۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره خانواده

اشتراک :

افزایش مداوم اختلافات خانوادگی و آسیب های متعاقب آن  نیاز به مراجعه به مشاوره خانواده را دو چندان می کند، در واقع همان طور که می دانید با گذشت زمان و به دلیل پیچیده شدن روابط اجتماعی انسان ها و پیشرفت تکنولوژی و تغییر در سبک زندگی افراد، نیاز افراد به خدمات روانشناسی و مشاوره ای به طور گسترده ای در حال افزایش است.

از آنجایی که مواجهه با مسائل مختلف زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی اغلب چالش برانگیز بوده و با حس نارضایتی، اضطراب و سردرگمی، و درماندگی همراه است، افراد به تنهایی و با راهنمایی خانواده و دوستان و اطرافیان قادر به حل مشکلات خود نمی باشند؛ در نتیجه افراد در این شرایط می توانند با کمک یک مشاور خانواده  قبل از آنکه این مشکلات آسیب های جدی به ساختار خانواده وارد کند، مانع پیشروی آن شده و برای بهبود و ترمیم روابط تلاش کنند.

مشاوره خانواده چیست؟

مشاور با ایجاد رابطه ای حسنه و در محیطی سرشار از تفاهم و همدلی به بررسی و تجزیه و تحلیل مشکل مراجع پرداخته و با هدایت گام به گام به او برای رسیدن به شناخت و بینشی عمیق تر از خود تلاش کرده و برای تصمیم گیری در مورد اهداف و حل مشکلات زندگی اش کمک می نماید.

مشاوره خانواده شاخه ای از علم روانشناسی نوین است که به مطالعه و ارزیابی و تجزیه و تحلیل رفتارهای تک تک اعضای خانواده و نقش هر یک از آن ها در خانواده پرداخته و با شناخت ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی هر عضو، به بهبود روابط و سطح زندگی خانواده ها کمک می کند.

در واقع مشاوره خانواده فرایندی است که در آن فرد متخصص در جلسه مشاوره به مشاهده زوج می پردازد و بعد از آنالیز روابط آن ها سعی در تحلیل روابط برای زوج نموده تا آنها بتوانند نقاط آسیب زننده روابط خود را شناخته و سعی در رفع آن داشته باشند.

مشاور متبحر کل خانواده را به عنوان یک سیستم در نظر گرفته و بدنبال مقصر نیست بلکه بر این باور است که مجموعه روابط و ویژگی های افراد باعث بوجود آمدن مشکل در ساختار خانواده شده است؛ بنابراین  چیزی به عنوان درست و غلط یا قضاوت در تحلیل روابط وجود ندارد و همین نگاه باعث می شود تا مراجعین در این فضا احساس امنیت بیشتری داشته باشند و بدون نگرانی از قضاوت شدن به خود افشایی بپردازند و متعاقبا در این فضا مشاور می تواند به سیستم درون خانواده ملحق شده و از نزدیک روابط را بررسی کند.

زمانی که مشاور خانواده به سیستم درون خانواده ملحق شد با توجه به سبک زندگی و نیازها و خصوصیات اخلاقی اعضای آن و بررسی علل رفتارهای نا بهنجار، راهکار هایی را برای جلوگیری از فروپاشی خانواده و حل مشکلات آن و ایجاد تعادل و آرامش در خانواده ارائه می دهد.

مشاوره خانواده چیست؟

تفاوت مشاوره خانواده با خانواده درمانی

مشاوره خانواده یکی از انواع مشاوره مثل مشاوره فردی، مشاوره تحصیلی است و شامل جلساتی است که می تواند تنها با یک نفر از اعضای خانواده نیز برگزار شود مثل مشاوره زوجی که می تواند تنها با یک نفر تشکیل شود و همان طور که در مقاله تفاوت مشاوره با روان درمانی گفته شد مشاور به مسائل این جا و اکنون بیشتر می پردازد و تمرکز جلسه روی ارائه آموزش های لازم برای بهتر شدن تعامل است. مشاور با گوش کردن به مراجعه کننده الگوهای خانواده و تعارضاتی که ناشی از این نوع الگوی تعاملی است، را شناسایی کرده و  آموزش مهارت های ارتباطی، حل تعارض، گوش دادن و ... برای بالا بردن کیفیت ارتباط افراد خانواده داده می شود.
خانواده درمانی یکی از شیوه های درمانی است که مسائل و مشکلات را نه در فرد بلکه در خانواده به شیوه عمیق تر بررسی می کند و شامل جلساتی است که تمام یا بخشی از اعضای خانواده در آن شرکت می کنند و درمانگر با بررسی نه تنها کلام بلکه رفتارهای غیر کلامی بین اعضای خانواده و جوی که از سبک ارتباطاتی آنها بوجود آمده، مشکلات تعاملات آنها را شناسایی می کند و درمانگر خانواده با توجه به  تخصصی که در یکی از رویکردهای خانواده درمانی دارد  به تغییر الگو ها و ساختار اعضای خانواده برای حرکت در جهت تعامل سالم تر پیش می رود.

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

هدف مشاوران خانواده بیشتر از درمان، پیشگیری می باشد که برای تحقق این هدف، همکاری و حمایت طولانی مدت خانواده با مشاور ضرورت پیدا می کند. همچنین ممکن است مشاور خانواده با همکاری یک روانشناس یا روانپزشک به حل مشکلاتی مانند اختلالات شخصیت، اعتیاد، افسردگی و….اقدام نماید.

به طور کلی، مراجعه به مشاور خانواده روش کاربردی و مفیدی برای کمک به افراد در تمامی سنین و با پیشینه های اجتماعی و اقتصادی مختلف می باشد.

مزایای مراجعه به مشاور خانواده

 •  باعث بالا رفتن کیفیت زندگی و سبک زندگی سالم تر می شود
 •  باعث تقویت ارتباط سالم و سازنده و انسجام میان افراد خانواده و بهبود روابط ارتباطی می شود.
 •  آموزش افراد در زمینه مهارت حل مسائله می شود.
 •  باعث گسترش درک و همدلی بین اعضا و قوی ترشدن و استحکام خانواده می شود.
 •  باعث کاهش اختلافات و حل تعارضات خانوادگی می شود.
 •  باعث شناخت بهتر خانواده و اعضای آن نسبت به الگوهای درون خانواده می شود.
 • باعث آشنای افراد با حقوق خود و دیگر اعضای خانواده می شود.

چرا باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

دلایل متعددی برای مراجعه افراد به مراکز مشاوره وجود دارد که شایع ترین آنها موارد زیر می باشد:

1- مشکلات خانوادگی

  شامل مشکلات زناشویی، مشکلات والدین و فرزندان، طلاق و خیانت زناشویی می باشد.

2- مشکلات فردی

شامل افسردگی، استرس، اضطراب، مشکلات عاطفی و ارتباطی، یاس و ناامیدی، و اختلالات رفتاری_هیجانی می باشد.

3- مشکلات مربوط به تحصیل

شامل مشاوره برای انتخاب رشته و دانشگاه و افت تحصیلی است.

4- مشکلات مربوط به شغل

شامل مشاوره برای انتخاب شغلی متناسب با توانایی ها و استعداد مراجع و یا مشکل عدم رضایت از شغل می باشد.

مهمترین ویژگی های یک مشاور خانواده خوب

یک مشاور خانواده ی مجرب و آگاه و متخصص، با همدلی برای حل اختلافات اعضای خانواده با یکدیگر، با ارائه و استفاده از تکنیک های خاصی به آن ها کمک می کند تا بتوانند نیازها و حساسیت های همدیگر را درک کرده و با برقراری رابطه ای سالم و سازنده از کنار هم بودن لذت ببرند و به آرامش و آسایش برسند.

 • شنونده ی خوبی بودن: گوش دادن فعال مشاور به مشکلات، رازها، و فشارهای زندگی مراجع باعث تخلیه ی فرد شده و از شدت مشکل و بار روانی آن می کاهد.
 • برقراری رابطه ای خوب و صمیمی با مراجع و نه رابطه ی عاطفی با او: داشتن احساس خوب به مشاور باعث ایجاد حس امنیت برای مراجع می شود.
 • بی طرف بودن مشاور و قضاوت نکردن مراجع: مشاور خوب مراجع را کاملا درک کرده و همگام با او برای حل مشکل به پیش می رود.
 • در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و سطح خانوادگی مراجع: موضوعات فرهنگی و قومیتی و آداب و رسوم هر یک از آنها نقش مهمی در برقراری رابطه با مراجع و درک او دارد.
 • رازداری و حفظ اسرار مراجع: مراجع باید بتواند به مشاور اعتماد کرده و با او درد دل کند.
 • محقق محور بودن و به روز بودن مشاور: مشاور باید با مطالعه ی مداوم، آگاهی از مسائل روز و اطلاعات کافی از سایر علوم و نیز توانایی تحلیل بالا ارتباط بهتری با مراجع برقرار کرده و به حل مشکلات او بپردازد.
 • نصیحت نکردن مراجع: نصیحت باعث درمان مشکل نشده و مشاور تنها در جستجوی ریشه یابی علت مشکل و یافتن راه حلی درست برای آن است.
 • صبوری مشاور: مشاور باید با صبر و تحمل زیاد خود، زمان آمادگی مراجع را درک کند.
 • دلسوزی مشاور: مشاور باید با نرمی و ملایمت و نه با رفتاری تند و خشونت آمیز با مراجع خود برخورد نماید.
 • قضاوت اخلاقی نکردن مراجع: مشاور هویت مستقلی از مسائل مذهبی داشته و با ثواب و گناه اعمال مراجع کاری ندارد. برای مشاور تنها مفید یا غیر مفید بودن افکار و رفتار مراجع و کارآمدی آنها مهم است.
 • پذیرش بدون قید و شرط مراجع توسط مشاور
 • دارا بودن مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی و مشاور

زمانهایی که نیاز است از مشاوره خانواده کمک گرفت

 1. زمانی که زوجی احساس می کنند دوست ندارند در خوش ترین لحظات یا بدترین لحظات زندگیش را با همسر خود  مطرح کند در واقع زمانی که صمیمیت در حال از بین رفتن در رابطه زوجی هست.
 2. زمانی که یکی از زوجین احساس می کنند برای پیشبرد اهدافش در زندگی از فرزندانش کمک می گیرد تا اختلاف نظر خود را با همسرش حل کند، در واقع برای رسیدن به خواسته هایش ائتلاف بر علیه همسرش درست می کند.
 3. زمانی که فرد متاهلی احساس می کند در فانتزی های خود با کسی حرف می زند که عشق قبلی او بوده یا فرد جدیدی در ذهن او مدام اشتغال ذهنی ایجاد می کند بویژه در زمان استراحت، این  ابتدای علامت فاصله بیمار گونه از همسر گرفتن است.
 4.  زمانی که زوج احساس می کنند حریم دو نفری آنها با دخالت های دیگران  بویژه خانواده های اصلی شان به راحتی فرو می ریزد و به راحتی رابطه آنها مثلثی می شود، یعنی یکی از زوج ها با نفری که وارد رابطه می شود، متحد بر علیه همسر خود می شود.
 5.  زمانی که زوج احساس می کنند، اعتماد بین آنها در حال از بین رفتن است اگرچه هر کدام از زوجین می بایست حریم خصوصی خود را داشته باشند اما پنهانکاری نه،  چرا که ریشه پنهانکاری در بی اعتمادی است و اعتماد در زندگی مشترک مثل اکسیژن برای زنده ماندن است.
 6.  زمانی که زوج احساس می کنند، دررابطه مثلثی مدام در نقش زجر دهنده یا قربانی با ورود نفر سوم قرار می گیرند و نفر سوم را در نقش ناجی برای زندگی خود قرار می دهند در واقع زمانی که زوج در تعاملات گروهی همسر خود را مورد تحقیر و توهین قرار می دهد.  
 7. زمانی که زوج وقت گذراندن طولانی در کانالهای احتماعی و اینستاگرام را به گفتگو با همسر خود، ترجیح می دهند.
 8. زمانی که یک نفر به شدت دنبال پیشرفت و اکتیو است ویکی  نقش خیلی منفعل را در زندگی دارد و یا یکی در حال رشد است و دیگری مدام بیماری های جسمی می گیرد.
 9. زمانی که زوج ها در چرخه های تعاملی معیوب دوری گزین- دوری گزین یا چسبنده-دوری گزین قرار می گیرند.
 10. 10-زمانی که زوج ها احساس می کنند در رابطه خود حسادت، رقابت و  برنده بودن در تعاملاتشان به قدری زیاد است که مانع  صمیمی شدن آنها می شود.
 11.  زمانی که خشم در رابطه  زوج به حدی بالا می رود که باعث رفتارهای آسیب زننده به هم یا اشیاءمنزل می شود.
 12. زمانی که زوج در یک بحران قرار می گیرند و احساس می کنند رابطه آنها را تغییر داده و باعث دور شدن از هم شده است مثل ورشکستگی یا بیماری فرزند

انواع سبک مشاوره خانواده

خانواده ها معمولا از زن و مرد و تعدادی فرزند تشکیل شده است که گاهی ممکن است روابط بین زن و مرد، پدر و فرزندان و یا مادر و فرزندان، و یا فرزندان با یکدیگر مختل شده و مشکلاتی به وجود بیاید.روش های مختلفی برای مشاوره خانواه وجود دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع روش های مشاوره خانواده

مشاوره خانواده به سبک ساختارمندانه

مشاور اعتقاد دارد که خانواده یک سیستم است مثال ساده سیستم این است که اگر همه اعضای خانواده با طناب از کمر بهم وصل باشند زمانی که تلفن زنگ می زند و یکی از اعضای خانواده می خواهد جواب دهد همه باید تغییر موقعیت بدهند تا او بتواند به گوشی تلفن برسد، سیستم بودن خانواده نیز همین معنی را دارد اگر یکی از اعضای خانواده تغییر کند یکی از دو اتفاق زیر می افتد یا اعضای دیگر خانواده  فشار می آورند تا فرد مورد نظر دوباره نقش های قبلی خود را بپذیرد و دست از تغییر بردارد  یا همه اعضای خانواده می بایست تغییر کنند تا آن تغییر بتواند در ساختار خانواده ماندگار بماند.

 مشاوره خانواده به سبک سیستماتیک

یکی از زیر شاخه های ساختاردرمانی روش سیستماتیک است که تاکید این روش درمانی روی علیت های فراتر از خطی می باشد . مشاور ,رفتارها و رابطه ی اعضای خانواده با هم را ارزیابی می کند.به همین دلیل در این روش همه ی اعضای خانواده باید در جلسه شرکت کرده و فرد نشانه دار(بیمارگون) شناسایی شود و بار اضطراب ها وتعارضات در خانواده تقسیم شود و افراد از نقش های تحمیلی رها شوند.

 مشاوره خانواده به سبک استراتژیک

در این روش به سرعت به حل مشکلات خانواده می پردازد و تکنیک های سریع تری برای رفع مشکلات ارائه می شود. مشاور، الگوهای تعاملی خانواده را مشاهده می کند و با گفتگو با اعضای خانواده مشکلات ارتباط را مشخص کرده و با اولویت بندی  که اعضا برای حل کردن مشکلات موجود در رابطه دارند، اهداف درمانی تعیین می شود و در آخر مشاور بر اساس اهداف درمانی یک سری آموزش ها و تکنیک های  رفتاری برای رسیدن خانواده به آنچه مطلوب آنهاست آموزش می دهد و با پیگیری پیامد اجرای آنها به بازبینی اهداف و راهکارها پرداخته می شود.

 مشاوره خانواده به سبک بوئن

مشاوره به سبک بوئن اعتقاد دارد اضطراب اعضای خانواده ناشی از وابستگی عاطفی بیمارگونه  ای که افراد  به شیوه انتقال نسلی رخ داده است.در این روش افراد خانواده به دلایل مختلف در مرکز مشاوره حضور پیدا نمی کنند و فرد سومی به عنوان رابط آنها سعی در حل این مشکلات دارد.به طور مثال یکی از اعضای خانواده  برای حل این اختلافات به مشاور مراجعه می کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره خانواده می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021

دلایل کمک از مشاوره خانواده

دلایل کمک از مشاوره خانواده

مشاوره ی خانواده معمولا کوتاه مدت و بین شش تا بیست جلسه ی ۵۰ تا ۹۰ دقیقه ای بوده که فاصله ی بین جلسات بستگی به نوع مشکل، مرحله ی درمان و نیاز اعضای خانواده دارد. در نهایت، این عوامل با توافق دو جانبه ی مشاور و مراجعین انجام می پذیرد.

 1. مشاور فرد متخصصی است که در رابطه مثلثی قرار نمی گیرد.   
 2. مشاور متخصصی است که با کمترین هزینه کمک می کند تا شما سرمایه های عاطفی خود را مراقبت کنید.
 3. مشاور به دلیل تخصصی که دارد نقاط آسیب را در کوتاه ترین زمان شناسایی می کند و قبل از آن که ترک های رابطه باعث اتفاقات جبران ناپذیر شود، جلوی آن را می گیرد.
 4. زمانی که اعضا مهارت های لازم برای برقراری صلح و آرامش بعد از بحث و جدل را ندارند.
 5. زمانی که عضو جدیدی به خانواده اضافه می شود.
 6. زمانی که در خانواده دعوا، خشونت، اختلاف و خصوصا طلاق پیش می آید.
 7. زمانی که اعضای خانواده نسبت به هم بی تفاوت هستند و یا یکی از اعضا وابسته بوده و دیگری، خود را از او دور می کند.
 8. زمانی که اعضا از هم باج می خواهند و یا به دنبال اتحاد و یارکشی هستند.
 9. زمانی که یکی از اعضا رابط بین دو عضو دیگر می شود و یا احساس قربانی شدن می کند.
 10. زمانی که اعضا از هم دلخور بوده و منتظر بازگشتن به روابط قبلی خود هستند.
 11. خانواده هایی که زن و مرد بعد از متارکه تصمیم به  ازدواج مجدد گرفته اند.
 12. زمانی که فرزند خانواده درگیر مشکلاتی در مدرسه، مشکلات روانی، اختلالات روحی و یا مبتلا به مصرف مواد مخدر باشد.
 13. گاهی اتفاقاتی که به طور طبیعی در هر مرحله زندگی می افتد و افراد آن را با اضطراب تجربه می کند مثل مرحله بچه دار شدن، با حضور مشاور، می توانند مطمئن تر و بی دغدغه تر بگذرانند.
 14. زمانی که یک اتفاق غیر منتظره برای یکی از اعضا پیش می آید و کل خانواده را شوکه می کند مانند نقل مکان، از دست دادن یک عزیز و یا زندانی شدن یکی از اعضای خانواده
 15. خانواده هایی که اعضای آن نسبت تنی با هم ندارند مانند ناپدری و نامادری.
 16. خانواده هایی که بعد از طلاق والدین، همه ی اعضا با هم در ارتباط هستند.

از آنجایی که نقش مشاور فقط تسهیل کننده بوده و نه تصمیم گیرنده، خانواده ها با مشاور خانواده و استفاده از راهنمایی ها و تکنیک های صحیح تربیتی او، به حل مشکلات خود پرداخته و در نتیجه، آرامش و تعادل به سیستم خانواده بازگشته و روابط سالم و سازنده ای بین اعضای آن برقرار می شود، شما می توانید با  تماس با مرکز مشاوره افرا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره خانواده می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

66558225 – 021