۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

افسردگی در نوجوانان

 26 فروردین 1398   14:54
 0
 146
اشتراک :

آیا شما هم جز والدینی هستید که از شنیدن افسردگی در نوجوان تعجب می کنید؟

اغلب والدین وقتی خبر افسردگی نوجوانشان را می شنوند، اظهار ناباوری می کنند و این سن را برای افسردگی زود می دانند.

علت آن در درجه اول اعتقاد به بی گناهی و علت دیگر، قبول این باور است که افسردگی مختص افراد بالغ است.

در حالی که یک کودک یا نوجوان نیز می تواند تحت فشار روحی قرار گیرد. انکار افسردگی در این سن خودفریبی و نادیده گرفتن حقیقت است چرا که افسردگی در نوجوانی بسیار شایع است.

یکی از علل توجه نکردن والدین به افسردگی نوجوانان این است که شکل بروز آن در نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است. نوجوان افسرده نیاز به کمک و همدردی دارد هرچند که فقط همدردی کافی نیست.

دلایل افسردگی در نوجوانان

شایع ترین علت افسردگی بین نوجوانان می تواند به دلایل زیر باشد:

 • مرگ یکی از اطرافیان به خصوص والدین
 • خشونت،ناامنی و عدم ثبات در خانواده به علت اعتیاد پدر یا مادر
 • اختلافات خانوادگی
 • وجود امراض مزمن و ناتوان کننده در فرد

نشانه های افسردگی در نوجوانان

بعضی از نشانه های افسردگی نوجوانان موارد زیر می باشد:

روحیه غمگین و غیر شاد

روحیه غمگین و غیر شاد که نمود این غم در نوجوان می تواند به صورت تحریک پذیری مداوم خود را نشان دهد. البته وجود بعضی اشکالات رفتاری در نوجوان مانند سخت کنار آمدن با هر چیز و هر کس، نافرمان بودن، اخلال گری این روحیه غمزده را از دید ما مخفی کند.

عدم احساس لذت و رضایت از فعالیت های روزانه

طبیعی است که هر نوجوانی گاهی احساس بی حوصلگی داشته باشد. افسردگی تنها شامل مواردی می شود که نوجوان نسبت به انجام کارهایی که قبلا برایش لذت بخش بود اظهار بی میلی و بی علاقگی می کند.

مثال: دوستانش با او تماس می گیرند ولی حوصله آنها را ندارد. قبلا به ورزش علاقه داشت ولی دیگر رغبتی نشان نمی دهد.

اختلالات خواب

اختلالات خواب در نوجوانانی که مشکل افسردگی دارند به چند شکل می تواند بروز پیدا کند.

 1. حوصله رفتن به رختخواب را نداشته باشد.
 2. شب ها بیدار شود و دوباره خوابش نبرد.
 3. صبح خیلی زود بیدار شود. در مواردی هم ممکن است خواب های تکراری و ناراحت کننده ببیند و یا در خواب صحبت کند و راه برود.

تغییر اشتها

در خوردن غذا سختگیر می شوند و به خوردن تمایلی ندارند و یا برعکس بیشتر از حد سلامتی غذا می خورند. رژیم گرفتن به خصوص در بین دختران ربطی به مسئله افسردگی ندارد بلکه لذت نبردن از غذا و اکراه در خوردن ملاک است.

قصد یا اقدام به خودکشی

خودکشی گاهی تحت تاثیر عصبانیت یا پیرو امیال آنی نوجوان است که چون تحمل شکست را ندارد دست به این اقدام می زند اما شکی نیست که افسردگی جز عوامل مهم در اقدام به خودکشی است. (پیشنهاد می شود مقاله چه مواردی شادی نوجوان شما را تهدید می کند را مطالعه کنید.)

خودسرزنشی و ملامت خود

گاهی نوجوان کمال طلب است و بار مسئولیت و مشکلات خانواده و دوستان را بر دوش می کشد و خود را در دعوا و جدایی پدر و مادر و یا ناخوشی خواهر و برادر مقصر می دانند.
علامت مشخصه این افراد عدم احترام به خود است و این که ارزشی برای خود قائل نیستند. در خود سرزنشی فرد خود را مستحق مجازات گناهی می داند که مرتکب آن نشده است.

تغییرات ناگهانی در رفتار

نوجوانی اجتماعی که رفته رفته گوشه گیر شده و از دیدار دوستانش احتراز می کند، علاقه ای به دیدار با دوستان نشان نمی دهد، تکالیفش را انجام نمی دهد، لاغر شده، در فعالیت های جمعی شرکت نمی کند و از مدت این پریشان حالی بیش از یک هفته می گذرد مشکوک به افسردگی است.

نشانه های افسردگی در نوجوانان

گذراندن زمان زیادی در تنهایی

افسرده ها حتی در زمان تعامل با همسالان نسبت به غیر افسرده ها پرخاشگرتر و منفی تر هستند. حتی ممکن است انزوای اجتماعی افراد افسرده ناشی از طرد همسالان و گوشه گیری اجتماعی باشد.

چه شرایطی نوجوان را بیشتر مستعد افسردگی می کند؟

 • وراثت
 • والدینی که پرخاشگری کلامی یا جسمی دارند.
 • والدینی که غفلت های بیش از اندازه از فرزندان دارند. به عبارتی والدینی که آن قدر درگیر کار و انواع مشکلات خودشان هستند که از فرزندانشان غافل می مانند.
 • نوجوانانی که در زمان ها مختلف دچار شکست شده اند و یا با مشکلات یادگیری و عدم تمرکز مواجه هستند
 • نوجوانانی که ضعف های جسمی مثل بیماری، چاقی مفرط، لکنت زبان و غیره دارند
 • نوجوانانی که مادران دارای اختلال دارند. (مثلا مادر خودشیفته دارند.)
 • نوجوانان گوشه گیر و خجالتی که مهارت برقراری ارتباط ضعیف دارند.

راه های درمان نوجوانان افسرده

والدین درمانی

فشار والدین برای سرآمد یا بهتر بودن و در مقابل بی اعتنایی کامل به سایر عرصه هایی که نوجوان ممکن است در آن توانمند باشد می تواند یکی از عوامل از بین برنده ارتباط سالم در خانواده باشد در نتیجه خانواده باید از فشارهای خود کاسته و اجازه دهد نوجوان با گام های طبیعی در مسیر رشدش حرکت کند.
موفقیت ها و علاقه مندی های نوجوان در سایر عرصه ها(هنر، ورزش و…) را تشویق نموده و نوجوان را با انتظارات خود تحت فشار قرار ندهند.
به گفتگو اهمیت داده و با نوجوان درباره موضوعاتی نظیر انتخاب برنامه های روزانه، دوست یابی، مسائلی نظیر سیگار کشیدن و مواد مخدر و مسائل جنسی تا حدودی که امکان دارد و می تواند برایشان مفید باشد صحبت کنید.
اگر در خلال گفتگوهایتان نوجوانتان را افسرده یافتید در روش هایتان تجدید نظر کنید. بسیاری از مشکلات به روابط والد و فرزندی برمی گردد و می تواند در خانه حل شود.

مشاوره درمانی

می توانید به مشاور یا مربی یا فرد دلسوز و آگاهی مراجعه کنید. صحبت نوجوان با یک متخصص می تواند مورد مناسبی باشد تا نوجوانتان احساسات سرکوب شده خود را تخلیه نماید. مرکز مشاوره روانشناسی افرا با داشتن متخصصین این حوزه می تواند راهکارهای مناسبی را در این حوزه در اختیار والدین بگذارد.

خانواده درمانی

گاه نیاز است علاوه بر نوجوان خانواده نیز تحت درمان قرار گیرد چراکه نوجوان افسرده متعلق به خانواده ای است که میزان بالایی از مصیبت در آن وجود دارد و خانواده به عنوان گروهی که در آن هر فرد از دیگر افراد جدا نیست باید مورد درمان قرار گیرد. تا با تغییر و تصحیح روابط اعضای خانواده مشکلات حل شوند.

روان درمانی

روان درمانی نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که می تواند به نوجوان افسرده کمک کند.

دارو درمانی

گاهی در کنار سایر درمان ها نیاز هست دوره ای هم مصرف دارو وجود داشته باشد که تجویز دارو با تشخیص روانپزشک است.

ورزش درمانی

انجام ورزش به خصوص اگر به صورت مرتب و در هوای آزاد انجام شود تاثیرات مثبتی در زمینه کاهش استرس و افزایش خلق به دنبال دارد.