۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره خانواده

اشتراک :
انواع خیانت همسران را بشناسید
انواع خیانت همسران را بشناسید

خیانت همسران براساس فرهنگ و نوع نگرش افراد، از کلامی خارج از عرف تا زندگی پنهانی با فردی دیگر را شام ...

علائم و نشانه های افسردگی
علائم و نشانه های افسردگی

افسردگی یکی از اختلالات مهم روانشناختی است که بسیار شایع است و تقریبا در همه سنین و فرهنگ ها دیده می ...

از آنجایی که مواجهه با مسائل مختلف زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی اغلب چالش برانگیز بوده و با حس نارضایتی، اضطراب و سردرگمی، و درماندگی همراه است، افراد به تنهایی و با راهنمایی خانواده و دوستان و اطرافیان قادر به حل مشکلات خود نمی باشند؛ در نتیجه افراد در این شرایط می توانند با کمک یک مشاور خانواده  قبل از آنکه این مشکلات آسیب های جدی به ساختار خانواده وارد کند، مانع پیشروی آن شده و برای بهبود و ترمیم روابط تلاش کنند.در واقع مشاوره خانواده فرایندی است که در آن فرد متخصص در جلسه مشاوره به مشاهده زوج می پردازد و بعد از آنالیز روابط آن ها سعی در تحلیل روابط برای زوج نموده تا آنها بتوانند نقاط آسیب زننده روابط خود را شناخته و سعی در رفع آن داشته باشند.زمانی که مشاور خانواده به سیستم درون خانواده ملحق شد با توجه به سبک زندگی و نیازها و خصوصیات اخلاقی اعضای آن و بررسی علل رفتارهای نا بهنجار، راهکار هایی را برای جلوگیری از فروپاشی خانواده و حل مشکلات آن و ایجاد تعادل و آرامش در خانواده ارائه می دهد.

مشاوره خانواده چیست؟

تفاوت مشاوره خانواده با خانواده درمانی

مشاوره خانواده یکی از انواع مشاوره مثل مشاوره فردی، مشاوره تحصیلی است و شامل جلساتی است که می تواند تنها با یک نفر از اعضای خانواده نیز برگزار شود مثل مشاوره زوجی که می تواند تنها با یک نفر تشکیل شود و همان طور که در مقاله تفاوت مشاوره با روان درمانی گفته شد مشاور به مسائل این جا و اکنون بیشتر می پردازد و تمرکز جلسه روی ارائه آموزش های لازم برای بهتر شدن تعامل است. مشاور با گوش کردن به مراجعه کننده الگوهای خانواده و تعارضاتی که ناشی از این نوع الگوی تعاملی است، را شناسایی کرده و  آموزش مهارت های ارتباطی، حل تعارض، گوش دادن و ... برای بالا بردن کیفیت ارتباط افراد خانواده داده می شود.
خانواده درمانی یکی از شیوه های درمانی است که مسائل و مشکلات را نه در فرد بلکه در خانواده به شیوه عمیق تر بررسی می کند و شامل جلساتی است که تمام یا بخشی از اعضای خانواده در آن شرکت می کنند و درمانگر با بررسی نه تنها کلام بلکه رفتارهای غیر کلامی بین اعضای خانواده و جوی که از سبک ارتباطاتی آنها بوجود آمده، مشکلات تعاملات آنها را شناسایی می کند و درمانگر خانواده با توجه به  تخصصی که در یکی از رویکردهای خانواده درمانی دارد  به تغییر الگو ها و ساختار اعضای خانواده برای حرکت در جهت تعامل سالم تر پیش می رود.

انواع مشاوره خانواده

مشاور خانواده متخصصی است که به باورها، نقش ها، رفتارها و احساسات مختلف خانواده آگاهی لازم را دارد و می تواند با شناسایی عوامل آشفته ساز روابط، به بهسازی و ترمیم روابط خانوادگی کمک کند.مشاور خانواده در اولین قدم سعی می کند، خوب مشاهده و گوش کند تا بتواند بدون قضاوت کردن افراد خانواده به آنها کمک کند تا رفتارهای مناسبی را جایگزین رفتارهای آسیب زا کنند.در افراکلینیک جلسات مشاوره ی خانواده به شیوه های متفاوتی برگزار می شود از جمله مشاوره خانواده حضوری، تلفنی و آنلاین که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

مشاوره خانواده حضوری

در مشاوره خانواده حضوری، اگر همه اعضای خانواده حضور داشته باشند، مشاور خانواده می تواند قوانین نانوشته خانواده که باعث پیچیدگی روابط می شوند را از نزدیک شناسایی و به خانواده کمک کند تا درک بهتری از روابط و تاثیراتی که این قوانین روی روابط آنها می گذارد، داشته باشند؛ برای مثال مشاور می گوید " به نظر می رسد هر زمان پدر و مادر تند می شوند تو(فرزند خانواده) میانجیگری می کنی" در جلسات مشاوره خانواده حدوداً 90 دقیقه به ارزیابی و شناسایی و ترمیم روابط می پردازد.

مشاوره خانواده تلفنی

در مشاوره خانواده تلفنی، مشاور تنها می تواند در آن واحد با یکی از اعضای خانواده صحبت کند و بیشتر مواقع جلسات را با فردی شروع می کند که متقاضی جلسه مشاوره بوده است و سعی می کند با سوالاتی که می پرسد، شرایط فرد مقابل او را نیز در نظر بگیرد.

مشاوره خانواده آنلاین

در مشاوره خانواده آنلاین، محدودیت مشاوره تلفنی نیز وجود ندارد و مشاور می تواند با اعضای خانواده همزمان مشاوره انجام دهد، همچنین مشاور این امکان را پیدا می کند تا حدودی عکس العمل های بدنی و ارتباطی اعضای خانواده را هم مشاهده کند.

برتری مشاوره خانواده تلفنی به مشاوره خانواده حضوری

 1. صرفه جویی در زمان می شود.
 2. صرفه جویی در هزینه رفت و آمد است.
 3. مشاوره گرفتن حتی در زمانی که محدودیت خروج از منزل وجود دارد.
 4. در شرایطی که مشکلات جسمی مانع رفت و آمد می شود.
 5. زمانی که مطرح کردن حضوری مشکل برای افراد سخت است.
 6. در صورتی که فرد خجالتی است.

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

هدف مشاوران خانواده بیشتر از درمان، پیشگیری می باشد که برای تحقق این هدف، همکاری و حمایت طولانی مدت خانواده با مشاور ضرورت پیدا می کند. همچنین ممکن است مشاور خانواده با همکاری یک روانشناس یا روانپزشک به حل مشکلاتی مانند اختلالات شخصیت، اعتیاد، افسردگی و….اقدام نماید.به طور کلی، مراجعه به مشاور خانواده روش کاربردی و مفیدی برای کمک به افراد در تمامی سنین و با پیشینه های اجتماعی و اقتصادی مختلف می باشد.

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره خانواده می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021

مزایای مراجعه به مشاور خانواده

 •  باعث بالا رفتن کیفیت زندگی و سبک زندگی سالم تر می شود.
 •  باعث تقویت ارتباط سالم و سازنده و انسجام میان افراد خانواده و بهبود روابط ارتباطی می شود.
 •  آموزش افراد در زمینه مهارت حل مسائله می شود.
 •  باعث گسترش درک و همدلی بین اعضا و قوی ترشدن و استحکام خانواده می شود.
 •  باعث کاهش اختلافات و حل تعارضات خانوادگی می شود.
 •  باعث شناخت بهتر خانواده و اعضای آن نسبت به الگوهای درون خانواده می شود.
 • باعث آشنای افراد با حقوق خود و دیگر اعضای خانواده می شود.

در چه شرایطی به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

در روابط بین زوج ها هم مراجعه نباید حتما مربوط به مشکل بزرگ و حادی مثل خیانت باشد، گاهی مشکلات کوچکی که مدت طولانی شما یا همسرتان را می آزارد و برایش راه حلی نیز پیدا نکرده اید، می تواند باعث دلزدگی و فرسودگی در روابطتان شود.وجود مشکلاتی که در پایین آمده نتیجه همین بی توجهی به مشکلات کوچکی است که باعث شده مراجعه به مشاور ضروری گردد.در شرایط زیر نیاز است تا به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کرده که شایع ترین آنها موارد زیر می باشد:

 • فاصله عاطفی بین خود و همسر
 • وجود چرخه تعاملی (چسبنده_دوری گزین) در رابطه خود با همسر(برای مثال شما مدام تلاش می کنید به همسرتان نزدیک شوید و او مدام می خواهد از شما فاصله بگیرد)
 • وجود چرخه تعاملی (دوری گزین_دوری گزین) در رابطه خود با همسر(برای مثال شما و همسرتان سر هر موضوعی با هم قهر می کنید)
 • وجود چرخه تعاملی (چسبنده_چسبنده) در رابطه خود با همسر(قبل از بچه دار شدن ممکنه مشکل خاصی بوجود نیاورد اما بعد از بچه دار شدن حتما مشکلات متعددی را در روابطتان بوجود)
 • مشکلات ارتباطی بین یکی از والدین و فرزند
 • افکار مربوط به تمام کردن زندگی مشترک
 • میل به برقراری ارتباط صمیمی با فردی غیر از همسر خود
 • مشکل در روابط جنسی با همسر
برای مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج به این صفحه مراجعه کنید.

مهمترین ویژگی های یک مشاور خانواده خوب

یک مشاور خانواده ی مجرب و آگاه و متخصص، با همدلی برای حل اختلافات اعضای خانواده با یکدیگر، با ارائه و استفاده از تکنیک های خاصی به آن ها کمک می کند تا بتوانند نیازها و حساسیت های همدیگر را درک کرده و با برقراری رابطه ای سالم و سازنده از کنار هم بودن لذت ببرند و به آرامش و آسایش برسند.

 • شنونده ی خوبی بودن: گوش دادن فعال مشاور به مشکلات، رازها، و فشارهای زندگی مراجع باعث تخلیه ی فرد شده و از شدت مشکل و بار روانی آن می کاهد.
 • برقراری رابطه ای خوب و صمیمی با مراجع و نه رابطه ی عاطفی با او: داشتن احساس خوب به مشاور باعث ایجاد حس امنیت برای مراجع می شود.
 • بی طرف بودن مشاور و قضاوت نکردن مراجع: مشاور خوب مراجع را کاملا درک کرده و همگام با او برای حل مشکل به پیش می رود.
 • در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و سطح خانوادگی مراجع: موضوعات فرهنگی و قومیتی و آداب و رسوم هر یک از آنها نقش مهمی در برقراری رابطه با مراجع و درک او دارد.
 • رازداری و حفظ اسرار مراجع: مراجع باید بتواند به مشاور اعتماد کرده و با او درد دل کند.
 • محقق محور بودن و به روز بودن مشاور: مشاور باید با مطالعه ی مداوم، آگاهی از مسائل روز و اطلاعات کافی از سایر علوم و نیز توانایی تحلیل بالا ارتباط بهتری با مراجع برقرار کرده و به حل مشکلات او بپردازد.
 • نصیحت نکردن مراجع: نصیحت باعث درمان مشکل نشده و مشاور تنها در جستجوی ریشه یابی علت مشکل و یافتن راه حلی درست برای آن است.
 • صبوری مشاور: مشاور باید با صبر و تحمل زیاد خود، زمان آمادگی مراجع را درک کند.
 • دلسوزی مشاور: مشاور باید با نرمی و ملایمت و نه با رفتاری تند و خشونت آمیز با مراجع خود برخورد نماید.
 • قضاوت اخلاقی نکردن مراجع: مشاور هویت مستقلی از مسائل مذهبی داشته و با ثواب و گناه اعمال مراجع کاری ندارد. برای مشاور تنها مفید یا غیر مفید بودن افکار و رفتار مراجع و کارآمدی آنها مهم است.
 • پذیرش بدون قید و شرط مراجع توسط مشاور
 • دارا بودن مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی و مشاور

دلایل کمک از مشاوره خانواده برای حل مشکلات

مشاوره ی خانواده معمولا کوتاه مدت و بین شش تا بیست جلسه ی ۵۰ تا ۹۰ دقیقه ای بوده که فاصله ی بین جلسات بستگی به نوع مشکل، مرحله ی درمان و نیاز اعضای خانواده دارد. در نهایت، این عوامل با توافق دو جانبه ی مشاور و مراجعین انجام می پذیرد.

 1. مشاور فرد متخصصی است که در رابطه مثلثی قرار نمی گیرد.   
 2. مشاور متخصصی است که با کمترین هزینه کمک می کند تا شما سرمایه های عاطفی خود را مراقبت کنید.
 3. مشاور به دلیل تخصصی که دارد نقاط آسیب را در کوتاه ترین زمان شناسایی می کند و قبل از آن که ترک های رابطه باعث اتفاقات جبران ناپذیر شود، جلوی آن را می گیرد.
 4. زمانی که اعضا مهارت های لازم برای برقراری صلح و آرامش بعد از بحث و جدل را ندارند.
 5. زمانی که عضو جدیدی به خانواده اضافه می شود.
 6. زمانی که در خانواده دعوا، خشونت، اختلاف و خصوصا طلاق پیش می آید.
 7. زمانی که اعضای خانواده نسبت به هم بی تفاوت هستند و یا یکی از اعضا وابسته بوده و دیگری، خود را از او دور می کند.
 8. زمانی که اعضا از هم باج می خواهند و یا به دنبال اتحاد و یارکشی هستند.
 9. زمانی که یکی از اعضا رابط بین دو عضو دیگر می شود و یا احساس قربانی شدن می کند.
 10. زمانی که اعضا از هم دلخور بوده و منتظر بازگشتن به روابط قبلی خود هستند.
 11. خانواده هایی که زن و مرد بعد از متارکه تصمیم به  ازدواج مجدد گرفته اند.
 12. زمانی که فرزند خانواده درگیر مشکلاتی در مدرسه، مشکلات روانی، اختلالات روحی و یا مبتلا به مصرف مواد مخدر باشد.
 13. گاهی اتفاقاتی که به طور طبیعی در هر مرحله زندگی می افتد و افراد آن را با اضطراب تجربه می کند مثل مرحله بچه دار شدن، با حضور مشاور، می توانند مطمئن تر و بی دغدغه تر بگذرانند.
 14. زمانی که یک اتفاق غیر منتظره برای یکی از اعضا پیش می آید و کل خانواده را شوکه می کند مانند نقل مکان، از دست دادن یک عزیز و یا زندانی شدن یکی از اعضای خانواده
 15. خانواده هایی که اعضای آن نسبت تنی با هم ندارند مانند ناپدری و نامادری.
 16. خانواده هایی که بعد از طلاق والدین، همه ی اعضا با هم در ارتباط هستند.

انواع سبک مشاوره خانواده

خانواده ها معمولا از زن و مرد و تعدادی فرزند تشکیل شده است که گاهی ممکن است روابط بین زن و مرد، پدر و فرزندان و یا مادر و فرزندان، و یا فرزندان با یکدیگر مختل شده و مشکلاتی به وجود بیاید.روش های مختلفی برای مشاوره خانواه وجود دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع روش های مشاوره خانواده

مشاوره خانواده به سبک ساختارمندانه

مشاور اعتقاد دارد که خانواده یک سیستم است مثال ساده سیستم این است که اگر همه اعضای خانواده با طناب از کمر بهم وصل باشند زمانی که تلفن زنگ می زند و یکی از اعضای خانواده می خواهد جواب دهد همه باید تغییر موقعیت بدهند تا او بتواند به گوشی تلفن برسد، سیستم بودن خانواده نیز همین معنی را دارد اگر یکی از اعضای خانواده تغییر کند یکی از دو اتفاق زیر می افتد یا اعضای دیگر خانواده  فشار می آورند تا فرد مورد نظر دوباره نقش های قبلی خود را بپذیرد و دست از تغییر بردارد  یا همه اعضای خانواده می بایست تغییر کنند تا آن تغییر بتواند در ساختار خانواده ماندگار بماند.

 مشاوره خانواده به سبک سیستماتیک

یکی از زیر شاخه های ساختاردرمانی روش سیستماتیک است که تاکید این روش درمانی روی علیت های فراتر از خطی می باشد . مشاور ,رفتارها و رابطه ی اعضای خانواده با هم را ارزیابی می کند.به همین دلیل در این روش همه ی اعضای خانواده باید در جلسه شرکت کرده و فرد نشانه دار(بیمارگون) شناسایی شود و بار اضطراب ها وتعارضات در خانواده تقسیم شود و افراد از نقش های تحمیلی رها شوند.

 مشاوره خانواده به سبک استراتژیک

در این روش به سرعت به حل مشکلات خانواده می پردازد و تکنیک های سریع تری برای رفع مشکلات ارائه می شود. مشاور، الگوهای تعاملی خانواده را مشاهده می کند و با گفتگو با اعضای خانواده مشکلات ارتباط را مشخص کرده و با اولویت بندی  که اعضا برای حل کردن مشکلات موجود در رابطه دارند، اهداف درمانی تعیین می شود و در آخر مشاور بر اساس اهداف درمانی یک سری آموزش ها و تکنیک های  رفتاری برای رسیدن خانواده به آنچه مطلوب آنهاست آموزش می دهد و با پیگیری پیامد اجرای آنها به بازبینی اهداف و راهکارها پرداخته می شود.

 مشاوره خانواده به سبک بوئن

مشاوره به سبک بوئن اعتقاد دارد اضطراب اعضای خانواده ناشی از وابستگی عاطفی بیمارگونه  ای که افراد  به شیوه انتقال نسلی رخ داده است.در این روش افراد خانواده به دلایل مختلف در مرکز مشاوره حضور پیدا نمی کنند و فرد سومی به عنوان رابط آنها سعی در حل این مشکلات دارد.به طور مثال یکی از اعضای خانواده  برای حل این اختلافات به مشاور مراجعه می کند.

جمع بندی

از آنجایی که نقش مشاور فقط تسهیل کننده بوده و نه تصمیم گیرنده، خانواده ها با مشاور خانواده و استفاده از راهنمایی ها و تکنیک های صحیح تربیتی او، به حل مشکلات خود پرداخته و در نتیجه، آرامش و تعادل به سیستم خانواده بازگشته و روابط سالم و سازنده ای بین اعضای آن برقرار می شود، شما می توانید با  تماس با مرکز مشاوره افرا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره خانواده می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021