۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره ازدواج

اشتراک :
انواع خیانت همسران را بشناسید
انواع خیانت همسران را بشناسید

خیانت همسران براساس فرهنگ و نوع نگرش افراد، از کلامی خارج از عرف تا زندگی پنهانی با فردی دیگر را شام ...

علائم و نشانه های افسردگی
علائم و نشانه های افسردگی

افسردگی یکی از اختلالات مهم روانشناختی است که بسیار شایع است و تقریبا در همه سنین و فرهنگ ها دیده می ...

سردرگمی در عشق
سردرگمی در عشق

انگار وقتی کلمه سردرگمی به گوشمان می خورد، بلافاصله به یاد دوران نوجوانی می افتیم به ویژه اگر کلمه ع ...

عشق چیست از لحاظ علمی و روانشناسی
عشق چیست از لحاظ علمی و روانشناسی

عشق حالتی از برانگیختگی فیزیولوژیک و تمایل زیاد و برای برقراری پیوند با دیگری است. به بیان دیگر عشق ...

مشاوره ازدواج چیست و به چه دردی می خورد؟

مشاوره پیش از ازدواج شبیه ترسیم آینده برای فردی است که می خواهد مسیرمشترکی را با فرد دیگری طی کند، مشاور برای افراد مشتاق انتخاب این مسیر، جاده آن را ترسیم می کند؛ ترسیم این که بعضی افراد با انتخاب خود وارد جاده ای با پیچ و خم کم و آسفالت شده می شوند و بعضی ها وارد مسیر پر پیچ خم و پر از سنگلاخ می شوند.
 اصولا مشاور به مراجعین توصیه ای برای ازدواج کردن یا نکردن با فرد مورد نظر را ندارند، بلکه تلاش مشاور توصیف مسیری است که با این انتخاب احتمالا در پیش دارند؛ حتی اگر افراد اصرار به قرار گرفتن در مسیرهای پر پیچ و خم را داشته باشند، مشاور به آنها ابزار لازم برای حرکت در این مسیر را می دهد، از جمله: مهارت های لازم برای زندگی های پر ریسک یا توصیه به گذراندن دوره های روان درمانی قبل از ازدواج.
 در واقع مشاور نقش راهنما را دارد، گاهی مراجعین، مشاوره پیش از ازدواج را صرفا برای گرفتن جواب مثبت می روند و به مشکلاتی که مشاور هشدار می دهد، توجه ندارند، در این میان افرادی هم هستند که به مشکلات مسیر فکر می کنند و تلاش می کنند از مشاور در این مسیر کمک بگیرند تا آن ها بتوانند تصمیم مناسبی بگیرند که معمولا این دوره حدود 6 ماه طول می کشد تا به جواب قطعی برسند؛ البته این دوره 6 ماهه برای افرادی که تمایل بیشتر به نگه داشتن ارتباط و بررسی چالش ها و مواجه کردن خود با بخشی های از آن را دارند، می باشد.ازدواج و تشکیل خانواده باعث ارتقاء سطح سلامت روان، سطح فرهنگی و اقتصادی جامعه می شود. ازدواج سالم انسان را به سطحی از رضایت، آرامش و آسایش رسانده و سبب کاهش بیماری های روانی در فرد شده و انگیزه ی پیشرفت و تلاش و امید به زندگی را در او بالا می برد.مشاوره ی ازدواج یا زوج درمانی به شما در حل مشکلات ارتباطی کمک کرده تا روابط شما را بهبود بخشیده و برای زندگی خود تصمیمات عاقلانه ای بگیرید.

بهترین زمان برای مشاوره ازدواج

برای مشاوره ازدواج باید به چه نوع مشاوری مراجعه کنید؟

روانشناس بالینی و مشاور خانواده دو گروه از متخصصینی هستند، که مستقیما با چالش های ازدواج مراجعین درگیرند و به دلیل مطالعاتی که در دوره های تخصصی و حیطه های عملی کاریشان دارند، می توانند در این زمینه مشاوره دقیق تری بدهند، در واقع روانشناس بالینی تمرکز بیشتری روی مسائل روانشناختی فرد این که آیا افراد اختلال افسردگی، اضطراب یا بدبینی و... دارند یا نه و مشاور خانواده تمرکز بیشتر روی آسیب های احتمالی خانواده دارند، مثلا این که این دو نفر در کدام بخش های ارتباطی یا خانوادگی آسیب پذیر هستند و بعدا ممکن است دچار مشکل شوند، البته این به معنی این نیست که متخصصین دیگر  برای مشاوره ازدواج خوب نیستند بلکه این دو گروه از متخصصین به دلیل مباحث آکادمیک و عملی، بیشتر در این زمینه تبحر دارند.

چند جلسه برای مشاوره پیش از ازدواج ضروری است؟

داشتن حداقل سه جلسه برای مشاوره پیش از ازدواج ضروری است، در واقع در جلسه اول توصیف ویژگی های شخصی و خانوادگی وتست ارزیابی بالینی شخصیت انجام می شود، در جلسه دوم آنالیز تست و مباحث گفتگوی جلسه قبل انجام می شود و در جلسه سوم مشاور بازخورد مراجعین در مورد صحبت های جلسه دوم مشاور را ارزیابی می کند؛ در واقع جلسه سوم برای جمع بندی است، اگر در دو جلسه قبل مراجعین نکته ای را نگفته باشند یا برایشان سوال بوده، می پرسند و مشاور بررسی می کند، آیا مطالبی که در جلسه قبل گفته است کاملا درک شده است، در نهایت به صورت شفاف تر با آنها در زمینه هایی که نقطه قوت و ضعف رابطه شان هست، صحبت می کند.
البته گاهی جلسات بیشتر از سه جلسه طول می کشد و این موضوع بیشتر برای مراجعینی است که تمایل دارند مسیر برایشان روشن تر باشد و خودشان را در این مسیر محک بزنند، در واقع افرادی که انگیزه بالا برای ازدواج با فرد مقابل دارند ولی می خواهند قدم هایشان را هم درست بردارند، مشاور حدود 6 ماه با آنها همراهی می کند تا نقاط قوت و ضعف خود و طرف مقابل و چالش های این انتخاب را بشناسند.

نکات کلیدی که قبل از ازدواج باید بدانید

با مشاوره ی ازدواج شما از تمرکز روی مشکل رها می شوید و می توانید فرد مقابل پشت این تعارضات را ببینید و علاوه بر دیدن خود، طرف مقابل و سومی های زندگیتان که می تواند خانواده ها، کار، پول و هر چیزی غیر از شما و همسرتان باشد را ببینید و الگویی که شما و همسرتان در رابطه با آن دارید، را درک کنید. شناخت الگو های خود و همسر و نوع نگاه شما به عامل های سوم در زندگیتان باعث می شود آگاهی بهتری در زندگی پیدا کنید و همین آگاهی شما را مسلط تر در تصمیم گیری های زندگیتان می کند.

نکات مهم مشاوره ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج، حین ازدواج و یا حتی پس از طلاق شما می توانید به توانایی های بالقوه درون خود و منابع موجود در محیط اطراف خود بهتر پی ببرید و از آن برای بالا بردن کیفیت زندگی تان استفاده کنید.

 • حساسیت های طرف مقابل

حساسیت های طرف مقابل در واقع دکمه قرمزهایی است که شما باید بدانید و به جای تلاش برای تغییر آنها سعی کنید با دقت آنها را بشناسید و ببینید آیا می توانید سال ها با آنها کنار بیایید.

 • مسئولیت پذیری

تحقیقات علمی در زمینه بررسی رضایت مندی در زوج ها نشان داده، مسئولیت پذیری فاکتور پیش بینی کننده قوی است و این فاکتوری است که قبل از ازدواج متخصص با سوالاتی که می پرسد، می تواند میزان مسئولیت پذیری شخص را تشخیص دهد.

 • نحوه برخورد با خشم

از آنجایی که جزء لاینفک زندگی ناکامی است و این ناکامی در زندگی مشترک به میزان بیشتری نیز اتفاق می افتد، بررسی تحمل افراد در مقابل ناکام شدن اهمیت بالایی دارد. گاهی افراد تصور می کنند اگر دیگران آنها را بفهمند دلیلی برای عصبانی شدن ندارند در صورتی که در پشت این جمله این است که اگر آنها خواسته مرا بفهمند و به آن عمل کنند من دلیلی برای ناراحت شدن ندارم و چنین افرادی در زندگی به شدت از دیگران عصبانی هستند چرا که آنها را دلیل ناکامی خود می دانند، بنابراین به جای کار کردن روی کنترل خشم خود از طرف مقابل می خواهد که خود را عوض کند و این مسئله به مرور در زندگی مشترک باعث می شود فرد مقابل مدام احساس بازنده بودن داشته باشد.  

 • داشتن دیدگاه مثبت

نگاه مثبت در روانشناسی به نام ویژگی  دلپذیری یا توافق پذیری مورد بررسی قرار می گیرد، دلپذیر بودن یعنی افراد بتوانند نگاه خوشبینانه ای به خود، افراد و اتفاقات زندگی داشته باشند. این ویژگی باعث می شود در زندگی مشترک امیدوارانه تلاش کنند تا مشکلات بین فردی زندگی شان را حل کنند و با نگاه مثبت تری رفتار طرف مقابل را تحلیل کنند و نکته طلایی این ویژگی این است که تلاش بیشتری می کنند تا منظور خود را به طرف مقابلشان بدون عصبانیت توضیح دهند، بنابراین در زندگی مشترک شان خوش حال تر و مثبت نگرترهستند.

 • ارزش ها و حساسیت های خود و طرف مقابل

هر کسی به دلیل تجربه های کودکی و نوع فرهنگ و ساختاری که در آن بزرگ شده، یکسری چیزها را ارزش یا ضد ارزش می داند و روی آن حساس است از آنجایی که این بخش تنها بخشی است که تا خود فرد نخواهد تغییر دهد، هیچ کس حق ندارد به او فشار بیاورد تا تغییر کند؛ در نتیچه این بخش بسیار مهمی است که باید قبل از ازدواج طرفین برای هم کاملا شفاف کنند و نقش مشاور در این بخش، برای روشن سازی ارزش های طرفین برای هم،  کلیدی است.

 • خودآگاهی

خودآگاهی یعنی شناخت نقاط قوت و ضعف خود ، خودآگاهی به افراد کمک می کند تا خود را بتوانند شفاف توضیح دهند از نقاط ضعف خود نترسند و خود را برای طرف مقابل ایده آل نسازند، بلکه هرچقدر می توانند خود واقعی شان را توضیح دهند،  مسلما این افراد در ازدواج شان کمتر باعث می شوند،  طرف مقابل دچار سوءبرداشت از رفتارهای آنها شوند، البته مهارت خودآگاهی جزء بخش هایی است که با کمک مشاور می توان آن را تسریع داد.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021

ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب

مهمترین ویژگی یک مشاور ازدواج متبحر، داشتن سلامت روان و گذراندن دوره های روان درمانی و تحلیل و روانکاوی می باشد، علت اصلی گذراندن این دوره ها برای مراقبت از روان  مراجع و خود مشاور می باشد چرا که مشاور زمانی که در بطن مشکلات زوج قرار می گیرد در صورت حل نکردن مشکلات شخصی خود، تعارضات و مسائل حل نشده او باعث پیچیده تر شدن مشکلات زوج و حتی سرخورده شدن یکی از زوج ها و پیروزی دیگری و در نهایت احساس گناه خود مشاور بعد از جلسه می شود، اگرچه داشتن ویژگی هایی از جمله  تجربه عملی و مطالعات فراوان در زمینه زوج درمانی، صبر و شکیبایی، عدم اتحاد با یکی از زوج ها، گوش دادن موثر و فعال در کار با زوج ها می تواند ابزار خوبی برای پیشبرد سالم تر کیفیت کار باشد، اما سلامت روان مشاور و گذراندن دوره  های حرفه ای کار با زوج شرط لازم برای یک متخصص در زمینه زوج درمانی است.

مشاوره ازدواج چگونه برگزار می شود؟

مشاوره ازدواج بر اساس شدت مشکل، میزان آسیب دیدگی شخصیت افراد و رویکرد مشاور به دو صورت جلسات فردی و زوجی می باشد.زوج هایی که به مرکز مشاوره مراجع می کنند اکثرا در ابتدا مشاور آنها را دو نفری می بیند در صورتی که تعارضات زوج شدید باشد به حدی که برگزاری جلسه دو نفری سخت باشد، مشاوران جلسات فردی برای زوج ها تشکیل می دهند؛ همچنین اگر مشاور تشخیص دهد که یکی از زوج ها یا هر دو مشکلات شدید شخصیت داشته و نیاز به روان درمانی یا دارو درمانی دارند جلسات را به صورت فردی برگزار می کند؛ البته نوع برگزاری جلسات به صورت فردی یا دو نفری بستگی به رویکرد مشاور نیز دارد؛ مشاورین با رویکرد سیستمی اکثرا برای درک بهتر شرایط زوج آنها را دو نفری می بینند و مشاورین با رویکرد تحلیلی اکثرا زوج را بعد از یک یا دو جلسه ، جلسات را به صورت فردی جلو می برند، چرا که اعتقاد آنها بر این است که ریشه مشکلات افراد در کودکی آنهاست و تا تعارضات ریشه ای افراد حل نشود پرداختن به مسائل زوج فایده چندانی ندارد.

تکنیک های برتر مشاوره ازدواج بر اساس جدیدترین روش ها

تعدادی از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند افرادی هستند که تصمیم خود را گرفته اند و در واقع مشاوره را می آیند تا تائیدی بر درستی تصمیمشان باشد، ما برای این افراد "تکنیک های موثر برای روابط زوجین" را داریم تا آنها با به کار بردن آنها و ارزیابی شدن توسط مشاور، بتوانند با آگاهی کامل برای آینده زندگی خود تصمیم بگیرند.

 1- استفاده از آزمون های فرافکن

از آنجایی که اکثر تست های روانشناختی از جامعه آماری متفاوت از فرهنگ ما تهیه شده به همین دلیل جواب تست ها از اعتبار بالایی برخوردار نیست، یعنی نتایج آن با واقعیت شخصیت فرد مطابقت ندارد.در این میان آزمون های روانشناختی داریم که به صورت تستی نیست و پاسخ های آنها را افراد بر اساس جواب مطلوب جامعه نمی دهند در نتیجه این آزمونها به واقعیت درون فرد نزدیک تر است و متخصصین تحلیل این آزمون ها در زمان اندک می توانند اطلاعات ارزشمندی را در مورد فرد بدست آورند.

یکی از این آزمون های فرافکن آزمون جملات نیمه تمام است که در زمان اندک اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با ویژگی های شخصیتی، میزان درک صمیمیت و حتی آسیب های احتمالی که فرد ممکن است حتی از آن به طور دقیق آگاه نباشد مثل وسواس فکری یا بدبینی یا حتی تعمدی سعی در پناه کردن آن داشته باشد را مشخص می کند، در مرکز مشاوره افرا شما می توانید با یک آزمون فرافکن جملات نیمه تمام هم در مورد خود و هم در مورد طرف مقابلتان اطلاعات ارزشمندی بدست آورید و این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا مسیری که با فرد مقابلتان می خواهید بسازید را روشن تر ببینید.

2-شناسایی چرخه های ارتباطی معیوب

تعدادی از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند خواستار پیدا کردن معایب ارتباطی شان هستند مشاور در این مواقع الگوهای ارتباطی که آنها به طور ناخودآگاه برای زندگی خود انتخاب می کنند را برای آنها روشن می کنند.در واقع افرادی هستند که در مواجهه با مشکلات شیوه های دوری گزین را انتخاب می کنند مثلا وقتی استرسی می گیرند به گوشی موبایل پناه می برند، در مقابل افرادی نیز هستند که در مواجهه با چالش های زندگی، استرس آنها را بیش از حد اکتیو می کند و حالت چسبنده به موضوع  پیدا می کنند مثل افرادی که در مواقع چالش وسواس فکری پیدا می کنند و نمی توانند لحظه ای از آن رها شوند بنابراین طرف مقابل را از این همه صحبت یا درگیر بودن خسته می کنند،  این دو دسته افراد که به آنها زوج های مکمل گفته می شود زیاد جذب هم می شوند و چرخه ارتباطی دوری گزین –چسبنده را درست می کنند .

البته ما چرخه های معیوب دیگری مثل دوری گزین-دوری گزین و چسبنده-چسبنده نیز داریم افرادی که از این سه چرخه معیوب  در چالش ها و تعارضاتشان زیاد استفاده می کنند مشاورین به این افراد کمک می کنند تا این چرخه ها را بشناسند و با آموزش های مهارت حل مسئله در این چرخه های معیوب ارتباطی گیر نکنند.

3- استفاده از تکنیک های رویکرد هیجان مدار

یکی از رویکردهایی که در چند دهه اخیر توانسته کمک شایانی به زوج های آشفته داشته باشد رویکرد هیجان مدار است بویژه در فرهنگ ما که برای ارزشمند کردن تعقل نادیده گرفتن هیجان را توصیه زیاد می کنند!
 این رویکرد بسیار توانسته به زوج ها کمک کند تا رابطه شان را از سراشیبی که بدلیل عدم شناخت هیجاناتشان می افتد، نجات دهد. اهمیت توجه به هیجانات را با یک مثال توضیح می دهم اگر شما بخواهید منزلی در محله ای بخرید مسلما شما زمانی می توانید تصمیم درستی بگیرید که زوایای مختلف محله را بررسی کنید که یکی از راه های بررسی پرس وجو از بنگاه های محله است.

گرفتن اطلاعات هر چه کامل تر باشد به تبع تصمیمی که فرد می گیرد قاعدتا می تواند مناسب تر با زندگی او باشد، این مسئله در رابطه با روان نیز صدق می کند، اگر افراد اطلاعات بیشتر از هیجانات خود داشته باشند تصمیمی که می گیرند متناسب تر برای فرد می باشد، لزوما ما تصمیمات از پیش تعیین شده درست نداریم بلکه تصمیمات مناسب تر یا کمتر مناسب برای فرد داریم درنتیجه نگاه کردن به هیجانات به معنی به عمل در آوردن آن نیست، بلکه شناخت آنها و در نظر گرفتن آنها در موقع عاقلانه تصمیم گرفتن است؛ در واقع همین نکته بسیار مهم است که باعث شده از بین رویکرد های مختلف زوج درمانی، این رویکرد بیشترین تاثیر را در بهبود روابط زوج ها داشته باشد.
این رویکرد به افرادی که می خواهند تصمیم مهمی مثل ازدواج بگیرند، بسیار کمک کننده است چرا که به افراد آموزش می دهد تا با هیجانات عمیق خود آشنا شوند و همچنین ببینند آیا می توانند با فردی که چنین هیجاناتی دارد ارتباط طولانی مدت داشته باشند چرا که هیجانات مثل تفکر نیست که خیلی انعطاف پذیر باشد و مشاور به افراد کمک می کند با پتاسیل های روانی خود و طرف مقابل آشنا شوند و ببینند چقدر انعطاف در برابر هر آنچه که هست و نه هر آنچه که می خواهند در آینده باشند، کنار بیایند.

4- شناسایی طرحواره ها

شناخت زیربناهای فکری(طرحواره ها) کمک بزرگی به افراد می کند تا بتوانند برای زندگی خود تصمیمات مناسبتری با توجه به نوع تفکر و ظرفیت روانی خود بگیرند درواقع یکی از علت های نارضایتی افراد بعد از ازدواج تجربه زندگی مشترک به شکلی است که با آنچه قبل از ازدواج تصور می کردند بسیار فاصله دارد، متخصصین مشاور به کمک یکسری سوالات، طرحواره های ذهنی افراد را شناسایی می کنند و با آشنا کردن افراد با بخش های از وجودشان که در سایه هشیاری قرار دارد، سعی می کنند تصویر زندگی مشترکی که آنها برای خود متصور می شوند را به زندگی واقعی که احتمالا تجربه  خواهند کرد، نزدیک کنند.

هدف از مشاوره ی پیش از ازدواج چیست؟

3 هدف مهم را در اینجا برایتان شرح داده ایم:

 1.     بررسی میزان آمادگی افراد برای ازدواج و بررسی سلامت روان آنها
 2.     آگاهی دادن به افراد برای شناخت یکدیگر و ارزیابی میزان انعطاف پذیری آنها
 3.     ارزیابی میزان مهارت های زندگی در افراد

با توجه به آمار روزافزون طلاق در میان زوج ها و از آنجایی که گذر از مرحله ی مجردی و ورود به زندگی متاهلی یکی از حساس ترین دوره های زندگی انسان است، افراد پس از کسب آموزش ها و مهارت های مورد نیاز برای زندگی مشترک، با انتخابی آگاهانه، به این امر خطیر اقدام نموده تا زندگی شاد، پایدار و سعادتمندی را تجربه کنند.هدف از مشاوره ی پیش از ازدواج بررسی آمادگی افراد برای ازدواج، آگاهی از چالش های پیش رو، چگونگی مواجهه با چالش های زندگی است.در اکثر کشورها مشاوره ی پیش از ازدواج کاملا مرسوم بوده و فرایندی تخصصی برای آگاهی بیشتر افراد نسبت به ویژگی های خود و طرف مقابل  و کشف نقاط مشترک و متفاوت میان خود جهت بهتر فهمیدن هم و تجربه صمیمیت است.

مشاوره پیش از ازدواج

عوامل موثر در پیش بینی ازدواج

رشد شخصیتی فرد پیش از ازدواج ضروری بوده و حل مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و شناخت بهتر خود جزء عوامل مهم پیش بینی کننده ی موفقیت قبل از ازدواج است.

مراجعه به یک کلینیک روانشناسی و روانشناس مجرب و متخصص که مسلط به مسائل زندگی مشترک بوده و از ویژگی های شخصیتی افراد نیز آگاه است، بسیار توصیه می شود.

انجام تست های بررسی میزان آمادگی برای ازدواج از جمله بررسی میزان تمایز یافتگی و یا بررسی میزان وابستگی و تست های بررسی سلامت شخصیت  می تواند به پیش بینی کننده میزان موفقیت یا شکننده بودن روابط بعد از ازدواج باشد.

همچنین گذراندن دوره هایی آموزش آمادگی برای ازدواج از جمله  مهارت های ارتباطی مانند گفت و گو، حل مسئله، چگونگی برآوردن انتظارات و نیازهای خود و دیگری، مدیریت احساسات وهیجاناتی مانند ترس، کنترل خشم و رفتارهای پرخاشگرانه و مدیریت ارتباط با خانواده ها می توانند در پیش بینی یک زندگی مشترک موفق کمک کننده باشد. چرا که در این دوره ها افراد با چشم انداز واقعی از زندگی مواجه می شوند و آگاهی بیشتر باعث می شود تا افراد در زندگی در مقابل مشکلات غافلگیر نشوند و احساس فریب خوردن یا احساس باختن که احساس بسیار دردناکی است که خیلی از زوج ها بعد از ازدواج تجربه می کنند، را نداشته باشند.

به طور خلاصه می توان گفت هرچقدر افراد قبل از ازدواج آگاهی بیشتری در مورد فضایی که بعد از ازدواج قرار است تجربه کنند بدانند کمتر دچار در مقابل مشکلات اسیب پذیر می شوند، چرا که بسیاری از مشکلات زوج ها به نا آگاهی آنها عواقب انتخابی که دارند، بر می گردد.

در مشاوره ی پیش از ازدواج، متخصص با ترسیم چشم اندازی از زندگی مشترکی که آنها در پیش رو دارند به افراد در رابطه با ازدواجشان پیش آگاهی می دهد و افراد با آگاهی از مشکلات احتمالی پیش رو تصمیم می گیرند که در کنار هم زندگی مشترک را شروع کنند یا نه، به همین دلیل وظیفه اصلی مشاور شبیه چراغی است که تنها مسیر را روشن می کند تا افراد  نقاط قوت و مشکلات پیشرو زندگی مشترک را ببینند و بعد تصمیم با خود مراجعین است.

بهترین زمان برای مراجعه به مشاور ازدواج

بهترین زمان مراجعه برای مشاوره ی ازدواج زمانی است که افراد حداقل به یک شناخت کلی از طرف مقابل رسیده باشند و طرف مقابل در مورد مسائل مختلف گفت و گو کرده و آمادگی ازدواج را نیز داشته باشد. توصیه می شود که دختر و پسر ۶ تا ۹ ماه با یکدیگر مراوده داشته و در این دوران بر حسب چالش های موجود حداقل در ماه دو بار به مشاور مراجعه کنند، وظیفه ی مشاور پیش از ازدواج تنها آگاه کردن زوجین از نتیجه ی ازدواجشان بوده و حق انتخاب با خود زوجین است.

10 عامل پیش بینی کننده یک ازدواج پرخطر

مشاور ازدواج دیدگاه ها، نگرش ها، اعتقادات، و اهداف مراجعین در زندگی را مورد بررسی قرار داده و آنها را از افکار و عقاید و اهداف یکدیگر آگاه می سازد.افراد باید ابتدا به لحاظ رفتاری، خانوادگی، سبک زندگی، و تحصیلات مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس، به لحاظ ذهنی و تفکراتی و در نهایت، از لحاظ نوع نگاهشان به زندگی، سرگرمی و تفریحاتشان مورد بررسی قرار بگیرند.

اهداف اصلی مشاوره پیش از ازدواج بررسی افراد از نظر سلامت روان و آگاهی دادن به آنها از شرایط بعد از ازدواج است. همچنین مشاوره برای کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب و رسیدن به یک مدل برقراری ارتباط صحیح و درست بین آنها است که جنبه ی پیشگیری داشته و موجب تامین بهداشت روانی خانواده می شود. مشاوره ی ازدواج در مرکز مشاوره افرا کلینیک به ۳ روش حضوری، تلفنی و آنلاین انجام می شود که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۶۶۵۵۸۲۲۵-۲۶ تماس بگیرید.

چرا و چه موقع باید به مشاوره پس از ازدواج مراجعه کنیم؟

 1.  بالا بردن خودآگاهی برای بهتر شدن کیفیت زندگی
 2. در زمان مواجهه با مشکلات و تعارضات گوناگون در زندگی
 3. یادگیری روش های مناسب حل اختلافات، مصالحه و به توافق رسیدن در زندگی
 4. یادگیری مهارت های ارتباط موثر مانند بیان صادقانه ی احساسات و گوش دادن فعال
 5. بررسی  میزان و زمان مناسب برای برآورده شدن انتظارات طرف مقابل
 6. کشف نکات جدید در روابط خود
 7. رسیدن به نتایج و تصمیم های مثبت در زندگی با کمک مشاور
 8. یادگیری روش های کنترل خشم و غلبه بر ترس از صمیمیت
 9. غلبه بر استرس و اضطراب و تعدیل رفتارها و عادت های نامناسب گذشته

عوامل موثر در ازدواج موفق چیست؟

 1. داشتن سلامت روان
 2. داشتن مهارت های ارتباطی از جمله گوش کردن، همدلی، حل مسئله و….
 3. آگاهی از خود و شناخت نقاط قوت و ضعف خود
 4. شناخت نقاط قوت، حساسیت هاو آسیب پذیری های طرف مقابل
 5. پذیرش اشتباه در خود و طرف مقابل
 6. تلاش مداوم برای بهتر شدن روابط از طریق زمان گذاشتن برای هم و گفتگو کردن با هم
 7. تلاش برای اعتماد سازی و صمیمیت

در واقع رابطه دوتایی دارایی است که برای نگه داشتن آن باید تلاش کرد و همان طور که برای سرمایه های مالی خود برنامه ریزی می کنیم برای سرمایه گذاری های عاطفی خود نیز می بایست زمان و انرژی صرف کنیم، چرا که روابط عاطفی پویا می باشد و برایی تجربه لذت بخش صمیمیت و آرامش می بایست زمان گذاشت و در صورتی که مورد غفلت و بی توجهی قرار گیرد حتما رو به ضعف می رود.

به طور کلی می توان گفت، هدف از مشاوره ی ازدواج صرفا یافتن نقاط مشترک بین زوجین نیست، بلکه یافتن عوامل هشدار دهنده مانند نق زدن، شکایت کردن، سرزنش کردن، سکوت کردن، دفاعی برخورد کردن و میزان و شدت هر یک از آن ها در زوجین است. مشاور پس از شناسایی این عوامل و با توجه به خاص بودن ویژگی های هر فرد و بررسی شرایط آ نها، درصدد اصلاح و حل این عوامل هشدار دهنده بر می آید. در صورتی که شما خواننده عزیز نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می باشید می توانند با شماره ۰۲۱۶۶۵۵۸۲۲۵ تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021