021-44273757 ، 02144273767

نداشتن زناشوئی بعد از ازدواج : دلیل، عواقب و راه حل

 19 آبان 1399   08:37
 0
 4291

ازدواج به معنی داشتن یک رابطه صمیمی در یک فضای امن است و بخشی از این رابطه با تعاملات جنسی کامل می‌شود؛ در واقع زن و شوهرهایی که رابطه جنسی ندارند، رابطه کاملی را تجربه نمی‌کنند و فقدان این بخش در روابط زناشویی عوارض و آسیب‌هایی را به سلامت جسمی و روانی زوج ها وارد می‌کند.دلایل نداشتن رابطه جنسی می‌تواند مشکلات فردی از جمله اختلال وسواس، آسیب‌های جنسی در کودکی، زود انزالی و یا مشکلات ارتباطی از جمله عدم آشنایی با انتظارات همسر و تفاوت در سلیقه جنسی زوج ها باشد. اگر چه در گذشته نه چندان دور، فقدان رابطه جنسی رضایت بخش، اولین دلیل طلاق زوج ها بوده است؛ اما اکنون به دلیل تغییر نگرش در مورد مسائل جنسی و توجه زوج‌ها به موضوع رابطه جنسی و پی‌گیری مشکلات آن، زوج‌ها سعی در رفع آن با کمک مشاور یا متخصصین سکس تراپ دارند، آمارها نشان می‌دهد نداشتن رابطه جنسی اولین دلیل طلاق نیست اما متاسفانه هنوز یکی از عوامل مهم از هم پاشیدن زندگی‌های زناشویی است، امروزه بیشتر شکایت زوج‌ها از فقدان رابطه جنسی به نارضایتی از روابط جنسی تغییر یافته است. اگر شما در رابطه جنسی با همسر خود به بن بست رسیده‌اید و یا احساس رضایت جنسی ندارید، با ما همراه شوید که در این مقاله به مهمترین دلایل نداشتن رابطه جنسی، نارضایتی جنسی و راهکارهای بر طرف شدن آن پرداخته‌ایم.

برای دریافت مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

نداشتن رابطه جنسی بعد ازدواج

دلایل نداشتن رابطه جنسی بعد ازدواج در زنان

دلایل زیر از عوامل موثر در نداشتن رابطه جنسی در زنان است:

 1. عدم تمایل به رابطه جنسی

یکی از مشکلات رایج در زنان، عدم تمایل به رابطه جنسی است؛ که فاکتورهای زیادی در این عدم تمایل دخالت دارند، از جمله عدم آشنایی با بخش‌های جنسی خود، تصویر منفی در مورد بدن، ترس از آسیب دیدن بخش تناسلی و ...

 1. باورهای غلط و منفی درباره رابطه جنسی

باورهای غلط جنسی در فرهنگ ما در دهه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است؛ اما باورهایی وجود دارد که هنوز در زنان باعث کاهش یا فقدان رابطه جنسی می‌شود مانند باور اینکه زن نباید درخواست کننده باشد و یا اینکه زن نباید میل جنسی خود را نشان دهد.

 1. نداشتن تفکرات یا خیال پردازی‌های جنسی

یکی از عوامل مهم داشتن یک رابطه جنسی خوب، قوه تخیل و خیال پردازی است. زمانی که زنان به خود اجازه خیالپ ردازی نمی‌دهند و پیش از رابطه آن را تصور نمی‌کنند، بدن آنها آمادگی رابطه جنسی را نداشته و در مقابل همسر خود به نظر فردی سرد می‌رسند و رابطه جنسی را تبدیل به یک تجربه ناخوشایند جسمی و روانی می‌کنند.

 1. لذت نبردن از رابطه جنسی

همانطور که توضیح دادیم، بدن برای داشتن رابطه جنسی باید آماده شود، که بخشی از آن از طریق خیال پردازی و بخشی از آن با پیش نوازش‌ها توسط همسر اتفاق می‌افتد، عدم آمادگی جسم و روان برای رابطه جنسی این تجربه را تبدیل به یک اتفاق دردناک و تلخ می‌کند.

 1. عدم تجربه ارگاسم در رابطه جنسی

تا سال‌های نه چندان دور تصور می‌شد، زنان در رابطه جنسی به ارگاسم نمی‌رسند؛ به همین دلیل نه زنان و نه همسران‌شان برای این مقوله تلاشی نمی‌کردند. امروزه بیشتر زوج‌ها از این موضوع آگاه هستند که، ارگاسم برای هر دو جنس اتفاق می‌افتد؛ اما علت عدم به ارگاسم رسیدن زنان امروز بیشتر به دلیل نداشتن آگاهی در مورد نحوه رسیدن به مرحله ارگاسم است، برای مثال: آگاهی در مورد تفاوت در نحوه رسیدن ارگاسم زنان و مردان می‌تواند کمک شایانی برای حل این مشکل باشد.

 1. مشکلات ارتباطی با همسر یا شریک جنسی

گاهی زنان به جای حل مشکلات ارتباطی با همسر در زمان مناسب، سعی می‌کنند آن را در رختخواب و با رابطه جنسی بر طرف کنند؛ برای مثال اگر موافقت همسر را در مورد چیزی می‌خواهند، در زمان رابطه جنسی مطرح کنند که اکثرا این موضوع، روی کیفیت رابطه جنسی اثر منفی می‌گذارد.

 1. تجارب بد جنسی در گذشته

تجربه جنسی دردناک از نظر روانی مثل تحقیر شدن حین رابطه جنسی و یا از نظر جسمی مثل ارتباط جنسی با زور و پرخاشگری باعث می‌شود زنان در زمان رابطه جنسی با همسر، احساس مورد تجاوز قرار گرفتن داشته باشند و همین باعث کناره گیری آنها از رابطه جنسی می‌شود.

 1. باورهای غلط درباره سکس

باورهای غلط جنسی به این صورت که تنها باید با یک شیوه ثابت یا خاص رابطه جنسی داشت و یا انجام برخی از کارها در طول رابطه جنسی یعنی منحرف بودن، از جمله عواملی است که باعث آسیب به کیفیت رابطه جنسی می‌شود.

بیشتر بخوانید: لزوم حل اختلاف با همسر

دلایل نداشتن رابطه جنسی بعد ازدواج در مردان

 • بحران‌های مالی یا شغلی

بحران‌های مالی یا شغلی یکی از مواردی است که مستقیما روی میل جنسی مردان اثر می‌گذارد. در صورتی که مردان در استرس‌های شغلی قرار بگیرند مثلا ورشکستگی یا مشکلات مالی به سرعت میل جنسی شان کاهش پیدا می‌کند، چرا که بخش مهمی از هویت مردان مربوط به شغل آن‌هاست و مشکل در این بخش باعث احساس تردید در حس مردانگی و اعتماد به نفس در آنان می‌شود.

 • کیفیت بد رابطه جنسی

یکی از شکایت‌های اصلی مردان در رابطه جنسی، نبودن حس حضور همسر در رابطه جنسی است، مردان در اعتراض به رابطه جنسی‌شان این گونه بازگو می‌کنند، "رفتار همسرم در رابطه جنسی خشک و مکانیکی است!" و این رفتار خشک باعث می‌شود مردان احساس فرد زیاده خواه و یا مزاحم را نسبت به خود داشته باشند و کم کم نسبت به رابطه جنسی، سرد شوند.

 • کم توجهی به تدارک مقدمات رابطه جنسی

از مواردی که در آموزش‌های جنسی نیز تاکید می‌شود، بخش پیش نوازش‌هاست که باعث می‌شود، زوج‌ها برای رابطه جنسی آماده شوند، البته بعضی اوقات مردان به دلیل خستگی و یا بی حوصلگی این بخش را حذف می‌کنند و این به مرور باعث طرد شدن از سمت همسر و سرد شدن رابطه جنسی‌شان می‌شود.

 • مشکلات جنسی در مردان مثل زود انزالی یا عدم نعوظ

دیدن فیلم‌های پورن باعث شده، مردان و زنان جوان تصورات غیر واقعی در مورد رابطه جنسی پیدا کنند، برای مثال در رابطه جنسی واقعی تماس مستقیم آلت و واژن به طور مدام بیش از 3 دقیقه باعث آسیب جسمی در افراد می‌شود؛ این در حالی است که در فیلم‌های پورن این مسئله را به شکل دیگری نشان داده و باعث تصور گمراه کننده‌ای در بیننده می‌شود. آنها تصور می‌کنند که اگر نمی‌توانند یک تایم طولانی رابطه جنسی داشته باشند، دچار زود انزالی هستند و همین اضطراب باعث می‌شود از رابطه جنسی دوری کنند. البته اگر مردی واقعا زود انزالی داشته باشد، یعنی از شروع رابطه تا پایان آن کمتر از 5 دقیقه (نه صرفا مرحله دخول) طول بکشد، می‌بایست با یک متخصص سکس تراپ در این زمینه صحبت کند.

 • استفاده از داروهای مربوط به برخی از مشکلات جسمی و روانی

مشکلات جسمی از جمله دیابت و استفاده از داروهای مربوط به مشکلات روان شناختی از جمله اضطراب و افسردگی باعث بی میلی جنسی به ویژه در مردان می‌شود.

 • کاهش هورمون‌های جنسی به دلیل افزایش سن

 تحقیقات نشان داده، نمودار میل جنسی با افزایش سن در مردان کاهش پیدا می‌کند، البته به جز مردان هایپراکتیو که در همه سنین فعالیت‌های جنسی‌شان نسبت به جمعیت نرمال مردان بالاتر است.

 • اثرات جانبی مصرف مواد مخدر

مواد مخدر از عوامل مهم کاهش میل جنسی در مردان است؛ همچنین بعضی از مواد مخدر از جمله شیشه با ایجاد توهم و هذیان آسیب جدی به رابطه جنسی می‌زند.

 • شاغل بودن هر دو زوج

بیشتر بخوانید: احساس تنهایی در زندگی مشترک بعد از ازدواج؛ علل و راهکارها


مهم‌ترین علت نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج در زنان و مردان

آگاهی ناکافی از انتظارات همسر، مهمترین علت فقدان رابطه جنسی بعد از ازدواج در زنان و مردان است. اگر افراد متاهل از انتظارات همسر خود اطلاع نداشته باشند، با شنیدن پاسخ نه به درخواست جنسی‌شان، احساس طرد شدگی و سرخوردگی می‌کنند. این سرخوردگی در رابطه جنسی، باعث می‌شود درخواست کردن برای افراد سخت شود. در این جا چند مورد از شایع‌ترین انواع انتظارات مورد غفلت که در نهایت باعث فقدان رابطه جنسی می‌شود، ذکر شده است:

 1. انتظار تنوع در رفتار جنسی
 2. انتظار حفظ استقلال جنسی
 3. انتظار اولویت دادن به رابطه جنسی
 4. انتظارات متفاوت در تعداد دفعات جنسی
 5. انتظارات متفاوت در زمان برقراری رابطه جنسی
 6. انتظار گیرنده بودن

عوارض و عواقب نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج

 • اضطراب و استرس

رابطه جنسی باعث می‌شود بدن شما هورمون‌هایی مانند اکسی توسین و اندورفین ترشح کند که می‌تواند به شما در کنترل تأثیرات استرس کمک کند. اکسی توسین علاوه بر این، به شما در به خواب رفتن نیز کمک می‌کند بنابراین فقدان رابطه جنسی باعث افزایش استرس و بد خوابی می‌شود.

 • احساس عدم حمایت و تکیه گاه داشتن

عدم رابطه جنسی باعث می‌شود که استرس بیشتری را در مواجه با تنش‌ها و چالش‌های خود داشته باشید، چرا که کمتر با همسر خود ارتباط برقرار کرده و در مورد احساسات روزمره خود با او صحبت نمی‌کنید در نتیجه در مدیریت استرس‌های روزمره حمایت کمتری خواهید داشت.

 • ضعیف شدن عملکرد حافظه

مطالعات نشان داده است، افرادی که رابطه جنسی برقرار می‌کنند در یادآوری خاطرات، عملکرد بهتری دارند. رابطه جنسی می‌تواند به مغز در رشد سلول‌های عصبی کمک کند تا بهتر کار کند و فقدان رابطه جنسی، عملکرد حافظه را ضعیف می‌کند.

 • کاهش سلامت رابطه

رابطه جنسی منظم کمک می‌کند تا از نظر عاطفی به همسرتان نزدیک باشید و باعث می‌شود ارتباط بهتری بینتان برقرار شود. زن و شوهرهایی که رابطه جنسی ندارند معمولاً اظهار می‌کنند که از تعاملات خود ناراضی هستند و میل به حل تعارضات بینشان را ندارند.

 • کاهش سیستم ایمنی

رابطه جنسی منظم می‌تواند به بدن کمک کند تا در برابر بیماری مقابله کند، بنابراین فقدان رابطه جنسی ممکن است منجر به سرماخوردگی بیشتر و موارد مشابه شود. در یک مطالعه نشان داده شده است، دانشجویان متاهلی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی دارند، سطح یک آنتی بادی خاص (به نام ایمونوگلوبولین A) بیشتری در مقایسه با دانشجویان مجرد دارند. این نتایج، نقش مهم اثر داشتن رابطه جنسی را در سیستم ایمنی بدن نشان می‌دهد. 

 • بدکار کردن دستگاه تناسلی

بدون مقاربت منظم، بافت‌های واژن نازک می‌شوند و احتمال آسیب دیدگی، پارگی یا حتی خونریزی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. این امر می تواند اذیت کننده باشد و باعث شود تا زنان با این علائم، رابطه جنسی را به مرور قطع کنند.

بیشتر بخوانید: ترس از ازدواج ؛ دلایل و راهکارهای درمان آن 

عوارض و عواقب نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده آنلاین و تلفنی

راه حل نداشتن رابطه زناشوئی بعد ازدواج

 1. به رابطه جنسی به عنوان بخش لازم و ضروری رابطه‌تان نگاه کنید، اگر هر دو شاغل هستید و یا سلیقه‌های جنسی متفاوت دارید نیاز است که برنامه ریزی دقیق تری را انجام دهید.
 2. مسائل پزشکی را بررسی کنید. اگر دارویی مصرف می‌کنید با پزشک خود در مورد داروهای مصرفی و جایگزینی‌های احتمالی و عوارض آن صحبت کنید. در صورتی که مصرف دارو باعث کاهش میل جنسی‌تان شده است، از داروهای جایگزین که چنین اثری را ندارند، استفاده کنید.
 3. انتظاراتتان را بازگو کنید. از آنجایی که خیلی از اوقات افراد متاهل تصور می‌کنند دوست داشتن یعنی طرف مقابل نیازهای او را حدس بزند، از بازگو کردن نیازهای خود خودداری می‌کنند و همین موضوع باعث سوءتفاهم و سرخوردگی در رابطه جنسی خواهد شد. با همسر خود درباره نیازها و انتظاراتی که از هم دارید، صحبت کنید. برای انتقال انتظارات خود و فهم مشکلات همسرتان در رابطه تلاش کنید.
 4. نسبت به تماس فیزیکی حساسیت زدایی کنید. اگر مدت زمان طولانی است که رابطه جنسی نداشته‌اید، آهسته شروع کنید و به آرامی به تماس بدنی عادت کنید، آغوش گرفتن، روی مبل کنار هم نشستن، بدون تحمیل داشتن رابطه جنسی، این رفتارها نه تنها به تغییر در روابطتان کمک می‌کند، بلکه احساسات منفی توقف در رابطه جنسی را نیز کم می‌کند.
 5. مشکلات جسمی را برطرف کنید. تغییرات مربوط به یائسگی، مانند خشکی و تحریک پذیری واژن، با روان کننده‌ها، مرطوب کننده‌ها یا استروژن با دوز پایین قابل درمان است.
 6. با اندام‌های جنسی خود آشنا شوید. تمرینات تمرکز احساس یکی از روش‌های آشنایی با بخش‌های جنسی است. این تمرینات توسط مسترز و جانسون توسعه یافته و به عنوان نقطه شروع درمان انواع مختلف مشکلات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است. در مورد آنها می‌توانید مطالعه کنید یا از زوج درمانگر خود کمک بگیرید.
 7. به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. اگر تلاش‌های خودیاری شما کارساز نیست، ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که از یک متخصص کمک بگیرید، صحبت با یک غریبه در مورد زندگی جنسی ممکن است ناخوشایند و استرس زا باشد، اما کمک گرفتن از یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند مشکلات متعدد شما را در سطحی عمیق تر برطرف کند و روی خودآگاهی و مسائل فردی و بین فردی شما تاثیر شگرفی داشته باشد.

دریافت مشاوره در خصوص نداشتن رابطه جنسی بعد ازدواج از کلینیک روانشناسی افرا

در صورتی که شما هم از مشکل عدم ارتباط جنسی بعد از ازدواج رنج می‌برید می‌توانید از درمانگران متبحر افراکلینیک مشاوره دریافت کنید. در مشاوره ازدواج تلفنی، حضوری و آنلاین مرکز روانشناسی افرا به مشکلات پس از ازدواج نظیر عدم ارتباط زناشویی نیز پرداخته می‌شود.

برای دریافت مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha