارد. اگر امکان مراجعه حضوری برای شما فراهم باشد، مشاوره حضوری گزینه بهتری است زیرا ارتباطی بهتر میان شما و مشاور برقرار می‌شود. در صورتی که در نزدیکی محل زندگی شما مرکز مشاوره‌ای وجود ندارد، با استفاده از روش‌های تلفنی و آنلاین می‌توانید به راحتی مشاوره مورد نیاز خود را دریافت کنید. 

خدمات مشاوره تحصیلی افراکلینیک

با توجه به اهمیت و ضرورت مشاوره تحصیلی کلینیک افرا اقدام به برگزاری مشاوره تحصیلی در حوزه‌های مختلف نموده است. مشاوران افراکلینیک در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش برنامه‌ریزی، بررسی مشکلات یادگیری دانش‌آموزان، مهارت‌های زندگی و نحوه تصمیم‌گیری موثر خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند.

مشاوره تحصیلی به 3 صورت حضوری، تلفنی و آنلاین برگزار می‌شود. انعطاف‌پذیری در برگزاری جلسات مشاوره یکی از امتیازهای مهم این نوع مشاوره است و به راحتی برای همه افراد این امکان را فراهم می‌سازد که از خدمات مشاوره تحصیلی استفاده کنند.

مشاوره تحصیلی حضوری

مشاوره حضوری از دیرباز یکی از متداول‌ترین سبک‌های مشاوره بوده است. در مشاوره تحصیلی نیز جلسات حضوری بسیار رایج و پرکاربرد است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به شکل رو در رو با مشاور صحبت کنند و مسائل خود را بیان کنند. یکی از بزرگ‌ترین امتیازهای مشاوره حضوری شکل‌گیری رابطه و ایجاد فضایی قابل اعتماد بین مشاور و مراجع است. اما اگر جلسات طولانی مدت باشد و یا دسترسی به مشاور سخت باشد بهتر است در ادامه از مشاوره تحصیلی تلفنی استفاده شود.

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی یکی از شیوه‌های مشاوره است که امروزه به دلیل قطعی بودن تاثیرگذاری آن بر پیشرفت تحصیلی طرفداران زیادی نیز دارد. چرا که به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهد که بتوانند با وجود زمان محدودی  که بعد از مدرسه دارند از راهنمایی‌های حرفه‌ای مشاوره تحصیلی بهره ببرند؛ اما آنچه در مشاوره تحصیلی تلفنی مهم است، سطح ارتباطی است که دانش‌آموز می‌تواند با مشاور تلفنی بگیرد؛ در صورتی که دانش‌آموز شخصیتی درونگرا داشته باشد، مسلما داشتن جلسات حضوری موثرتر است. به ویژه جلسات اول که مشاور می‌بایست زبان بدن و رفتارهای ظریف دانش‌آموز مثل مضطرب شدن در هنگام صحبت در مورد موضوعات خاص، را مشاهده کند؛ رفتارهایی که به زبان نمی‌آید اما ممکن است محتوا عاطفی و احساسی زیادی داشته باشد و مشاور صرفا با مشاهده دانش‌آموز متوجه این احساسات می‌شود. اما در صورتی که شرایط مشاوره حضوری برای دانش آموزان درونگرا حتی برای جلسات اول نیز وجود نداشته باشد، ما به شما مشاوره تحصیلی آنلاین را پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این شیوه مشاوره تحصیلی را توضیح داده‌ایم.

مشاوره تحصیلی آنلاین

مشاوره آنلاین مزایای بسیاری دارد. این شیوه مشاوره هم امتیاز کیفیت بالای ارتباط حضوری را دارد و هم صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای مشاوره تلفنی را در بر دارد. البته باید به سرعت اینترنت به عنوان مشکل مشاوره آنلاین نیز اشاره کرد که گاهی قطعی‌های مکرر آن از حوصله دانش‌آموز خارج است. به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی دارید حتما مشاوره تحصیلی آنلاین را امتحان کنید تا علاوه‌بر داشتن زمان مناسب برای مشاوره در فضایی امن و قابل اعتماد مسائل و دغدغه‌های تحصیلی خود را مطرح کنید.

برای دریافت مشاوره تحصیلی در زمینه های مختلف می توانید با مشاوران افراکلینیک تماس حاصل نمایید.

شماره های تماس با ما :   021-44273757 ، 021-44273767

آموزش مهارت های مطالعه کردن، نحوه یادگیری ، روش های برنامه ریزی، هدف گذاری ها از کارهای مهمی است که مشاور تحصیلی در این زمینه انجام می دهد.

تحقیقات نشان داده افراد درونگرا و برونگرا در شیوه مطالعه و یادگیری متفاوت هستند و از طرفی شخصیت برونگرایی و درونگرایی یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت می باشد. بنابراین تست های شخصیت شناسی به ویژه تست شخصیت نئو برای پیشرفت تحصیلی اهمیت زیادی دارد.

در گذشته مطالعه زیاد عامل اصلی و مهم قبولی در دانشگاه  بوده است، اما امروزه علاوه بر مطالعه زیاد، سرعت مطالعه، نحوۀ به خاطر سپردن، شیوه تست زنی و نحوه مدیریت استرس اهمیت بالایی در داشتن موفقیت در کنکور دارد ( برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید صفحه مشاوره تحصیلی بخش مشاوره تحصیلی کنور سراسری را مطالعه کنید)

مشاور تحصیلی با گفتگو با شما و گرفتن آزمون های استعداد یابی می تواند با توجه به استعداد، علاقه، انگیزه، سخت کوشی، توقعات، انتظارات خود و والدین تان، شما را برای انتخاب رشته مناسب راهنمایی کند.

با توجه به این که مشاور تحصیلی اطلاعات کاملی را در زمینه مسائل روانشناختی، اجتماعی و تحصیلی دانش آموزان دارد در صورتی که موضوع ارتباط مربوط به مشکلات تعاملی دانش آموزان باشد، مشاور تحصیلی می تواند راهنمایی های مناسبی را انجام دهد؛ اما در سنین دبیرستان که روابط دانش آموزان از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است، گاهی مشکلات ارتباطی دانش آموزان مربوط به مسائل هویت جنسیتی و ارتباطات عاطفی شدید است که بهتر است در این شرایط یک روانشناس بالینی که بیرون مدرسه مستقر است به مسئله رسیدگی کند.

کوچینگ یا راهبری شیوه ای است که در سال های اخیر برای پیشبرد اهداف درسی دانش آموزان استفاده می شود یک فرد متخصص در زمینه تحصیلی بسته به نیاز دانش آموز با او تماس هایی را از قبل مشخص می کند تا گزارشی از روند برنامه ای که از قبل تهیه شده را در زمان‌های مشخص پیگیری کند. مشاور تحصیلی نیز بسته به رویکردی که دارد ممکن است کوچینگ را هم انجام دهد.