۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

مشاوره شغلی

اشتراک :
معیارها و عوامل موثر در انتخاب شغل
معیارها و عوامل موثر در انتخاب شغل

چرا توانایی ذهنی برای انتخاب شغل اهمیت دارد؟ چه عواملی در انتخاب شغل اهمیت دارد؟ برای آشنایی با عوام ...

فرسودگی شغلی و روش‌های پیشگیری و مقابله با آن
فرسودگی شغلی و روش‌های پیشگیری و مقابله با آن

نشانه‌های فرسودگی شغلی چیست؟ چه راه هایی برای جلوگیری از فرسودگی شغلی وجود دارد؟ برای آشنایی کامل با ...

انتخاب شغل یکی از مهم ترین دغدغه های زندگی هر فردی به شمار می رود. از آن گذشته، به دست آوردن رضایت و سازگاری شغلی نیز یکی از مسایل کلیدی در ماندگاری در یک شغل محسوب می شود. حتما شما هم نگرانی هایی در مورد انتخاب شغل، متناسب بودن شغل با شخصیت و توانایی هایتان، چگونگی سازگاری با محیط شغلی و مسایلی از این قبیل دارید. در این مطلب درصددیم تا به موضوع مشاوره شغلی و اهمیت استفاده از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی چیست؟

تعاریف متعددی برای مشاوره شغلی توسط متخصصان ارایه شده است که در اینجا چند مورد از آن را آورده ایم. از دیدگاه ساندرسون از طریق مشاوره شغلی به فرد کمک می شود تا پس از بررسی و شناختن دنیای مشاغل و آگاهی از خصوصیات شخصیتی اش، شغلی متناسب با خود را انتخاب کند. یا به نظر سوپر راهنمایی شغلی فعالیتی است که اطلاعات لازم و ضروری در مورد مشاغل متعدد و نیازهای فرد را در اختیار مراجع قرار می دهد و مراجع با تحلیل اطلاعاتی که به دست می آورد به انتخاب شغل مناسب با خود اقدام می کند.

پس به طور کلی برای تعریف مشاوره شغلی می توان گفت:

فرایندی می باشد که طی آن از طریق اطلاعاتی که در مورد خود فرد، نیازهای جامعه و مشاغل مختلف در جلسات به دست می آید ، فرد دست به انتخاب آگاهانه ی شغل مورد نظر خود می زند و به رضایت شغلی می رسد.

برای دریافت مشاوره شغلی و کسب و کار  با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

اهمیت و ضرورت مشاوره شغلی در چیست؟

انتخاب شغل یکی از مسایل حیاتی و مهم زندگی هر انسانی محسوب می شود، چراکه فرد قرار است ساعات زیادی به آن مشغول باشد ، و اگر این ساعات با رضایت همراه نباشد، فرد مستعد دیدن آسیب هایی نه تنها در محل کار خود، بلکه در سایر زمینه های زندگی اش نیز خواهد بود از طرفی جوامع شروع به گسترش و رشد کرده و از نظر صنعتی با گذشته متفاوت شده اند، پس تغییراتی در مشاغل به وجود آمده است. یک سری از مشاغل با گذشت زمان کمرنگ شده اند، تعدادی از آنها از بین رفته و فراموش شده اند، شغل های جدیدی اضافه شده و تعدادی از مشاغل گسترش بیشتری پیدا کرده است؛
بنابراین شغل ها در جوامع جدید به دلیل تحول در نیازهای جامعه تغییرات زیادی کرده است. مشاور شغلی این اطلاعات را در دسترس مراجع قرار می دهد تا با تحلیل این اطلاعات فرد بتواند تصمیم درستی برای انتخاب شغل بگیرد. از طرفی افراد نیز تمایل دارند که بهترین شغل متناسب با خود را بدست آورند ، اکثر افراد علاقه مند هستند که به انجام شغلی بپردازند که می توانند با توجه به استعداد، توانایی ها، ظرفیت ها، فرصت ها و رغبت هایشان در آن کار پیشرفت کنند و از انجام آن لذت ببرند. به نقل از رو (1956) هیچ فعالیتی به اندازه ی انجام کاری که درست انتخاب شده باشد برای انسان لذت بخش و رضایت آور نیست.
علاوه بر این، افراد و به طور ویژه دانش آموزان ممکن است حتی به شغل آینده ی خود فکر هم نکرده باشند، در نتیجه انتخابی هم ندارند، در چنین مواردی مشاوره شغلی به کمک این دسته از افراد می آید و اطلاعات کافی را در اختیار افراد و دانش آموزان قرار می دهد. در این بین ممکن است افرادی نیز باشند که در انتخاب خود تردید دارند، در این صورت نیز مشاوره شغلی می تواند با ارایه ی اطلاعاتی در مورد تیپ شخصیت و مشاغل متناسب با آنها به کسب اطمینان از انتخابشان کمک کند.
همچنین در صورتی که فرد انتخاب نامناسبی داشته است یا از شغل خود ناراضی باشد ، باز هم مشاوره شغلی می تواند نقش موثری را ایفا کند تا فرد با شغل و انتخاب فعلی سازگاری مناسبی را کسب کند یا به سمت انتخاب های بهتر با توجه به شخصیت و توانایی های خود سوق داده شود.
پس به طور کلی و به سادگی می توان گفت برای "انتخاب بهتر" در زمینه ی شغلی و کسب و کار می توان از مشاوره و راهنمایی شغلی بهره گرفت.

ویژگی های یک مشاور شغلی خوب چیست؟

یک مشاور شغلی خوب در وهله ی اول باید اطلاعات کافی و مناسب در مورد مشاغل مختلف و نیاز های جامعه، همچنین شرایط مختلف آن شغل در جامعه داشته باشد . مشاور خوب می بایست اطلاعات خوبی در مورد تیپ های شخصیت و شغل های مرتبط با هر تیپ شخصیتی را بداند. همچنین مشاور شغلی متبحر کارهای دیگری از قبیل مهارت ارتباطی مناسب، مهارت در مصاحبه، تصمیم در مورد ادامه دادن یا اتمام  تحصیلات تکمیلی، توانایی هدف گذرای و برنامه ریزی شغلی را نیز انجام می دهد. 

مشاوره کسب و کار

در جلسات مشاوره شغلی چه مواردی مطرح می شود؟

در جلسات مشاوره شغلی تحلیل شخصیت انجام می شود این آگاهی به مراجع در زمینه انتخاب های مختلف زندگی اش از جمله انتخاب شغل کمک خواهد کرد. معمولا از طریق آزمون های شخصیت و بررسی نتایج آن ها می توان به این آگاهی رسید. سپس مشاور شغلی با توجه به روحیه استقلال طلب یا وابسته فرد؛ شخصیت درونگرا یا برونگرای او اطلاعات شغلی متناسب با خلق و خو و شخصیت فرد را در اختیارش قرار می دهد. اطلاعاتی در مورد شیو های گزینش، ساعات کار هر شغل، چشم انداز شغل ها در آینده، میزان ارتقا یا راکد بودن شغل ها و نیاز بیشتر جامعه در آینده به بعضی از شغل ها، میزان رشد مالی شغل ها، تغییرات بوجود آمده در سلیقه مردم از گذشته تا کنون و تاثیر آن بر شغل ها و ... به انتخاب بهتر فرد کمک شایانی می کند. در این جلسات فرایندی به اسم طرح ریزی شغلی اتفاق می افتد؛ طرح ریزی شغلی فعالیت مشترک پویایی بین مشاور و مراجع است که با هماهنگی و هم‌کاری و تفاهم بین آنان به شناخت ویژگیهای  مراجع و خصوصیات مشاغل می انجامد و با توجه به نیاز های شغلی جامعه، مراجع با بهره گیری از راهنمایی های مشاور، شغلی را برای آینده ی خود در نظر می گیرد و در نهایت به انتخاب و انجام شغلی موفق می شود. عواملی که مشاور در طرح ریزی شغلی در نظر می گیرد عبارتند از توانایی ذهنی، استعداد، رغبت، شخصیت، توجه به واقعیت و سایر عوامل محیطی .

برای دریافت مشاوره شغلی و کسب و کار با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

بهترین زمان برای دریافت مشاوره در زمینه کار و شغل چه زمانی است؟

راهنمایی شغلی فعالیتی است که باید در تمام دوره های تحصیلی و با توجه به روش ها و هدف های مشخص صورت گیرد. بنابراین از شروع تحصیلات این راهنمایی شغلی باید در مدارس انجام شود ، چه مشاوره به صورت فردی و چه به صورت گروهی. به ویژه در دوره ی دبیرستان که زمان انتخاب رشته فرا می رسد و انتخاب و برنامه ریزی برای آینده ی شغلی مهمتر و جدی تر می شود اما متاسفانه در کشور ما هنوز این خدمات برای دانش آموزان چندان جا نیفتاده است ، و بنابراین استفاده ی خاصی نیز از این خدمات نمی شود. اما خبر خوب این است که به قول معروف "جلوی ضرر را از هرجا بگیرید منفعت است" . مشاوره شغلی در هر سنی می تواند کمک کننده باشد و فرد را راهنمایی و هدایت کند. پس با هر سنی می توان از مشاوره در زمینه ی شغل و کسب و کار بهره برد و استفاده کرد.

انواع مشاوره شغلی و کسب و کار در افرا کلینیک

ما در کلینیک افرا انواع مشاوره های حضوری، تلفنی و آنلاین شغلی با کیفیت و حرفه ای را در اختیار مراجعین قرار می دهیم تا با استفاده از این خدمات توسط متبحر ترین و با تجربه ترین مشاوران شغلی ، شما بتوانید بهترین تصمیمات را در مورد آینده ی شغلی خود بگیرید و پیشرفت روز افزونی داشته باشید.

دریافت مشاوره در زمینه کار و شغل تلفنی، حضوری و آنلاین

نکات و توصیه های مهم در انتخاب شغل

  1. بهترین زمان برای انتخاب شغل زمان انتخاب رشته دانش آموزان برای ورود به دبیرستان است، مشاوران شغلی می توانند با گرفتن مصاحبه و پرسشنامه های مرتبط با استعدادیابی و تیپ شخصیتی وآگاهی از نیاز جامعه دانش آموزان را در مسیر مناسب شغلی شان قرار دهند. در واقع بهترین فردی که می تواند در این زمینه دانش آموز را راهنمایی کند مشاور شغلی است چرا که والدین، بستگان و دبیران مدرسه گاهی از روی سلیقه شخصی یا باورهای فرهنگی و سنتی راهنمایی های اشتباهی به دانش آموزان می کنند.
  2. گاهی افراد ذهنیت نادرستی از استعدادها و توانایی های خود دارند، مشاور شغلی می تواند با گفتگوی دقیق در زمینه مسیر رشد و علایق فرد و گرفتن آزمون و تست های مختلف ذهنیت افراد را نسبت به خود اصلاح کنند.
  3. گاهی افراد تصور دارند برای موفقیت در شغل فقط کافیست شغل ایده آل شان را پیدا کنند، در حالی که پیدا کردن شغل مناسب، یک فرایندی است، در واقع برای شغل ایده آل سه ضلع مثلث، علاقه و استعداد، نیاز جامعه و پشتکار باید وجود داشته باشد تا فرد به شغل ایده آلش برسد.
  4.  باید به این نکته  مهم در انتخاب شغل توجه داشت که،  برای هر فرد تنها یک شغل ایده آل وجود ندارد تا بتواند در آن احساس رضایت کند؛ بلکه باید محدودیت های شخصی یا اجتماعی را نیز برای انتخاب شغل در نظر گرفت و در مسیر رسیدن به شغل آیده ال فرد تعصب نداشته باشد و در صورت نیاز تغییراتی ایجاد کند. 
  5. در صورتی که تصمیم به تغییر شغل دارید به این موضوع توجه کنید که یکی از کارهای مهم مشاور شغلی تحلیل نارضایتی افراد شاغل است، مشاور شغلی مشخص می کند چه میزان از نارضایتی، از عدم تناسب شغل با شخصیت فرد است و چه میزان مربوط عدم تناسب انتظارات فرد با واقعیت شغلی اوست. 

برای دریافت مشاوره شغلی و کسب و کار  با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021


 

مسلما هر جا که تعداد افراد از میزان منابع و فرصت های موجود بیشتر باشد، تصمیم گیری های درست اهمیت بیشتری پیدا می کند و افراد می توانند با کمک مشاور برای هر سه ضلع مثلث موفقیت در کار که شامل توانمندی ها، تقاضای جامعه و پشتکار است، تصمیمات درستی بگیرند.

 مشاوره شغلی پیش از کنکور بیشتر به صورت مشاوره تحصیلی انجام می شود اما بعد از کنکور، مشاوره شغلی جهتگیری های مشخص تر و دقیق تری پیدا می کند. در مورد قسمت دوم سوالتون بله به قول معروف، ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است شما می توانید در مشاوره شغلی شیوه های متناسب تر کردن شغل با شخصیت و راه های به روزتر و مطمئن تر برای پیشرفت شغلی تان را یاد بگیرید

شما بر اساس هدف از مشاوره شغلی نوع تعامل با مشاور شغلی تان را که تلفنی یا آنلاین، حضوری است را می توانید تعیین کنید.

در مشاوره شغلی ویژگی های شخصیت، استعداد، انگیزه، هدف ها، توقعات و انتظارات مراجعه کننده بررسی می شود و این کار توسط روانشناس یا مشاور انجام می شود اما در کوچینگ فرد شغل خود را انتخاب کرده و برای پیشرفت در زمینه مورد نظر از یک مربی یا فرد حرفه ای تر در زمینه مورد نظر کمک می گیرد که بسته به هدف مراجع می تواند هر روز یا هر هفته یا هر ماه انجام شود