۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره تحصیلی

اشتراک :
کم رویی و خجالت کودکان : از شناسایی تا درمان کمرویی کودک
کم رویی و خجالت کودکان : از شناسایی تا درمان کمرویی کودک

کم رویی و خجالت کودکان چه علت هایی دارد و چگونه درمان می شود؟ راهنمای کامل علل، نشانه ها و علائم، در ...

امروزه با گسترده شدن جوامع و پیچیده شدن روابط میان انسان ها و پیدایش مشکلات جدیدتر و بیشتر برای آنها، نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر احساس شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. مشاوره یک فرایند یادگیری به منظور دریافت کمک و مشورت گرفتن و راهنمایی خواستن مراجع از مشاور است. مشاور با تجربه و با صلاحیت علمی و حرفه ای، مراجع را جهت رسیدن به بینش و بصیرتی در مورد خود یاری داده و به او برای رسیدن به اهداف واقع بینانه اش کمک می نماید. مشاوره دارای انواع مختلفی مانند مشاوره خانواده، ازدواج، تحصیلی، شغلی و … بوده که مشاوره تحصیلی یکی از انواع مهم و سرنوشت ساز در زندگی انسان است.

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی به منظور کمک و راهنمایی دانش آموزان و دانشجویان در زمینه ی انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی آنها و با توجه به ویژگی هایی مانند هوش و استعداد و علایق و نقاط ضعف و قوت فرد انجام می شود. همچنین، شرایط و امکانات، ریز نمرات سال های قبل، تنوع رشته ها و شرایط جامعه نیز نقش مهمی در این انتخاب دارند. مشاوره تحصیلی در این زمینه معمولا توسط ازمون های سنجش استعداد انجام می گیرد.

از انجایی که محیط مدرسه بهترین فضا و فرصت برای آموزش و ترویج شیوه های سازگاری صحیح در زندگی فردی و اجتماعی است، مشاوران از طریق تدریس مهارت های زندگی در مدرسه، نقش مهمی را در رشد همه جانبه و تکامل شخصیت دانش آموز و سازگاری او با موقعیت های زندگی حرفه ای، اجتماعی، و شخصیتی او بر عهده دارند.همچنین، نقش مشاورین مدرسه در کسب تجارب تحصیلی و آموزشی دانش آموزان مانند کمک به ان ها در خصوص آموزش های مهارت های مطالعه، تقویت تحصیلی و افزایش قدرت یادگیری و بهسازی حافظه و تمرکز افراد، مشاوره ی شخصی و راهنمایی شغلی آنان نیز بسیار حائز اهمیت است.

لازم است مشاوران مدرسه با داشتن تجربه و علم و تخصص کافی بتوانند با معلمان، مدیران، و به ویژه والدین دانش آموزان تعامل سازنده ای برقرار کرده و با همکاری یکدیگر دانش اموز را در جهت رسیدن به اهداف آموزش و پرورش یاری نمایند.همانطور که می دانیم، وظیفه ی اصلی مشاور فکر کردن با مراجع است و نه برای مراجع. بهمین دلیل تلاش مشاوران این است که با ایجاد رابطه ای همدلانه و صمیمانه مسئله ی انتخاب و تصمیم گیری و همچنین بررسی و تحلیل مشکل مراجع را برای او آسان کنند.

همچنین، مشاور تحصیلی با ایجاد روابط سازنده میان دانش آموز و اجتماع، تقویت اعتماد به نفس و قدرت هدفگذاری و کاهش اضطراب دانش آموزان، کمک به انتخاب شغلی متناسب با مهارت ها و توانمندی های آنان و فراهم کردن منابع برای توسعه و رشد فردی دانش آموزان و در نهایت، کمک به حل مسائل و مشکلات آن ها، دانش آموزان را در پیمودن مسیر صحیح زندگیشان هدایت می کنند.

برای دریافت مشاوره تحصیلی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021

مشاوره تحصیلی چیست

انواع مشاوره تحصیلی

یکی از شاخه‌های مهم مشاوره، مشاوره تحصیلی است که در سالهای اخیر به دلیل اهمیت آن در مدارس نیز انجام می‌شود. در واقع مشاوره تحصیلی در میزان موفقیت دانش آموزان نقش بسزایی دارد.

مشاوره تحصیلی حضوری

در فرایند مشاوره تحصیلی، مشاورین با توجه به خصوصیات شخصیتی و توانایی‌های ذهنی او را راهنمایی می‌کنند. بیشتر مشاوره‌های تحصیلی در زمینه شیوه‌های صحیح مطالعه، استعدادیابی، برنامه ریزی، تعیین هدف تحصیلی، تعیین رشته و شغل آینده است.

مشاور تحصیلی در مقطع ابتدایی: مشاور تحصیلی در این مقطع مسلط به تشخیص اختلالات یادگیری، بیش فعالی و کم توجهی است؛ البته درمان این اختلالات مربوط به روانشناس کودک است. اما تشخیص به موقع آن توسط مشاور تحصیلی اهمیت زیادی دارد. چرا که مرز بین هوش مرزی و اختلالات یادیگری بسیار باریک است و مشاور تحصیلی می‌بایست بتواند با شناسایی توانایی‌ها و ضعف‌های دانش آموز، او را به درستی راهنمایی کند.

مشاورین تحصیلی در مقطع راهنمایی: مشاورین بیشتر مسلط به گرفتن تست‌های استعدادیابی و بررسی اهداف و طریقه برنامه ریزی درسی برای رسیدن به این اهداف تحصیلی هستند.

مشاورین مقطع دبیرستان: مشاورین بیشتر در زمینه انتخاب رشته، طریقه مطالعه دروس، نحوی صحیح تست زنی و آماده شدن برای کنکور مشاوره می‌دهند.

مشاوره تحصیلی حضوری در افرا کلینیک: مشاوران تحصیلی افرا کلینیک به بررسی دقیق انگیزه‌های دانش آموز و بر طرف کردن مشکلات ارتباطی و تحصیلی او تاکید دارند. بنابراین در صورت نیاز به بررسی استعدادها و پیدا کردن علایق شخصی و تشخیص خصوصیات شخصیتی متناسب با رشته‌های تحصیلی، می توانید به افرا کلینیک مراجعه کنید.

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی یکی از شیوه‌های مشاوره است که امروزه به دلیل قطعی بودن تاثیرگذاری آن بر پیشرفت تحصیلی طرفداران زیادی نیز دارد. چرا که به دانش آموزان این فرصت را می‌دهد که بتوانند با وجود زمان آزاد کمی که بعد از مدرسه دارند از راهنمایی‌های حرفه‌ای مشاوره تحصیلی بهره ببرند؛ اما آنچه در مشاوره تحصیلی تلفنی مهم است، سطح ارتباطی است که دانش آموز می‌تواند با مشاور تلفنی بگیرد؛ در صورتی که دانش آموز شخصیتی درونگرا داشته باشد، مسلما داشتن جلسات حضوری موثرتر است. به ویژه جلسات اول که مشاور می‌بایست زبان بدن و رفتارهای ظریف دانش آموز مثل مضطرب شدن در هنگام صحبت در مورد موضوعات خاص، را مشاهده کند؛ رفتارهایی که به زبان نمی‌آید اما ممکن است محتوا عاطفی و احساسی زیادی داشته باشد و مشاور صرفا با مشاهده دانش آموز متوجه این احساسات می‌شود. اما در صورتی که شرایط مشاوره حضوری برای دانش آموزان درونگرا حتی برای جلسات اول نیز وجود نداشته باشد، ما به شما مشاوره تحصیلی آنلاین را پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این شیوه مشاوره تحصیلی را توضیح داده‌ایم.

مشاوره تحصیلی آنلاین

مشاوره آنلاین مزایای بسیاری دارد این شیوه مشاوره هم امتیاز کیفیت بالای ارتباط حضوری را دارد و هم صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای مشاوره تلفنی را در بر دارد. البته باید به سرعت اینترنت به عنوان مشکل مشاوره آنلاین نیز اشاره کرد که گاهی قطعی‌های مکرر آن از حوصله دانش آموز خارج است ولی راه چاره آن گرفتن اینترنت پر سرعت و یا وقت گیری در زمان‌هایی است که سرعت اینترنت بهتر است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که دانش آموز شما نیاز به مشاوره تحصیلی دارد حتما مشاوره تحصیلی آنلاین را امتحان کنید تا علاوه بر داشتن زمان مناسب برای مشاوره از اینکه دانش آموز می‌تواند بدون نگرانی از فاش شدن مطالبش در مدرسه دربارۀ هر آنچه که دغدغه اوست در فضایی امن گفتگو کند.

برای دریافت مشاوره شغلی تلفنی با مشاوران افراکلینیک در تماس باشید

ضرورت و اهمیت مشاوره تحصیلی

بطور کلی، وظایف مشاور تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه هدایت تحصیلی دانش آموز بوده که شامل موارد زیر می باشد:

 1. آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری و روش های برنامه ریزی درسی، یادداشت برداری، خلاصه نویسی، و پاسخ به سوالات تستی و تشریحی و رعایت ویژگی های حافظه برای داشتن مطالعه ی صحیح با بهره وری بالاتر
 2. شناخت و یافتن علل افت تحصیلی دانش آموز که می تواند در نتیجه ی عوامل بیرونی مانند خانواده و مدرسه و عوامل فردی مانند سلامتی جسمی و روانی، انگیزه ی دانش آموز، عدم آشنایی با روش های مطالعه و برنامه ریزی و علایق و استعدادهای او باشد.سپس، مشاور به حل مشکل افت تحصیلی و راه های غلبه بر آن به کمک خانواده، مدرسه، و خود دانش آموز می پردازد.
 3. رفع رفتارهای نابهنجار و تشخیص زود هنگام بیماری های خلقی و اختلالات رفتاری از جمله سرکشی، ناسازگاری و بزهکاری و حل مشکلات درون خانوادگی دانش آموز با کمک خانواده ی او و در صورت نیاز ارجاع مراجع به روانشناس یا روانپزشک
 4. ارائه ی راهکارهای مناسب برای حل مشکلات روحی و روانی دانش آموز
 5. تشخیص اختلال یادگیری که بعضی اوقات به اشتباه از سمت آموزگار و مدرسه پایین بودن IQ تلقی می شود.
 6. تشخیص سبک یادگیری کودک و سوق دادن او به شیوه ی مطالعه متناسب با شخصیت کودک
 7. تشخیص اختلال توجه و بیش فعالی در کودک و آموزش رفتارهای مناسب این کودکان به والدین آن ها
 8. هموار کردن مسیر موفقیت تحصیلی دانش آموز با استفاده از دانش روانشناسی و انسان شناختی و تجربیات مشاور
 9. شناخت توانایی ها و محدودیت ها و امکانات موجود دانش آموز
 10. شناسایی دقیق استعدادها و توانایی ها برای انتخاب رشته ی تحصیلی مناسب
 11. همکاری و برقراری ارتباط مناسب بین دانش آموز با معلم، خانواده، و مسئولان مدرسه برای حل مشکلات تحصیلی، خانوادگی و روانی دانش آموز
 12. سرعت بخشیدن به مطالعه و موفقیت در کنکور با صرفه جویی در وقت و زمان
 13. کمک به والدین برای شناسایی دقیق تر استعدادها و توانایی ها و اختلال های شخصیتی احتمالی فرزندشان و فراهم کردن امکانات لازم برای رشد و شکوفایی آنها
 14. افزایش قدرت تمرکز و بهسازی و تقویت حافظه و آموزش روش های تندخوانی و ارائه ی رژیم غذایی مناسب برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش خستگی ذهن
 15. آموزش مهارت های دادن آزمون مانند شیوه های آمادگی صحیح برای آزمون، مدیریت استرس و کاهش اضطراب امتحان و نحوه ی مدیریت زمان

مزیت مشاوره تحصیلی تلفنی

مهمترین مزیت مشاوره تحصیلی را می توان "صرفه جویی  در زمان و هزینه های رفت و آمد" دانست.مزیت دیگر مشاوره تلفنی این است که برای افرادی که صحبت کردن در مورد مشکلاتشان سخت است، راحت تر می توانند صحبت کنند، و در آخر در مشاوره تلفنی اگر نیاز به صحبت با اطرافیان دانش آموز یا دانشجو باشد امکان آن راحت تر فراهم می شود.

مزیت مشاوره تحصیلی حضوری

مزیت مشاوره حضوری را می توان در تاثیرگذاری بالای مشاور بر دانش آموز یا دانشجو دانست، مسلما مشاور در جلسه حضوری اطلاعات دقیق تری می تواند بدست آورد. از آنجایی که بیش از 70 درصد ارتباط غیر کلامی است و 30 درصد منظور افراد از طریق کلام انتقال پیدا می کند، پس موثر تر بودن جلسه حضوری را می توان در رد و بدل شدن اطلاعات غیر کلامی دانست؛ مثل دانش آموز یا دانشجو مضطربی که اینقدر مدام مضطرب است که به طور واضح از آن آگاهی ندارد تا در موردش صحبت کند و مشاور ازطریق زبان بدن متوجه آن می شود.

وظایف مشاوران تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی

در دوره ی ابتدایی لازم است مشاوران تحصیلی درباره ی چگونگی پیشرفت و یافتن نقاط ضعف و قوت دانش آموزان در زمینه ی رفتاری و درسی اقداماتی انجام دهند. این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 1. سنجش بینایی و شنوایی
 2. سنجش میزان آمادگی ورود به مدرسه
 3. تشخیص اختلال توجه و یادگیری و بیش فعالی در کودک و ارائه ی بهترین روش یادگیری متناسب شخصیت و استعداد های هر کودک
 4. بررسی وضعیت روانی و اجتماعی و خانوادگی دانش آموز
 5. قدرت درک و فهم مطالب و شناسایی حروف و انجام چهار عمل اصلی
 6. بررسی قدرت خواندن و نوشتن
 7. بررسی میزان پیشرفت دانش آموز و نیاز او به کلاس های تقویتی یا معلم خصوصی

از جمله خدمات مشاوره در دوره ی متوسطه نیز اطلاع رسانی به دانش آموز در مورد بلوغ و کمک به یافتن هویت و تصویری واقعی از خود، ارزیابی استعدادها و توانایی های دانش آموز، کمک به برقراری روابط اجتماعی مناسب و یافتن راه حل برای مشکلات تحصیلی و رفتاری آن ها، کمک به مقابله با فشارهای روانی در زندگی، تربیت جنسی و رفتاری دانش آموز، رشد خلاقیت ها و کارافرینی، و دراخر، هدایت تحصیلی دانش آموزان برای یافتن شغلی مناسب می باشد.

از جمله نیازهای یک دانش آموز برنامه ریزی تحصیلی، یادگیری روش های صحیح مطالعه، یادگیری شیوه ی حل مسائل درسی، چگونگی مطالعه ی دروس مختلف، آشنایی با رشته ها و گرایش های مختلف آنان، شیوه های درست تست زنی و مهمتر از همه ی این ها انتخاب رشته ی مناسب برای کنکور می باشند که ضرورت وجود یک مشاور تحصیلی خوب را در زندگی تحصیلی فرد آشکار می نمایند.

ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب و قابل اعتماد

 1. خوشنامی مشاور و کسب رتبه ی عالی در کنکورها جهت داشتن جنبه ی علمی مشاور برای مراجع
 2. متخصص بودن مشاور: داشتن اطلاعات کافی از روش های یادگیری و نظریات مختلف در مورد آن و استفاده از این دانش در جلسات مشاوره و نیز آشنایی کامل به مسیر تحصیلی که دانش آموز باید آن را طی کند.
 3. توجه به تفاوت های فردی، علائق، استعدادها و فعالیت های خاص هر فرد و برنامه ریزی بر اساس آن ها
 4. آشنایی با اصول مشاوره
 5. داشتن نگرش روان شناختی و مشاوره ای به انسان و قدرت درک شرایط او و داشتن مهارت های زندگی
 6. داشتن هوش مالی بالا: به منظور انتخاب سریع ترین و کم هزینه ترین راه رسیدن به نتیحه ی مطلوب خصوصا از نظر مالی و زمانی برای مراجع
 7. منظم بودن و مسئولیت پذیری مشاور و پیگیری دانش آموز
 8. دلسوز بودن مشاور: اختصاص دادن زمان کافی به هر فرو و با ملایمت و نرمی رفتار کردن با او
 9. مجرب بودن و سرعت انتقال بالا داشتن مشاور
 10. آینده نگر بودن مشاور
 11. جنبه ی انگیزشی داشتن مشاور: تشویق کردن دانش آموز و دادن انگیزه و روحیه به او و مثبت اندیش بودن مشاور
 12. خلاق بودن مشاور: کشف راه حل های مختلف برای حل مسائل و مشکلات دانش آموز
 13. برنامه ریزی برای هر فرد با پرسیدن سوالات کافی از او و توجه به سطح آمادگی و پیشینه ی او

مشاوره تحصیلی مدرسه

مشاورتحصیلی مدرسه فرد آگاهی است که اطلاعات کافی در زمینه شیوه های یادگیری و مطالعه در دروس متفاوت را دارد، علاوه براین او کسی است که مسائل و دغدغه های دانش آموزان و مشکلات ارتباطی و رفتاری آن ها و نحوی برخورد با آن را نیز می داند، البته مشاور مدرسه لزوما در مدرسه مستقر نیست، بلکه مشاور تحصیلی مدرسه به فردی گفته می شود که از مسائل موجود در مدرسه از جمله چالش های مربوط به  تعاملات دانش آموزان با هم یا کادر آموزشی و تاثیر آن در افت یا پیشرفت تحصیلی دانش آموزان آگاهی دارد.

مشاوره تحصیلی کنکور سراسری

کنکور یکی از سرنوشت ساز ترین مراحل زندگی است که گذر از آن با یک فرد آگاه به این مسیر می تواند کمک شایانی را در بهترین حالت طی کردن آن، داشته باشد.در گذشته ویژگی زیاد مطالعه کردن در داشتن رتبه کنکور، موثرترین عامل بود اما امروزه به دلیل فراوانی رقبای پر مطالعه  علاوه بر ساعت زیاد مطالعه، نحوه ی به خاطر سپردن درس ها، شیوه های تست زنی و نحوه ی مدیریت استرس اهمیت بالایی درداشتن یک رتبه عالی دارد.
 در سال کنکور مشاور علاوره بر فعالیت های سال های قبل که برای محصلین داشته نقش کوچینگ را نیز دارد، از آنجایی که سال کنکور سال پر استرسی است و بچه ها به طور معمول با این حد بلا از استرس، آشنا نیستند، بنابراین به طور مکرر دچار افت انگیزه یا افزایش اضطراب می شوند، حضور مشاوری که شخصا درگیری های دانش آموز را بشنود و در مورد نحوه ی یادگیری دروس مختلف و طرح جمع بندی دروس اطلاعات لازم را داشته باشد، می تواند کمک بزرگی به دانش آموز کنکوری کند.در این مشاوره با تحلیل آزمون و آشنایی با روش مطالعه ی رتبه های برتر کنکور مشاوران ما شما را یاری خواهند کرد.

نکته بسیار مهم در انتخاب مشاور کنکور

مشاوران کنکوری را می توان به دو دسته تقسیم کرد، گروه اول  افراد متخصصی که بیشتر در تدریس دروس کنکور خبره هستند و درتکنیک های تست زنی و شیوه مطالعه دروس تبحر بیشتری دارند و گروه دوم متخصصین مشاوری که تمرکز بیشترشان روی مسائل روانشناختی است و آگاهی در مورد تیپ های شخصیت، استعدادیابی و مدیریت استرس دارند.
بنابراین برای انتخاب مشاور تحصیلی کنکور باید به این مسئله دانش آموزان کنکوری و والدین شان توجه داشته باشید، اگر شما دانش آموزی هستید که اولویتان نحوی تست زدن و برنامه ریزی درسی است به مشاوری مراجعه کنید که در گروه اول است و اگر شما تکنیک ها آموزشی و تست زنی را در مدرسه یاد می گیرید و اساتید درسی متبحری دارید که برنامه ریزی درسی برای شما انجام می دهند،  یک متخصص که آگاهی های روانشناختی بالایی دارد، در خارج از مدرسه بهتر می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته (کنکور دبیرستان)

قانون طلایی برای گرفتن یک تصمیم درست داشتن اطلاعات صحیح می باشد و انتخاب رشته هم از همین قانون پیروی می کند، انتخاب رشته یکی از اولین تصمیمات مهمی است که فرد برای زندگی خود می گیرد که لازمه درست بودنش، شناخت استعدادها و ویژگی های شخصیتی می باشد، مشاور با گرفتن تست های شخصیت شناسی و استعدادیابی و ارتباط هفتگی که با دانش آموز دارد، می تواند برای گرفتن تصمیم در زمینه انتخاب رشته درست، تاثیر گذار باشد.

مشاوره تحصیلی دانشگاهی

دانشجو در واقع دانش آموزی است که در عرض چند ماه تغییرات زیادی را در محیط  درسی، همکلاسی ها و شیوه مطالعه دروسش بوجود آمده است؛ این تغییرات خیلی اوقات باعث می شود او دچار یک رخوت و فرو رفتن در لذت های لحظه شود چرا که شاید در بهترین دانشگاه تحصیل کند اما عواملی باعث غافل شدن از محیط آموزشی می شود. درواقع دانشجو یک مرتبه در عرض چند ماه از یک فشار درسی و محرومیت از چیزهای لذت بخش وارد مرحله جدید بدون استرس و فشار درسی می شود، که خیلی وقتا اولین واکنش دانشجو جذب جذابیت های محیطی شدن و غافل شدن از محیط آموزشی می باشد، به همین دلیل ترم اول یا سال اول تحصیلی اصولا با یک افت درسی زیاد نسبت به سال های  دبیرستان طی می شود  برای جلوگیری از تداوم این حالت و در نتیجه افت تحصیلی، مشاور تحصیلی در این شرایط با آگاهی از تغییرات روانشناختی دانشجو و آشنایی با نحوه ی مطالعه دروس دانشگاهی می تواند به دانشجو کمک کند تا دوباره به مسیر مطالعه و موفق شدن بر گردد.

مشاوره تحصیلی کنکور کاردانی به کارشناسی

دانشجو کاردانی این شانس را  دارد که خیلی زودتر از یک دانشجوی کارشناسی به جمع بندی در مورد رشته ای که انتخاب کرده، برسد. چرا که خیلی اوقات دانشجو از رشته خود تصوری ساخته بوده که حالا نمی تواند مطابقتی با واقعیت آن بدهد. دانشجوی کاردانی فرصت این را دارد تا هم از نظر علاقه و هم بازار کار رشته اش را با یک متخصص بررسی کند تا در صورت نیاز به تغییر رشته یا تغییر گرایش یا حتی محل دانشگاه خود اقدام کند و مشاور به دلیل تجربه و آگاهی از رشته ها و بازار کار آنها و گفتگو در مورد ویژگی های شخصیتی دانشجو دارد می تواند در قدم بعدی را که ادامه تحصیل در همان رشته، تغییر رشته و یا رفتن به سمت بازار کار است به دانشجو کمک کند.

مشاوره تحصیلی کنکور کاردانی به کارشناسی

دانشجو کاردانی این شانس را  دارد که خیلی زودتر از یک دانشجوی کارشناسی به جمع بندی در مورد رشته ای که انتخاب کرده، برسد. چرا که خیلی اوقات دانشجو از رشته خود تصوری ساخته بوده که حالا نمی تواند مطابقتی با واقعیت آن بدهد. دانشجوی کاردانی فرصت این را دارد تا هم از نظر علاقه و هم بازار کار رشته اش را با یک متخصص بررسی کند تا در صورت نیاز به تغییر رشته یا تغییر گرایش یا حتی محل دانشگاه خود اقدام کند و مشاور به دلیل تجربه و آگاهی از رشته ها و بازار کار آنها و گفتگو در مورد ویژگی های شخصیتی  دانشجو دارد می تواند در  قدم بعدی را که ادامه تحصیل در همان رشته، تغییر رشته و یا رفتن به سمت بازار کار است به دانشجو کمک کند.

مشاوره تحصیلی کنکور کارشناسی ارشد

مشاور تحصیلی کارشناسی ارشد اطلاعات خوبی در مورد ادامه تحصیل رشته ها یا رفتن به سمت بازار کار را دارد. بعضی از رشته ها برای ورود به بازار کار بین کارشناسی و ارشد آن تفاوت زیادی هست و بعضی رشته ها فرد همان فرصت کاری که با کارشناسی آن رشته را دارد با کارشناسی ارشد آن را هم دارد؛ از طرفی مشاور آگاهی لازم را در مورد نحوه ی ورود به مرحله کارشناسی ارشد، میزان رقبا و بررسی تجربه فرد در دوره کارشناسی و روشن کردن اهداف و اولویت های او را نیز دارد .بنابراین می تواند به او  کمک کند تا بتواند تصمیم مناسب تری بگیرد.

مشاوره تحصیلی آزمون دکتری

افرادی که برای دکترای هر رشته ای آماده می شوند، افرادی هستند که هویت شکل گرفته ای دارند در واقع آنها می دانند چه چیز را دوست دارند و برای چه چیزی می خواهند تلاش کنند در واقع اولویت های این گروه نسبت به گروه های آموزشی دیگر واضح تر است، در بیشتر مواقع تصویر روشنی از کار در آن رشته را دارند و با چالش های کاری رشته مورد نظرشان آشنا هستند. بیشترین علت مراجعه به مشاور تحصیلی در مقطع دکتری نحوی آماده شدن برای آزمون است. مشاور در زمینه چگونگی مطالعه و بررسی نقاط قوت و ضعف متقاضی دکتری، اطلاعات حرفه ای در اختیار او قرار می دهد، مشاور نیازی به دادن انگیزه برای مطالعه ندارد چون افراد اصولا انگیزه کافی دارند بلکه بدنبال دادن تصویر روشن تری از رقبا و متمرکز روی دروسی است که باعث قبولی فرد می شود؛ همچنین مشاور تحصیلی در مورد نحوه ی ارائه مقاله، نحوه ی آماده کردن فرد برای روزامتحان و مصاحبه حضوری بعد از قبولی کتبی به افراد متقاضی کنکور دکتری یاری می رساند.

مشاوره تحصیلی تحصیل خارج از کشور

افرادی که می خواهند برای ادامه تحصیل خارج از کشور را انتخاب کنند اصولا با 3 چالش بزرگ درگیر هستند.

 • من چه کشوری را انتخاب کنم؟
 • من چگونه از پس هزینه های تحصیل و زندگی در آنجا بر بیایم؟
 •  چگونه دوری از خانواده ام را تحمل کنم؟

هر کدام از چالش ها بسته به ساختار زندگی افراد طیفی ازتجربه کم چالش تا پر چالش را در این مسیر ممکن است، تجربه کنند. مشاور تحصیلی با توجه به رشته مورد نظر و میزان توانمندی ها و شرایط  روانی_ اجتماعی_ مالی فرد به او کمک می کند تا تصمیم درستی را اتخاذ کند.

مشاوره تحصیلی آزمون زبان

یکی از دغدغه های افراد، امتحان زبان می باشد که صرف نظر از این که برای چه مقطعی و چه رشته ای می خواهند شرکت کنند، هر فرد مشتاق به ادامه تحصیل با آن درگیر است. مشاور تحصیلی آزمون زبان با در نظر گرفتن پتانسیل های فرد و بررسی مهارت های زبان و شرایط امتحان زبانش به او پیشنهادهای مناسب با شرایطی که می گذراند، می دهد. همچنین با توجه به  میزان پتانسیل های بالقوه و شیوه ها و تکنیک های مربوط به آموختن زبان، پیشنهاداتی برای آماده شدن برای امتحان به او می دهد مثلا برای بعضی افراد که استرس رقیب را ندارند، گذراندن کلاس های خصوصی و برای بعضی ها که برون گرا هستند و شرکت در جلسات چند نفره که به  آنها انگیزه می دهد، پیشنهاد می شود و بسته به زمانی که  در اختیار دارند تا برای امتحان آماده شوند،  گذراندن  مدل های مختلف مهارت آموزی زبان  پیشنهاد می شود.

خدمات مشاوره تحصیلی افراکلینیک

امروزه راهنمایی و مشاوره ی حرفه ای برای کمک به افرادی است که در زمینه رشد، سازگاری، تصمیم گیری، روابط خانوادگی، مهارت های اجتماعی و سبک زندگی خود مشکل داشته و به دنبال یافتن راه حل مناسبی برای رفع مشکل خود با کمک مشاوری مجرب و اگاه هستند. از آنجایی که نقش مشاوره ی تحصیلی تربیت نیروی انسانی آینده بوده و با توجه به افزایش روزافزون مشکلات روانی – اجتماعی دانش آموزان مانند اضطراب، افسردگی، مصرف مواد مخدر، رفتارهای نابهنجار، مشکلات تحصیلی، گرایش ارتباط با جنس مخالف، مشاوره ی تحصیلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مشاور تحصیلی با شناخت همه جانبه ی دانش آموز می تواند او را به انتخاب صحیح رشته ی تحصیلی مناسب بر اساس علایق و توانایی ها و استعدادهایش هدایت کرده و او را در حل مشکلاتش یاری نماید.با توجه به مطالب عنوان شده، لزوم گسترش خدمات راهنمایی و مشاوره در تمام مقاطع تحصیلی مشخص شده و حضور مشاوری آگاه از ارتباط مشکلات تحصیلی با زمینه های روانی_ اجتماعی دانش آموزان و توانا در استفاده از روش های راهنمایی و مشاوره به شکل فردی، گروهی و خانوادگی جهت بهبود عملکرد دانش آموزان در تمامی ابعاد زندگی ضروری به نظر می رسد.

برای دریافت مشاوره تحصیلی در زمینه های مختلف می توانید با مشاوران افراکلینیک تماس حاصل نمایید.

شماره های تماس با ما :   ۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

آموزش مهارت های مطالعه کردن، نحوه یادگیری ، روش های برنامه ریزی، هدف گذاری ها از کارهای مهمی است که مشاور تحصیلی در این زمینه انجام می دهد.

تحقیقات نشان داده افراد درونگرا و برونگرا در شیوه مطالعه و یادگیری متفاوت هستند و از طرفی شخصیت برونگرایی و درونگرایی یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت می باشد. بنابراین تست های شخصیت شناسی به ویژه تست شخصیت نئو برای پیشرفت تحصیلی اهمیت زیادی دارد.

در گذشته مطالعه زیاد عامل اصلی و مهم قبولی در دانشگاه  بوده است، اما امروزه علاوه بر مطالعه زیاد، سرعت مطالعه، نحوۀ به خاطر سپردن، شیوه تست زنی و نحوه مدیریت استرس اهمیت بالایی در داشتن موفقیت در کنکور دارد ( برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید صفحه مشاوره تحصیلی بخش مشاوره تحصیلی کنور سراسری را مطالعه کنید)

مشاور تحصیلی با گفتگو با شما و گرفتن آزمون های استعداد یابی می تواند با توجه به استعداد، علاقه، انگیزه، سخت کوشی، توقعات، انتظارات خود و والدین تان، شما را برای انتخاب رشته مناسب راهنمایی کند.

با توجه به این که مشاور تحصیلی اطلاعات کاملی را در زمینه مسائل روانشناختی، اجتماعی و تحصیلی دانش آموزان دارد در صورتی که موضوع ارتباط مربوط به مشکلات تعاملی دانش آموزان باشد، مشاور تحصیلی می تواند راهنمایی های مناسبی را انجام دهد؛ اما در سنین دبیرستان که روابط دانش آموزان از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است، گاهی مشکلات ارتباطی دانش آموزان مربوط به مسائل هویت جنسیتی و ارتباطات عاطفی شدید است که بهتر است در این شرایط یک روانشناس بالینی که بیرون مدرسه مستقر است به مسئله رسیدگی کند.

کوچینگ یا راهبری شیوه ای است که در سال های اخیر برای پیشبرد اهداف درسی دانش آموزان استفاده می شود یک فرد متخصص در زمینه تحصیلی بسته به نیاز دانش آموز با او تماس هایی را از قبل مشخص می کند تا گزارشی از روند برنامه ای که از قبل تهیه شده را در زمان‌های مشخص پیگیری کند. مشاور تحصیلی نیز بسته به رویکردی که دارد ممکن است کوچینگ را هم انجام دهد.