۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره کودک

اشتراک :
بهترین زمان تربیت کودک : روش های صحیح تربیت فرزند از نوزادی
بهترین زمان تربیت کودک : روش های صحیح تربیت فرزند از نوزادی

تربیت کودک، تربیت فرزند، تربیت نوزاد و روش صحیح تربیت بچه، موضوعاتی اند که ذهن والدین را به دلیل اهم ...

درمان بی اشتهایی کودکان با کشف دلیل بی اشتهایی کودک
درمان بی اشتهایی کودکان با کشف دلیل بی اشتهایی کودک

اختلال بی اشتهایی کودک (anorexia) و بی میلی کودک به غذا یکی از مشکلات والدین است که سبب نگرانی مادرا ...

آموزش جدیدترین مهارت های دوست یابی به کودکان
آموزش جدیدترین مهارت های دوست یابی به کودکان

آموزش مهارت دوست یابی به کودکان در مدرسه و آموزش روابط اجتماعی نقش اساسی در آینده کودک داشته و باید ...

بدرفتاری کودکان در مدرسه و بررسی علل آن
بدرفتاری کودکان در مدرسه و بررسی علل آن

اصلاح بدرفتاری دانش آموزان در کلاس درس و مشکلات رفتاری کودکان در محیط مدرسه باید با بررسی علل ایجاد ...

آموزش دستشویی رفتن کودک و جدیدترین متدهای آموزشی
آموزش دستشویی رفتن کودک و جدیدترین متدهای آموزشی

مشکلات دستشویی رفتن کودک یا امتناع از رفتن به دستشویی در کودکان در منزل و یا مدرسه یکی از دغدغه های ...

راه های درمان پرخاشگری کودکان در مدرسه
راه های درمان پرخاشگری کودکان در مدرسه

پرخاشگری در کودکان پدیده‌ای شایع است که به صورت ‌های مختلفِ جسمی، عاطفی و تنشِ قابل توجه خود را نشان ...

پرخاشگری کودکان و بهترین روش برخورد با کودک پرخاشگر
پرخاشگری کودکان و بهترین روش برخورد با کودک پرخاشگر

رفتارهای پرخاشگرانه کودک انواع مختلفی دارد که ما به بررسی علت ایجاد پرخاشگری در کودک پرداخته و سپس ر ...

اعتماد به نفس کودک : درمان اعتماد به نفس پایین در کودکان
اعتماد به نفس کودک : درمان اعتماد به نفس پایین در کودکان

تقویت اعتماد به نفس در کودکان و بهبود اعتماد به نفس اهمیت بسیار زیادی دارد. این مقاله افراکلینیک به ...

مشاوره روانشناسی کودک طیف وسیعی را در بر می گیرد که از مشاوره کودک تا روان درمانی کودک را شامل می شود.در حیطه مشاوره کودک، مشاور متخصصی است که بیشتر روی چگونگی ارتباط کودک با والدین تمرکز دارد و کار اصلی او آموزش یک سری تکنیک های رفتاری به والدین و کودکان می باشد؛یکی از بزرگ ترین اهداف والدین در زندگی، تامین بهداشت روحی، روانی و جسمی فرزندان و مشاهده ی شادی و آرامش و موفقیت آن ها می باشد.کودکی مهم ترین دوران شکل گیری شخصیت انسان بوده و نقش بسیار مهمی در ساختن باورها و عقاید و رفتارهای آتی فرد دارد.

برای دریافت مشاوره و روانشناسی کودک خود می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

بنابراین، لازم است والدین با داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم از روش های تربیتی و آموزش صحیح کودک، علاوه بر تامین مالی و فراهم کردن شرایط و امکانات رفاهی مناسب برای کودک خود، برای این امر مهم گام بردارند.گاهی والدین در مسیر تربیت و آموزش کودک خود با مشکلات و مسائلی مواجه می شوند که خودشان به تنهایی قادر به حل آن ها نبوده و نیاز به کمک های تخصصی یک مشاور کودک پیدا می کنند. مشاور کودک به ریشه یابی این مشکلات و رفع تنش ها با کمک والدین می پردازد و برای حل آن ها راهکارهایی را به والدین ارائه می دهد.

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره تربیت کودک چیست؟

مشاوره تربیت کودک شاخه ای از تخصص مشاوره می باشد که تمرکز آن روی آشنا کردن والدین با مراحل رشد روانی_هیجانی_اجتماعی کودک می باشد؛ اگرچه در همه حیطه های مربوط به کودک تمرکز روی درک روان کودک است، اما در تربیت کودک به همان اندازه که کودک مهم است، کمک به والدین برای درک رفتارهای کودک و ارتباط گرفتن با او نیز مهم است درنتیجه مشاوره تربیت کودک بیشتر برای زمان هایی است که والدین مشتاق هستند کودک خود را درست تربیت کنند و قبل از بوجود آمدن علائم بد رفتاری کودک از مشاور کمک بگیرند.

مزایای بهره گیری از روانشناسی کودک

1- بر طرف کردن احساس گناه بیمارگونه والدین در رابطه با رفتار با کودک

یکی از موضوعاتی که نقش شیرین والدینی را تلخ می کند، احساس گناهی است که گاهی تجربه زیاد آن، باعث می شود تا والدین نتوانند از ارتباط با کودک خود لذت ببرند، چرا که بسیاری از ما قبل از مادر یا پدر شدن تصوراتی درباره ی رفتار خود با فرزندمان داشته ایم که وقتی در زندگی واقعی  با آن رو به رو شده ایم از رفتارهای خود متعجب شده و باور نمی کنیم این خود ما هستیم که در لحظات عصبانیت یا ناراحتی  تصمیماتی می گیریم که در لحظات آرامش و اندیشه عمیق از آنها پشیمان شده  و  بعد از چندین بار تلاش برای حذف این رفتارها و موفق نشدن در آن،  احساس گناه و سرخوردگی زیادی را تجربه می کنیم. البته داشتن احساس گناه در والدین با شدت متفاوت اتفاق می افتد، اما تجربه احساس گناه بیشتر برای والدینی است که تصور آرمانی از مادر و پدربودن در ذهن خود داشته اند و می خواستند آن را در دنیای واقعی اجرا کنند وهرچه آرمانی تر فکر کرده باشند به طبع سرخوردگی و احساس گناه بیشتری را تجربه خواهند کرد؛ بنابراین اگر پدر و مادری جزء افرادی هستند که نقش رویایی برای نقش مادر و پدر قائل هستند؛ حتما باید با یک روانشناس کودک صحبت کنند تا آنها را با واقعیت های نقش والدینی آشنا کند.

2- آموزش رفتارهای مقتدرانه در رابطه با کودک

مزیت دیگر مراجعه به روانشناس اطمینان پیدا کردن از رفتارهای خود در ارتباط با کودک است، چرا که یکی از علل رفتارهای نا مناسب کودک رفتارهای ضد و نقیض والدین با کودک است و این زمانی اتفاق می‌افتد که ما آگاهی و اطمینان لازم را از برخورد خود با کودک نداشته باشیم . در این مواقع مراجعه به روانشناس به ما کمک می‌کند تا در نقش والد مقتدر با کودک خود قرار گیریم.

درمانگر کودک چه کاری برای کودک انجام می دهد؟

درمانگر کودک متخصصی است که بیشتر روی اختلالات کودک کار می کند، او در جلسات اول سعی می کند در حین بازی و ارتباط با کودک ، همچنین گرفتن یکسری گزارشات از والدین در مورد تاریخچه کودک از بدو تولد تا کنون، مشکل کودک را تشخیص دهد و جلسات روان درمانی کودک را شروع کند و یا در شرایط حاد او را به روانپزشک ارجاع دهد.

نکته مهم : مشاور کودک، درمانگر کودک و روانپزشک به شیوه ای که در بالا تفکیک شده است کار نمی کنند، در واقع خیلی اوقات مشاور، کار روان درمانی کودک را نیز انجام می دهد؛ روانشناس کودک هم مشاوره می دهد و هم کار درمان اختلالات را در کودکان انجام می دهد و روانپزشک علاوه بر دارو مثل یک مشاور به والدین آموزش رفتارهای درست با کودک را می دهد.

چرا باید به مشاور کودک مراجعه کنید

کودکان به دلیل داشتن حساسیت های ویژه ای در هر دوره از زندگی خود، دارای دیدگاه ها، خواسته ها، مشکلات و دغدغه های مربوط به خود بوده و به کمک و راهنمایی های والدین خود احتیاج دارند.از آنجایی که کودک به دلیل کمبود زبان و دایره ی لغات خود قادر به بازگو کردن مشکلات پیچیده ی ذهنی و عاطفی خود نیست، استفاده از مشاور کودک برای یافتن علت مشکل کودک و یا تغییر رفتارهای او با والدینش لازم و ثمربخش است.مشاور کودک با استفاده از ترفندها و ابزار هایی مانند بازی، نقاشی و انجام آزمون های مختلف از کودک، اطلاعات مورد نیاز را از او دریافت می کند. همچنین، مشاوران کودک در درمان بیماری های ذهنی او مانند اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال اضطراب فراگیر نیز نقش مهمی بر عهده دارند.

والدین از کجا می توانند تشخیص دهند کودک خود را پیش چه متخصصی ببرند؟

 1. اگر نیاز دارید تا چیزهایی در رابطه با رفتار با کودک خود بدانید.
 2. اگر در مورد عملکرد کودک خود نگران هستید.
 3. متوجه شده اید که کودک شما در مقایسه با کودکان همسنش مهارت های قابل توجه کمتری دارد.
 4. رفتارهایی انجام می دهد که همسن و سالانش انجام نمی دهند مانند کلکل کردن کودک 4 ساله با بزرگترها لازم است به درمانگر کودک مراجعه کنید .

 (لازم به ذکر است در دنیای امروز روش‌های دیگری نظیر کار با دستگاه های نوروفیدبک، اتاق تاریک ماساژ نقاط خاص بدن کودک برای درمان اختلالات بیش فعالی، رفتارهای ستیزه جو، ناخن جویدن و .... ارائه می شود ، اما تحقیقات علمی تاثیرگذاری این روش ها راکوتاه مدت می‌داند)

برای دریافت مشاوره و روانشناسی کودک خود می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

انواع مشاوره کودک

مشاوره کودک ؛ متخصصی است که در زمینه اختلالات کودک فعالیت می کند و حال این فعالیت می تواند به روش های مختلفی انجام شود.

مشاوره کودک حضوری

در مشاوره کودک به روش حضوری والدین می توانند مشکلات خود را در این خصوص با مشاور در میان گذاشته و طی جلساتی که روانشناس برای کودک گذاشته ؛ این مشکلات با کودکان به روش هایی که در نظر گرفته شده درمان شود.

مشاوره کودک تلفنی

در مشاوره کودک به روش تلفنی به دلیل اینکه والدین از مشغله های زیادی برخوردار هستند می توان مشکلات با کودکان به این صورت در میان گذاشته شود, تا بتوان راه حل هایی که با والدین در میان گذاشته می شود به این روش سریع تر برطرف شود.

مشاوره آنلاین کودک

در مشاوره کودک به روش آنلاین همانند روش حضوری , مشاور ارتباط فرزند با والدین را مشاهده می کند و در صورت محدودیت رفت و آمد این روش نیز به شما در این راه کمک می کند.

ویژگی های یک مشاور کودک خوب چیست

در ادامه به بیان ویژگی های یک مشاور کودک متخصص می پردازیم:

ویژگی های یک مشاور کودک خوب چیست

 1. آگاهی و دانش کافی از مراحل رشد کودک، نگرانی ها، ترس ها، و مشکلات احتمالی که ممکن است در هر سنی برای کودک پیش بیاید.
 2. گذراندن دوره های آموزشی تخصصی کار با کودک و اطلاع از رویکردهای جدید مطرح شده در این زمینه
 3. داشتن اشتیاق و علاقه ی فراوان به کار با کودک و مراقبت و درمان او
 4. داشتن ارتباط منظم با والدین کودک و پاسخگویی به سوالات آن ها در مورد کودک خارج از جلسات مشاوره
 5. برقراری ارتباط با سایر افرادی که اکثر اوقات با کودک هستند
 6. داشتن یک رابطه ی خوب و صمیمی با والدین که در نتیجه ی آن، کودک احساس امنیت کرده و مشکلش را آشکار نماید.
 7. امانت داری و رازداری مشاور و جلب اعتماد کودک و خانواده ی او جهت بهبودی حال کودک
 8. صبوری و همدلی مشاور با کودک
 9. شنونده ی فعال و خوب بودن مشاور

عوامل تاثیرگذار در تربیت فرزند

در ادامه به بیان عواملی که بیشترین تاثیر را در تربیت فرزندان دارند، می پردازیم.

 1. رفتار والدین: کودک از والدین تقلید می کند.
 2. بهداشت و ایمنی عاطفی: داشتن ارتباط نزدیک و صمیمی والدین با کودک
 3. محیط آرام: کودک در محیط آرام احساس امنیت کرده و می تواند احساسات خود را بدون ترس و واهمه تجربه و به راحتی بیان کند و در زمان لازم آن را کنترل نماید.
 4. درک متقابل: احترام به والدین و پیروی از آن ها لازم بوده و کودک نیز باید توسط والدین درک و به درستی و با منطق و عاقلانه هدایت شود.
 5. مشغله ی کاری والدین: مشغله های فکری و کاری والدین باعث کمتر شدن زمان بودن در کنار کودک شده و والدین کم حوصله تر شده و کنترل خود را زودتر از دست می دهند.

اهداف مشاوره کودک

هدف از مشاوره ی کودک کمک به او برای کنار آمدن و غلبه بر عواطف و احساساتش است تا بتواند یک زندگی آرام، سالم و بدون ترس، اضطراب و آسیب های روحی دیگر در پیش رو داشته باشد.وظیفه ی مشاور تجزیه و تحلیل مشکل کودک به شکلی قابل درک می باشد. مشاور کودک می تواند از عملکرد درونی رشد کودک که در ۷ مرحله از زمان تولد تا پایان نوجوانی او اتفاق می افتد، آگاه شده و با ایجاد حس اطمینان و اعتماد نسبت به روش های درمان در کودک با او ارتباط برقرار کرده و مشکلات روحی و روانی او را حل کند.

    اهداف پایه: مهارت های اولیه ای که لازم است کودک با توجه به سن، محیط زندگی، تاریخچه ی زندگی و عوامل ارثی خود داشته باشد.
    اهداف والدین: این اهداف بر اساس رفتار و مشکل فعلی کودک و ارتباط آن با برنامه ریزی های کاری والدین تعیین می شوند.
    اهداف مشاور: بر اساس ارزیابی کودک و آزمون های گرفته شده از او توسط مشاور تعیین می شوند.
    اهداف کودک: با گذشت زمان و در طی جلسات درمان مشخص می شوند.

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان

1. کودک خود را بهتر درک کنیم و با دنیای او ارتباط بگیریم

اگر از والدینی که فرزندشان بزرگ شده و بالای 18 سال سن دارند بپرسید که اگر به گذشته برگردند همانگونه با فرزند خود رفتار می کنند تعداد زیادی می گویند: نه!!!! چرا که گذر زمان باعث شده آن ها تجربیات گران‌بهایی کسب کنند که البته برای بعضی از آنها هزینه زیادی را نیز پرداخت کرده‌اند، این هزینه در واقع دیدن نتیجه رفتارهای نامناسب خود به دلیل عدم شناخت عمیق شخصیت فرزندشان است،بنابراین روانشناس کمک می کند تا این تجربه را زودتر از این که تبدیل به یک آرزو دست نیافتنی شود، بدست آید.

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان
 

2. تجربه دوران کودکی خود را از کودک خود تفکیک کنیم

داشتن ارتباط خوشایند با کودک لذت بخش ترین  تجربه در نقش مادری و پدری  است. خیلی از ما سعی داریم انتقاداتی که به والدینمان داشته ایم را در رابطه با کودکانمان انجام ندهیم و یا آرزوهای از دست رفته و نیازهای برآورده نشده خود را درتجربه با فرزندمان برطرف کنیم؛ در نتیجه تربیت کودک از جمله مباحثی است که تقریبا هر والدی بخشی از آن را با گذشته خود در هم آمیخته ، و نمی تواند کودک خود را موجودی منحصر به فرد ببیند، مثلا مادری که در گذشته احساس بی توجهی از سمت والدینش را داشته، ممکن است بیش از نیاز طبیعی فرزندش به او توجه کند و همین باعث شود کودک در هر محیطی که از مادر دور شده احساس کم توجهی کند و برای گرفتن همان میزان توجه که از مادرش می‌گرفته شروع به باج دادن به اطرافیانش کند، برای جلوگیری از چنین آسیب های احتمالی روانشناس می‌تواند به والدین کمک کند تا کودک خود را واقعی‌تر ببیند و او را از دریچه کودکی خود ارزیابی نکند.

کودک از چه سنی از مشاوره می تواند استفاده کند؟

 هر زوجی از زمانی که تصمیم به داشتن فرزند دارند اگر با یک مشاور کودک در ارتباط باشند احتمالا مسیر را با اطمینان بیشتر  وچالش کمتر طی خواهند کرد، ولی خود کودک تقریبا از سه سالگی یعنی از زمانی که او به سن بازی های اشتراکی می رسد،  می تواند با درمانگر نیز ارتباط بگیرد تاکید روی درمانگر است چرا که در این سن کودک هنوز نمی تواند خواسته و تجربه های درونی خود را به خوبی از طریق کلام  بیان کند، در نتیجه مشاوره شدن خیلی کمک کننده نیست اما درمانگر کودک با یکسری بازی های طراحی شده برای سن کودک ارتباط با او را شروع و ترمیم بخش های آسیب دیده اتفاق می افتد.به دلیل مهم بودن ابزار کلام در حوزه مشاوره قاعدتا مشاوره کودک از سنینی که تقریبا رشد کلامی خوبی رخ داده، شروع می شود؛ اما روان درمانی از سه سالگی انجام می شود چون ابزار درمان بازی است نه کلام.

علائم و نشانه های نیاز کودک به مشاوره ی حرفه ای به قرار زیر است:

 1. افسردگی مداوم و طولانی مدت
 2. گوشه گیری و بی علاقگی کودک به برقراری روابط اجتماعی و بازی با همسالان خود
 3. احساس خشم و عصبانیت شدید و طولانی در کودک که با تهدید، زورگویی، قلدری، پرت کردن و شکاندن و تخریب وسایل و آسیب رساندن به خود، حیوانات و بچه های کوچک تر از خود همراه باشد.
 4. احساس اضطراب و نگرانی مداوم کودک با نشان دادن علائم جسمی مانند سرخ شدن صورت، تعریق زیاد و حالت غش و سرگیجه
 5. احساس مسئولیت و گناه بیش از حد نسبت به دیگران در صورت داشتن تجربه ی طلاق یا مرگ یکی از والدین که خود را مقصر می دانند. از علائم جسمانی آن داشتن تپش قلب و دل درد و حالت تهوع هنگام امتحان است.
 6. اضطراب جدایی از والدین و وابستگی بیش از اندازه ی کودک به آن ها
 7.  اختلال توجه و تمرکز در کودک که با بی توجهی به دستورات داده شده ی اطرافیان و عدم توانایی کامل و درست و به تنهایی انجام دادن کارها مشخص می شود.
 8. زندگی در رویای گذشته با صحبت کردن زیاد در مورد آن
 9.  تغییر در عادات روزانه مانند خوردن و خوابیدن و افت نمرات تحصیلی
 10.  اصرار بر خواسته ی خود با گریه و لجبازی
 11. اوتیسم کودک
 12. شب ادراری کودک
 13. دروغ گویی
 14. بیش فعالی
 15. داشتن مشکلات ارتباطی با اطرافیان
 16. احساس ناتوانی والدین در کنترل و تربیت و برقراری ارتباط سالم و سازنده با فرزندان و حل مشکلات آن ها

لازم به ذکر است که برای یادگیری اصول صحیح تربیت فرزند، ابتدا والدین باید به کنترل احساسات خود مانند خشم و عصبانیت در زمان تربیت فرزندشان پرداخته و با درک و شناسایی احساس خود، از عهده ی کنترل آن بربیایند. از آنجایی که کودک مقلد رفتار والدین خود است، والدین باید با خود کنترلی عاطفی و نشان دادن رفتارهای درست به جای تنبیه و سرزنش، کودک را متوجه اشتباهش کنند.

جلسات مشاوره و روان درمانی کودک چقدر طول می کشد؟

 جلسات مشاوره کودک به 4 عامل بستگی دارد از جمله نوع و شدت علائم بیماری، سن کودک، میزان همکاری والدین و میزان آسیب در ساختار خانواده. در واقع حتی برای یک کودک هم از ابتدا نمی توان مشخص کرد که چه تعداد جلسه نیاز است اما به طور کلی حداقل یک دوره 6 ماهه برای بر طرف شدن علایم تشخیصی برای کودک نیاز است که گاهی در این حین، جلساتی  برای والدین و گاهی کودک با والدین گذاشته می شود، البته باید به این نکته توجه کرد که میزان اعتماد والدین به روان‌شناس از موضوعات بسیار تاثیر گذار در فرایند درمان است چرا که کودک خود به تنهایی نمی‌تواند به جلسات و روان‌شناس اعتماد کند و در صورتی که والدین با اشتیاق کودک خود را در این مسیر هدایت کنند‌، تاثیر درمان بیشتر می شود چرا که پایه هر درمانی اعتماد است.

رایج ترین مسائلی که مشاور کودک با آن ها روبرو است:

 1. شیوه های صحیح تربیت کودک و برخورد مناسب با او در هر سن
 2. طلاق والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده
 3. مشکلات ذهنی مانند اضطراب و افسردگی
 4. سوء استفاده ی جنسی، عاطفی یا فیزیکی از کودک
 5. تجربه ی یک حادثه ی تکان دهنده در زندگی کودک
 6. مراحل رشد کودکان در هر دوره ی سنی
 7. وجود اعتیاد یا سوء مصرف مواد مخدر در خانواده
 8. گریه و لجبازی کودک
 9. خجالتی بودن و گوشه گیری و داشتن مشکلات ارتباطی با سایرین
 10. بیش فعالی کودک
 11. پرخاشگری در کودک
 12. پاسخ به سوالات جنسی و سوالات دینی و اعتقادی کودک و تربیت جنسی او
 13. انتخاب اسباب بازی یا بازی و داستان مناسب برای دختر و پسر
 14. مشکل جویدن ناخن و دستشویی رفتن کودکان

نتیجه گیری

روانشناسی کودک مطالعه ی فرایندهای روانشناختی کودکان از زمان تولد تا پایان نوجوانی آن هاست.رویدادهای دوران کودکی می توانند اثرات عمیق و ماندگاری بر روح، روان، رفتار، شخصیت و زندگی آینده ی کودک داشته باشند.مشاور کودک در کلینیک روانشناسی افرا با استفاده از بازی درمانی، نمایش درمانی، قصه درمانی، دارو درمانی در مواقع وجود اختلال، توانمند سازی و آموزش مهارت ها به کودک و همچنین، آموزش والدین درباره ی مشکل و ارائه ی راهکارهای لازم به آنها، باعث ایجاد آرامش و گرم تر شدن کانون خانواده می شوند.مشاور روانشناسی کودک امری تخصصی، حساس، و ضروری بوده که متضمن سلامت روحی و روانی فرزند بوده و اگر به موقع و توسط متخصص مشاوره ی کودک انجام شود، باعث پیشگیری از وقوع مشکلات آتی و آسیب های فردی، خانوادگی، و اجتماعی کودک می شود.

برای دریافت مشاوره و روانشناسی کودک خود می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021