021-44273757 ، 02144273767

مشاوره ازدواج مجدد ؛ زمان مناسب و آمادگی برای ازدواج مجدد

 28 آبان 1399   09:10
 0
 1596

تصمیم در مورد ازدواج، یکی از تصمیمات سرنوشت ساز زندگی هر انسانی است و اگر اشتباه گرفته شود برای جبران آن، باید خسارت‌های زیادی پرداخت. اما خبر خوب این است که اگر با مشاوره ازدواج مجدد و زوج درمانی مشکلات ازدواج اول و مسائلی که باعث شکست آن شده است،  را پیدا کنید، می‌توانید از تکرار آن اشتباهات جلوگیری کرده و احتمال شکست در ازدواج مجدد را کمتر کنید.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

برای ازدواج مجدد شما ممکن است به یک دوره انتظار نیاز داشته باشید. شما نباید برای ازدواج مجدد پس از طلاق عجله کنید. چرا که شما برای گذراندن احساسات دشوار مرتبط با پایان زندگی قبل، به زمان نیاز دارید. 6 سوالی که باید قبل از ازدواج مجدد از خود بپرسید:
مانند خیلی مسائل دیگر در زندگی، وقتی صحبت از ازدواج می‌شود، ما تمایل داریم که اول با قلبمان تصمیم گیری کنیم. اما زمانی که نوبت به تصمیم گیری در مورد ازدواج مجدد می‌رسد، نباید عجولانه بر اساس هیجاناتمان تصمیم بگیریم. زوج درمانگر آمریکایی دکتر گری استولمن می‌گوید:"موارد زیادی وجود دارد که باید قبل از تصمیم به ازدواج مجدد آنها را در نظر گرفت." دکتر استولمن توصیه می‌کند، شش سوال زیر را از خود بپرسید، تا بتوانید با پاسخ به آنها، تصویر واضح‌تری برای تصمیم گیری در مورد ازدواج مجدد داشته باشید و از مشکلات ازدواج مجدد جلوگیری کنید.

برای دریافت مشاوره ازدواج آنلاین و تلفنی می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

 1. انگیزه من برای ازدواج چیست؟

این سوال در عین سادگی اما بسیار مهم است. چرا که دکتر استولمن می‌گوید:"برخی افراد تصمیم می‌گیرند که دوباره ازدواج کنند، زیرا از مجرد بودن خسته شده‌اند. آنها تصور می‌کنند، تنها کسانی هستند که در محافل اجتماعی خود ازدواج نکرده یا برای جلب رضایت دوستان و خانواده خود دوست دارند ازدواج کنند". پس اگر تنها پاسخ صریحی که  برای این سوال به ذهنتان می‌رسد این است که چون نمی‌توانم صبر کنم و بقیه زندگی خود را مجرد سپری کنم می‌خواهم ازدواج کنم؛ برای تصمیم به ازدواج مجدد کمی بیشتر تامل کنید.

 1. آیا به خود برای تصمیم به ازدواج مجدد فرصت کافی داده‌ام؟

عجله در ازدواج حتی وقتی از واقعی بودن احساسات خود اطمینان دارید، کار درستی نیست. به آخرین رابطه خود فکر کنید و با صدای بلند بگویید چه مدت از آخرین ازدواج یا رابطه گذشته است. اگر جوابش کمتر از یکسال بود، حتما با دقت بیشتری تصمیم به ازدواج مجدد بگیرید. دکتر استولمن می گوید:"گاهی اوقات مردم با یکدیگر ملاقات می‌کنند و در عرض سه یا چهار هفته می‌گویند:"وای خدای من! این شخص برای من ساخته شده است. "طبق تجربه من، اگر از آشنایی شما با شخصی کمتر از یکسال می‌گذرد، به این معناست، که او را خیلی خوب نمی‌شناسید. احتمالا شما فقط جنبه‌های خوب او را می‌شناسید. "اما چه مدت زمان واقعا برای تصمیم گیری برای ازدواج مجدد مناسب است؟ پاسخ دقیق برای هر زوج متفاوت است. اما دکتر استولمن توصیه می‌کند حداقل شش تا هشت ماه وقت نیاز است تا شما آن شخص را بشناسید، حتی اگراز سالها قبل او را دورادور می‌شناختید.

 1. آیا ما با هم جنگیده‌ایم؟

بخشی از روند شناخت افرادی که دوستشان دارید، زمانی مشخص می‌شود که او را در بهترین و بدترین حالت روحی‌اش دیده باشید. آغاز یک رابطه معمولاً شادترین زمان آن است و این احساس وجود دارد که رابطه شما خالی از غم و اندوه است. اما واقعیت این است که همه افراد در زندگی اوقات سختی را پشت سر خواهند گذاشت و شما نیاز دارید تا مطمئن شوید فرد مقابل در چنین لحظاتی چگونه عمل می‌کند. استولمن می‌گوید:" بهتر است قبل از ازدواج بدانید که فرد مقابل شما در سختی‌ها و چالش‌های زندگی مشترک چگونه واکنش نشان می‌دهد، تا بتوانید در مورد شروع رابطه‌تان با او تصمیم درست‌تری بگیرید.

 1. رابطه شما با فرزند یا فرزندان همسرتان چگونه است؟

ازدواج جدید یک شروع تازه است، ممکن است در ازدواج مجدد شما و همسرتان بخواهید دو خانواده را با هم ترکیب کنید. این به معنای در نظر گرفتن احساسات افراد دیگر از جمله فرزندان یا خانواده همسرتان است. دکتر استولمن می‌گوید:"شما دوست دارید فکر کنید که قرار است تنها با شخص مورد علاقه‌تان زندگی کنید، اما در واقع با عزیزانشان نیز وارد رابطه می‌شوید. "اگر هنوز فرزندان همسرتان در سن تربیت پذیری هستند و سن آنها کم است، شما باید رابطه خوبی با آنها داشته باشید، چه رابطه شما با همسرتان خوب پیش برود چه بد. "اطمینان حاصل کنید تمام روابطی که در طولانی مدت قرار است در زندگی مشترک داشته باشید، را در نظر گرفته‌اید.

مشاوران افرا کلینیک آماده ارائه خدمات مشاوره خانواده آنلاین هستند.

 1. آیا امور مالی ما با هم سازگار است؟

به خصوص در این شرایط اقتصادی، بهتر است قبل از اینکه یک ازدواج قانونی انجام دهید که هر دوی شما از نظر مالی ملزم به هزینه شوید، به وضوح برای خودتان تعریف کنید که وضعیت مالی فعلی شما چگونه است و چه تناسبی با هم دارد. آیا شما یا او بدهکاری دارید؟ چه کسی درآمد بیشتری دارد؟ آیا در صورت از دست دادن شغل یکی، دیگری قادر به حمایت از او هست؟

 1. آیا من آماده ازدواج مجدد هستم؟

دکتر استولمن هشدار می‌دهد، "مردم گاهی فکر می‌کنند که آماده ازدواج مجددند در حالی که اغلب هنوز رابطه با همسر سابقشان را در ذهن دارند و یا با احساسات آزاردهنده ناشی از طلاق یا تمام شدن زندگی قبلی خود کنار نیامده‌اند". دکتر استولمن می‌گوید: برای درک بهتر حال خود به مشاور مراجعه کنید و به درمان احساسات جریحه دار شده از اتمام زندگی قبلی بپردازید تا در ازدواج مجدد سردرگم نشده و مطمئن شوید که زخم‌های قدیمی واقعا بهبود یافته‌اند. دکتر استولمن به شما توصیه می‌کند که همه این سوالات را در نظر بگیرید و سپس قبل از ادامه ارتباط وقت مناسبی را با طرف مقابل خود برای بررسی پاسخ‌های یکدیگر اختصاص دهید.

آمادگی برای ازدواج مجدد 

امیدواریم که شما قبلاً مدتی را صرف تأمل در آنچه در ازدواج اولتان اشتباه بوده است، کرده باشید. برای اینکه مطمئن شوید که می‌دانید چه کارهایی باید انجام دهید تا از مشکلات ازدواج مجدد جلوگیری کنید، حتما با مشاور ازدواج مجدد صحبت کنید.

 • به انگیزه های خود نگاه کنید

آیا به این دلیل فکر می‌کنید باید ازدواج کنید که، می‌خواهید ازدواج کنید؟ یا چون همسر سابق شما ازدواج کرده است؟ اگر دلایل شما از این دسته است باید بدانید چنین دلایلی در نهایت اوضاع را بدتر می‌کند. عشق و نقاط مثبت شخصیت فرد مقابل که می‌خواهید با او ازدواج کنید باید انگیزه اصلی باشند و نه چیز دیگری. زندگی در يك ازدواج بدون عشق بيشتر شبيه بودن با يك هم‌اتاقی است كه بدون مراقبت از شما يا اهميت دادن به رفاه شما رفت‌وآمد می‌كند. اگر انگیزه‌های دیگری برای ازدواج مجدد دارید، حتما تصمیم خود را با یک مشاور بیشتر بررسی کنید.

 • انتظاراتتان را با همسر آینده خود در میان بگذارید

در مورد انتظارات و اهداف زندگی‌تان با فرد مورد نظر صحبت کنید تا از مشکلات ازدواج مجدد جلوگیری کنید.


بیشتر بخوانید: تاثیر طلاق والدین بر فرزندان و چگونگی کاهش این اثرات


مشکلات ازدواج مجدد و دلایل آن ها

 1. همسر جدید شما ممکن است شما را با نام اشتباهی صدا کند. اگر چه این یک تجربه ناخوشایند است، اما همیشه این احتمال وجود دارد که همسرتان، شما را به نام همسر سابق خود صدا کند. باید به یاد داشته باشید این از مشکلات رایج ازدواج مجدد است اما به احتمال زیاد همسرتان این کار را غیرعمد انجام می‌دهد.
 2. در ازدواج مجدد شما تجزیه و تحلیل زیادی خواهید کرد. این لزوما چیز بدی نیست. دکتر شرمن "مشاور ازدواج مجدد می‌گوید "شما باید از خود بپرسید:"مواردی که موجب طلاق شدند چه بودند ؟" و با مشاور می‌توانید در این باره صحبت کنید تا متوجه شوید که در رابطه با همسر جدید چه کارهایی باید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید.
 3. ممکن است در نهایت با فردی شبیه همسر سابق خود ازدواج کنید. به گفته دکتر شرمن، این احتمال وجود دارد که اگر شما به اندازه کافی زندگی قبلی خود را با یک مشاور تحلیل نکرده باشید، دوباره با شخصی مشابه همسر سابق خود ازدواج خواهید کرد. 
 4. یکی دیگر از مشکلات ازدواج مجدد ارتباط لمسی سخت‌تر است. برقراری ارتباط لمسی در ازدواج دوم به بعد دشوارتر است. الیزابت اشمیتز"مشاور ازدواج مجدد" توضیح می‌دهد که زوج‌ها در ازدواج مجدد باید روی ارتباط لمسی بیشتر کار کنند. زیرا باید یک تلاش هماهنگ انجام دهید تا برای نشان دادن احساس محبت، فایل جدیدی در ذهن شما و همسرتان بوجود بیاید 
 5. شما به طور طبیعی همه چیز را با آخرین ازدواج خود مقایسه خواهید کرد. فکر نکنید با ازدواج  مجددی که انجام می‌دهید، همه چیز از ازدواج قبلی شما از حافظه‌تان پاک می‌شود. در واقع ممکن است خود را درگیر یادآوری گذش ته و مقایسه آن با ازدواج فعلی خود کنید، پس برای این روزهای سخت خود را آماده کنید.
 6. برای روابط متعددی که با ازدواج مجدد بوجود می‌آید، می‌بایست وقت بگذارید. شما باید برای هر بچه‌ای که در روابط شماست، چه از زندگی سابق خود، چه همسر جدید، وقت بگذارید و رابطه درستی شکل دهید.
ممکن است شما فرزند نداشته باشید و قبل از تجربه مادری یا پدری، به دنبال ازدواج مجددتان، پدر یا مادر ناتنی بودن را تجربه کنید. این بدان معناست که مسئولیت‌های بیشتری را باید متحمل شوید. دکتر شرمن می‌گوید:"شما باید بفهمید بچه‌ها چه چیزهایی را دوست دارند، تا بتوانید خود را با آنها همسو کنید و یک بخش مشترک با آنها پیدا کنید."وی پیشنهاد می‌کند که با همسر سابق یا والدین دیگر همکاری کنید تا بتوانید  والد خوبی باشید."
 1. همسر جدید شما ممکن است به همسر سابقتان حسادت کند، گاهی همسر شما ممکن است دچار سرخوردگی شده و احساس کند شما از ازدواج با او پشیمان شده‌اید و یا همسر قبلی‌تان را بیشتر دوست داشتید. حسادت یکی از موارد بسیار شایع است. در مقابل، شما هرگز از همسر قبلی خود دفاع نکنید و تا می‌توانید با آرامش، همسرتان را مطمئن کنید که شما او را انتخاب کردید و احساس امنیت در رابطه به او بدهید. بعد از مدتی  مشاهده خواهید کرد، احساس حسادت در زندگی شما کمرنگتر می‌شود.

مشکلات ازدواج مجدد و دلایل آن ها

روش‌های جلوگیری از بروز مشکلات ازدواج مجدد

هر زندگی مشترکی فراز و نشیب‌های خود را دارد که بخشی از آن با زندگی قبلی مشترک و بخشی منحصرا مربوط به زندگی مشترک فعلی شماست. مهارت تشخیص این که، این مشکلات مربوط به زندگی گذشته شماست یا کنونی‌تان، می‌تواند اولین قدم در حل مشکلات زندگی فعلی‌تان باشد. برای بدست آوردن این مهارت می‌توانید از مشاوره ازدواج مجدد استفاده کنید.

توصیه‌های قبل از ازدواج مجدد

 • زمان کافی برای شناخت طرف مقابل به خود بدهید. ازدواج یک تصمیم مهم است و مجدد بودن آن کمکی به این که با سرعت تصمیم بگیرید ندارد. پس لازم است برای شناخت کامل طرف مقابل به اندازه کافی زمان بگذارید.
 • به همسرتان فرصت دهید در مورد گذشته زندگی مشترک شما کنجکاوی کند و در مقابل سوالات او اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و تا جایی که احساس اذیت شدن نمی‌کنید با او  شفاف باشید. هرگز به او نگویید گذشته من هیچ ربطی به تو ندارد.
 • به او نگویید گذشته من و تو ربطی به زندگی کنونی‌مان ندارد. ما نمی‌توانیم گذشته خود را تکرار نکنیم مگر آنکه به اندازه کافی در جلسات روان درمانی یا گروه درمانی نسبت به خود شناخت درست پیدا کرده باشیم.
 • برای طلاق خود مدام توجیه نیاورید و سهم اشتباهات خود را بپذیرید. تلاش کنید زندگی قبلی خود را در جلسات مشاوره ازدواج مجدد تحلیل کنید تا از تکرار آن اشتباهات جلوگیری کنید.
 • مهارت حل مسئله را در خود قوی کنید. چرا که می‌بایست بدانید که تعارض به معنای پایان ازدواج نیست. قبول کنید که همه ما نقص داریم و ممکن است اشتباه کنیم. پذیرش اشتباه به شما این امکان را می‌دهد که حرکت کنید و به یاد داشته باشید که در یک تیم هستید.  تحقیقات دکتر گاتمن "زوج درمانگر بزرگ معاصر" بر هزاران زوج نشان داد که درگیری در همه روابط اجتناب ناپذیر است و 69٪ مشکلات یک ازدواج حل نشده است. با وجود این، می‌توان تعارض را با موفقیت مدیریت کرد و مشکلات ازدواج مجدد را حل کرد. 
 • هرگز از همسر قبلی خود تعریف نکنید یا با حسرت از زندگی قبلی خود حرف نزنید. اگرچه که اینها احساسات طبیعی است که در ازدواج دوم اتفاق می‌افتد، اما با گفتن آن به همسر جدید خود احساس‌های خوب نبودن یا مقایسه شدن را در او ایجاد کرده و مشکلات ازدواج مجدد را تشدید می‌کنید.
 • ازدواج مجدد تفاوت‌های جدی با ازدواج اول دارد. بنابراین سعی کنید مطالبی که برای ازدواج دوم نیازاست را مطالعه کنید. از آنجایی که ما فرهنگ جمع گرایی داریم و مشکلات زندگی مجدد در این جوامع بسیار بیشتر از فرهنگ‌های فردگرا است، بنابراین می‌بایست برای مراقبت از زندگی جدید خود حتما روی مرزگذاری‌ها در روابط‌تان کار کنید.
 • هرگز برای استحکام زندگی خود به فرزند همسرتان از پدر یا مادرش بدگویی نکنید و خود را با او مقایسه نکنید. اجازه دهید او خود کم کم به شما اعتماد کند. 
 • تا جای ممکن همسر سابق همسرتان را با خود مقایسه نکنید. چرا که روزی آن فرد مورد علاقه همسر شما بوده است و بدگویی از آن باعث فاصله بین شما و همسرتان می‌شود. 
 • با ترس از شکست مجدد مبارزه کنید. هر ازدواجی در مراحلی ممکن است در فرد احساس پشیمانی ایجاد کند. از این احساس نترسید و سعی کنید این بار به مشکلاتی که در رابطه‌تان است از زاویه دیگری نگاه کنید. هریت لرنر "زوج درمانگر"  یک شعاری دارد" بعد از باد شدید آسمان صاف و هوا پاک می‌شود" او معتقد است که " باید به این نکته توجه کنیم، ما می‌توانیم پس از بحث‌های سنگین نیز رابطه‌مان را حفظ کنیم و از آن درس بگیریم.

مشاوره ازدواج مجدد در افراکلینیک

در افرا کلینیک متخصصین مشاور آماده ارائه مشاوره به افرادی که تصمیم به ازدواج مجدد دارند، هستند. زوج درمانگران کلینیک افرا تلاش می‌کنند تا با گذاشتن جلسات هفتگی آگاهی‌های لازم در مورد چالش‌ها و پتانسیل‌های زندگی جدید را به زوج‌ها داده و با آموزش راهکارهای عملی و موثر، مشکلات ارتباطی زوجین را حل کنند. همچنین در صورتی که فرزند یا فرزندانی در ازدواج مجدد باشند، برای شناسایی و بر طرف کردن مشکلات تعاملاتی خانواده، جلسات خانواده درمانی توصیه می‌شود.

برای دریافت مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha