۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

همه چیز درباره سردرگمی در زندگی و عشق

 25 آبان 1397   12:15
 0
 2998

انگار وقتی کلمه سردرگمی به گوشمان می‌خورد، بلافاصله به یاد دوران نوجوانی می‌افتیم. به ویژه اگر کلمه عشق هم به دنبال آن بیاید. از طرفی سال‌هاست که ما با این باور زندگی کردیم که اگر بتوانیم نیمه گمشده خود را پیدا کنیم، آن وقت خوشبختی به ما لبخند می‌‌زند و ما می‌توانیم با اطمینان آن را در آغوش بکشیم. اگر خودمان هم در نوجوانی عاشق نشده باشیم، امَا قطعاً در اطرافمان نوجوان‌هایی را دیده‌ ایم که مصرانه ادعا می‌کنند “آدم زندگیم را پیدا کرده‌ام و دیگر تصمیمم عوض نمی‌شود.” به شدت برای انتخاب خود دلیل می‌آورند و احساس می‌کنند که آن‌ها کسی را کشف کردند که دیگران متوجه به هم شبیه بودن آن‌ها نیستند.  نوجوان مدام در مورد عشقش صحبت می‌کند و سعی می‌کند از عشقش غافل نشود و مدام پیگیر او باشد و  مراقب باشد که او را ناراحت نکند، او همچنین این سوال همواره در ذهنش به وجود می آید که عشق چیست. خلاصه از رابطه به طور وسواس گونه‌ای مراقبت می‌کند تا به دیگران اثبات کند که او انتخاب درستی داشته و مسیر بدون اشتباهی را طی می‌کند.

برای دریافت مشاوره فردی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

سردرگمی در عشق در سنین متفاوت

سردرگمی در عشق و پیدا کردن نیمه گمشده

واقعیت این است که این شور و اشتیاق فقط مربوط به عشق‌های نوجوانی نیست.  افراد در زمان بزرگسالی هم از این نوع عشق های آتشین تجربه می‌کنند. با این تفاوت که کمتر به دنبال اثبات آن به دیگران هستند.  بیشتر با فکر او رویا پردازی می‌کنند و در افکار خود تصور می‌کنند که ای کاش زمان به عقب بر می‌گشت تا می‌توانستند با او ازدواج کنند. یا ای کاش یک جوری که تقصیر آن‌ها نبود این زندگی را از دست می‌دادند تا به عشقشان برسند.  یا حیاط خلوتی را درست می‌کنند و با فرد مقابل زندگی پنهانی را شروع می‌کنند. البته هستند افرادی که در تنهایی در این عشق می‌سوزند و حتی به فرد مورد نظر هم چیزی نمی‌گویند. در این میان افرادی هستند که مصرانه تصور پیدا کردن نیمه گمشده خود را دارند و با وجودی که حتی همسر و فرزند دارند و موقعیت کاری یا خانوادگی مناسبی دارند، به خاطر حال و هوایی که تجربه می‌کنند همۀ سرمایه عاطفی و مالی خود را رها کرده و به امید این‌که همیشه با عشقشان قرار است در اوج احساسی باشند زندگی را با او شروع می کنند. به نظر شما این حالی که اسمش را عشق هایی با باور “من گمشده خود را پیدا کردم”، می‌گذارم از کجا می آیند که افرادی را درگیر این تجربه می‌کند و این افراد عنان زندگیشان را از دست می‌دهند و هزینه های زیادی برای آن پرداخت می‌کنند. هزینه‌های سنگین روحی، عاطفی، حیثیتی و معنوی می‌دهند، اما زمانی که به عشق خود می‌رسند، این عشق مثل گلوله برفی در تابستان به سرعت آب می‌شود. رفتارهای طرف مقابل از جذابیت می‌افتد. کم کم با خود می‌گویند:” این آدم خیلی هم خوب و فوق العاده نیست”، “گاهی من را نمی فهمد”، ” گاهی بد جنس می شود و خودش را به من ترجیح می دهد”.

"پیدا کردن نیمه گمشده" افسانه یا واقعیت

چرا هر چه فرد در عشق بی تاب تر باشد و هزینه بیشتری برای رسیدن به آن پرداخت کند؛ پس از رسیدن به عشق سرخورده تر  و دلزده تر می‌‌شود؟ پس پیدا کردن نیمه گمشده یک افسانه است؟ یا ما طرف مقابلمان را درست انتخاب نکرده‌ایم؟ که دیگر در زندگی  با او مدام به او فکر نمی‌کنیم. وقت و بی وقت مشتاق دیدن او نیستیم و دوری از او دیگر ما را بی قرار و درمانده نمی‌کند. خیلی ها می‌پرسند اگر این یک حال آشنا در سنین مختلف و فرهنگ های مختلف هست پس چرا دوام ندارد؟ چرا که باور داریم، هرچقدر یک ویژگی عمومی تر باشد و کم و بیش آدم ها آن را تجربه کرده باشند واقعی تر و حس قابل اعتمادتری به آن داریم مثل استقلال یا هویت که از زمانی که در افراد شروع به رشد می کند به شکل های مختلف در زندگی خود را نشان می دهد ولی این عشق خیلی طوفانی می آید و هزینه ها برایش پرداخت می کنیم ولی باز با اشتیاق به سمتش می رویم!

یک حکایت جالب

روز ماری داشت از جایی رد می شد، چشمش به یه مار خوش خط و خال افتاد و یک دل نه صد دل عاشقش شد هر روز در غم دوری و فقدان اون به سر می برد تا این که یک روز دوستش بهش گفت چرا اینقدر غمگین و نحیف شدی؟ گفت عاشق شدم؛ ولی جرات نمی کنم به او بگویم هر روز می روم و از دور تماشایش می کنم دوستش به او اصرار کرد که برود و با او صحبت کند و مار عاشق بعد از کلی این دست و اون دست کردن با حالتی پر از پریشانی و دلهره از اینکه آیا عشقش پذیرفته می شود یا نه؟ رفت سراغ عشقش ولی زمانی که به او رسید و خواست تقاضایش را مطرح کند، فهمید که ای دل غافل این یک شلنگه نه یه مار.

در واقع هر چه ما از فردی که عاشق او هستیم دورتر باشیم، او را جذاب تر می یابیم و در نزدیکی با شخص و حتی زندگی با او دیگر با یک تصویر خیالی که از او ساخته ایم زندگی نمی کنیم و عیب و ایرادهای او را هم می بینیم و شاید حتی او را فردی بسیار عادی ببینیم که فرقی با دیگران ندارد. 

بیشتر بخوانید: پیش نیاز های ازدواج منطقی

دلایلی که منجر به سردرگمی در عشق می شوند

در ادامه به بیان دلایلی که سبب سردرگمی در عشق می‌شوند؛ می‌پردازیم:

افسانه پیدا کردن نیمه گمشده خود

افرادی که یک دل نه صد دل عاشق فردی می شوند که شناخت کاملی از او ندارند؛ در واقع عاشق ظاهر یا رفتار یا کلمات او شده اند و یا بخش های خوب او را به جای کل شخصیت او در نظر گرفته اند؛ در حالی که در دنیای واقعی آدم ها فقط بخش خوب ندارند بلکه مجموعه ای از ویژگی های خوب و بد هستند، بنابراین معمولی تر از آنی هستند که ما در ذهن خود آنها را فوق العاده ببینم و ما به اشتباه فقط نیمی از او را به تمام شخصیت او تعمیم می دهیم. به همین دلیل این حال و هوا بیشتر شبیه یک مستی و عوارض خماری طولانی است، وقتی افراد از این حالت خارج می شوند، در واقع بخش های نا خوشایند و شاید حتی طبیعی را نشان می دهند، آن وقت است که فرد عاشق ممکن است تصور کند که طرف مقابل آدم فریبکار و دورویی بوده و یا او عوض شده و اون آدمی نیست که انتخابش کرده اند. گاهی اوقات با این جمله مواجه می شویم که طرف مقابل ما قبل از ازدواج بسیار متفاوت بود اما بعد از ازدواج کاملا متفاوت شده است. در بیشتر اوقات که عشق چشم و گوش عاشق را بسته است حتی بدون مشاوره ازدواج و دریافت مشاوره از افراد خبره اقدام به ازدواج می گیرند.

در واقع این نیمه گمشده همون ایده آل یا بخشهای خوبی هست که بدلیل تمرکز خود بر روی بخش های ضعیف یا ناقص خود نمی توانیم در خود بینیم؛ بنابراین آن را در دیگری جستجو می کنیم که نقص هایش برای ما آشکار نباشد و در زندگی با او زمانی که با بخش های دیگری غیر از بخش های خوب او روبرو می شویم، ما را آشفته می کند. انگار معادلات ما بهم خورده ولی از آنجایی که دل کندن از باور نیمه گمشده بسیار سخت است؛ چرا که آن وقت زندگی معمولی تر از آنی هست، که ما تصور می کردیم، ترجیح می دهیم، این طوری نتیجه گیری کنیم که این آدم، فردی که فکر می کردیم، نیست تا این که فکر کنیم چون من قادر نیستم بخش های خوب خودم را در کنار نقص هایم ببینم، پس در دیگران آن را دنبال می کنم!

نظریه دلبستگی

به نظر می رسد یکی دیگر از عواملی که باعث می شود افراد در عشق سردرگمی را تجربه کنند مربوط به نظریه دلبستگی است، دلبستگی فرایندی عاطفی است که در دوران کودکی بین کودک و مراقبت کننده اصلی کودک که بیشتر مواقع مادر است، اتفاق می افتد و کودک به ویژه در ۶ ماه اول زندگی اش تصور می کند که مراقبت کننده او همه زندگی اوست و می خواهد تا جای ممکن در کنار او بماند و دوری از او برایش اضطراب آور است. به تدریج که کودک بزرگتر می شود، می تواند از منبع عشقش یعنی مراقبت کننده اصلی اش فاصله بگیرد و در حدود ۳ سالگی جلوی او عصیان کند و مشتاقانه بدنبال کشف دنیای بیرون برود. در این سن به دلیل این که کودک هم حرف می زند و راه می رود، خود را بی نیاز از دیگران حس می کند پس مدام به آنها نه می گوید و تلاش می کند، خودش کارهایش را انجام دهد، این یک ویژگی ذاتی در همه کودکان است ولی این مسیر به این راحتی ها هم طی نمی شود. اگر کودک نتواند این مسیر را با احساس اطمینان از این که می تواند خودش کارهایش را انجام دهد بگذراند و مدام احساس ناامنی کند، زمانی که از مراقبت کننده اش دور می شود، پیام “تو برای انجام کارهایت باید به بزرگتر خودت گوش کنی که بهتر از تو می داند” را دریافت کند.

نظریه دلبستگی در عشق

در این شرایط، حالتی در کودک به وجود می آید که، مدام می خواهد احساس اطمینان را از بیرون از خودش جستجو کند و برای انجام نقش ها و وظایفی که به مرور زمان با بزرگتر شدنش، باید بپذیرد؛ به تایید دیگران بیشتر نیاز پیدا می کند و کم کم در کودک این تصور ایجاد می شود که او برای زندگی کردن خیلی ناتوان است و به دیگران به شدت نیاز دارد و باوری در کودک شکل می گیرد که من برای زندگی کردن و خوشحال بودن به دیگران نیاز دارم و اوج آن را در باور نیمه گمشده می بینیم که نوجوان تصور می کند، کسی در دنیا هست که اگر آن را پیدا خواهد کرد، او کسی است که  همه چیز را در موردش می فهمد حتی، قبل از آن که او مجبور باشد آن را به زبان بیاورد! و می تواند به او توانایی ببخشد که همه اضطراب ها و مشکلات زندگی اش، حل شود. البته شدت این باور به میزان آسیبی که فرد در کودکی در رابطه با موضوع، تو برای خودت کافی نیستی و برای حل مسائلت نیاز داری کسی در کنار تو باشد، بستگی دارد و از حالت رگه های اضطراب تا اضطراب جدایی را در کودک بوجود می آورد و اگر شدت آسیب زیادتر از تحمل کودک باشد کودک نه تنها نمی تواند به خودش اطمینان کند؛ بلکه به بیرون از خودش نیز نامطمئن می شود و این حالت های بی قراری های شدید و اختلال ترس از بیماری یا حیوانات و…. را باعث می شود.

وقتی کودک با دلبستگی امن بزرگ می شود آرامش و خوشبختی را در خود جستجو می کند و در بزرگسالی، یکی از بخش های زندگی را، دوست داشتن دیگری و دوست داشتنی بودن برای دیگری می داند؛ امَا افرادی که در کودکی پیام تو نمی توانی را گرفته اند، تصور می کنند خوشبختی آنها در دست کس دیگری است و با اشتیاق وصف ناشدنی از اوایل دوران نوجوانی بدنبال پیدا کردن عشق هستند، کسی که قرار است با حضورش دنیا را برای او متفاوت کند، یک منبع اطمینانی که بتواند به آنها آرامش و اطمینان دهد، حسی که از کودکی یاد گرفته اند، در بیرون از خود جستجو کنند. به همین دلیل بعضی افراد شدیداً آرامش را در آیین های مذهبی دنبال می کنند، بعضی دیگر به دنبال عشق های زمینی هستند، که به او عشقی بدهد تا آنها ناکامی را تجربه نکنند و همیشه خوشحال باشند، غافل از این که تجربه زندگی کردن یعنی با سختی ها و خوشی های زندگی حال ما بالا و پایین شود. بخش ناکامی، بخش جدا نشدنی از هستی ماست؛ مثل این که، بخواهیم طعم یک میوه را از خود میوه جدا کنیم، آرزویی که افراد کمال گرا دارند، آرزوی خیلی درک شدن، خیلی خوشحال بودن، خیلی….. که اگر این شرایط را نمی توانند به تنهایی خودشان ایجاد کنند، آن را در پیدا کردن کس دیگری که بتواند آن حال و هوا را مدام به او بدهد، دنبال کنند، که نتیجه آن سرخورده شدن از عشق یا سردرگمی در عشق را به همراه دارد.

جمع بندی:

در پایان این موضوع را فراموش نکنید که هر انسانی در هر مقطع از زندگی خود نیاز به مشاوره دارد و مشاوره می تواند طی کردن مشکلات انسان را راحت تر کند. کلینیک افرا با کادری مجرب و پزشکانی با تجربه خدمات مشاوره ای بی نظیری در زمینه های مختلف ارائه می دهد.

برای دریافت مشاوره پیش از ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

66558225 – 021

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha