021-44273757 ، 02144273767

بهترین زمان تربیت کودک : روش های صحیح تربیت فرزند از نوزادی

 29 مهر 1399   12:37
 0
 8604

تربیت فرزند از نوزادی یکی از دغدغه های جدی هر پدر و مادر آگاه و دلسوزی هست که می خواهد مسئولیت خود را به عنوان والد خوب به درستی انجام دهد. اگر شما نیز دغدغه هایی مثل از کی تربیت فرزندم رو شروع کنم؟ چه قوانینی را برای کودکم بگذارم؟ چه چیزی هایی را در دوران نوزادی باید رعایت کنم؟ را دارید با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنید. 

برای دریافت مشاوره کودک می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

بهترین زمان تربیت کودک

بهترین سن برای تربیت فرزند 

اساساً یادگیری در سال های اولیه یعنی سن زیر 7 سال اهمیت ویژه ای برای کودک دارد و رفتار والدین یا جانشین های آن‌ها موثرترین فاکتوردر تربیت فرزند می باشد. حتی بر اساس برخی پژوهش ها از دوران پیش از تولد صحبت کردن مادر، موسیقی، تغذیه مناسب و دور بودن از استرس و تنش ها بر تحول روانی کودک تاثیر می گذارد. 

بیشتر بخوانید: آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

آموزش تربیت کودک در سنین مختلف

بر اساس تئوری های مختلف روانشناسی هر فرد به طور پیوسته دوره های رشدی را پشت سر می گذارد و در هر یک از این مراحل رشدی، یکسری نیاز ها دارد که باید تامین شود. والدین با شناخت نیازهای هر مرحله رشدی فرزندشان، با اطمینان بیشتری با او رفتار می کنند و همین اثر بهتری را در رابطه ایجاد می کند. آگاهی از این که چه تغییراتی را باید در هر سنی از فرزند خود انتظار داشته باشید و فرزندتان در سنین مختلف و مراحل رشدی بیشتر به چه چیزی احتیاج دارد، اولین گام برای تربیت درست فرزندان است.
اما چیزی که والدین در همه ی سنین فرزندانشان باید در مورد تربیت او در نظر بگیرند این موارد است:

 •  مقتدر باشید: با داشتن دو ویژگی پذیرا بودن و توقع داشتن هم زمان در تربیت فرزندتان می توانید والدین مقتدری باشید.
 •  با صبر و احترام رفتار کنید، هرگز تحقیر نکنید و خجالت ندهید.
 • به احساس خودمختاری کودک که از 3 سالگی با راه رفتن و حرف زدن در او شکل می گیرد، توجه داشته باشید.
 • با آگاهی از توانایی های کودک در هر سن محدودیت ها و انتظارات روشنی از او داشته باشید.
 • به جای کلامی، عملی رفتاری که انتظار دارید را آموزش دهید.
 • مسئولیت های متناسب با سن کودک از او انتظار داشته باشید.
 • مهارت‌های ارتباطی را از 3 سالگی جدی بگیرید .
 • اطمینان حاصل کنید که احساسات، تغییرات جسمی و عاطفی و ترس کودکتان "طبیعی" است.

روش های صحیح تربیت فرزندان در خانواده

بیشتر بخوانید: چگونه جلوی ناخن جویدن کودکان را بگیریم؟ علت جویدن ناخن در کودکان

روش های صحیح تربیت فرزندان در خانواده

 1. وضع قوانین مشخص

قوانین را متناسب با سطح رشدی کودک، برایش شرح دهید و در مورد ضرورت اجرای آن‌ها با او صحبت کنید. به سوالات کودک در زمینه قوانین منزل توضیح دهید؛ تا توانایی تفکر و استدلال در کودک در زمینه تعیین قوانین از سمت افراد بزرگتر برای او شکل گیرد. 

 1. ثبات در اجرای قوانین

در اجرای این مورد، لازم نیست به شیوه‌ای سختگیرانه عمل شود. از طرفی لجبازی‌ها و گریه‌های کودک نباید باعث صرف نظر کردن شما از قواعد تربیتی کودک شوند. چرا که شما به عنوان والد باید قدرت خود را حفظ کنید. در صورتی که کودک متوجه شود که شما به راحتی تسلیم خواسته‌های او می‌شوید، دیگر همیشه از این ترفند استفاده خواهد کرد. 

 1. هماهنگ بودن والدین در تربیت کودک

اگر هماهنگی پدر و مادر به درستی شکل نگیرد، کودک دچار آشفتگی و سردرگمی می‌شود. این دوگانگی باعث می‌شود هیچ گاه  کودک متوجه نشود که در موقعیت‌های گوناگون به چه صورت باید رفتار کند. پس لازم است در این زمینه به یک توافق کلی دست یابید. 

 1. حفظ خونسردی در واکنش به بدرفتاری های کودک

زمانی که در مورد مسائل مختلف با کودک خود، با مشکل روبرو می‌شوید، با او صحبت کنید. به حرف‌هایش با دقت گوش دهید و سعی کنید به دنیای کودکانه او وارد شوید. زمانی که شما کنترل خود را به دلیل اشتباهات کودک از دست می‌دهید و واکنشی هیجانی نشان می‌دهید، کودک به تدریج می‌آموزد که به جای حل مسائل در برخورد با مشکلات، رویکرد هیجانی نشان دهد و به خشونت روی آورد. در صورتی که کودک بر تکرار رفتارهای اشتباه خود اصرار دارد، می‌توانید از روش های محرومیت متناسب با سن کودکان استفاده کنید.

 1. برقراری رابطه ای دوستانه در برخورد کودک

در مورد رفتارهایی که برایتان آزار دهنده است برایش توضیح دهید. با این روش می‌توانید حس همدلی را در او افزایش دهید. برچسب زدن به کودک و خطاب قرار دادن او با واژه‌هایی مانند "بچه بد، بدجنس یا آزار دهنده" تاثیرات منفی در روح و روان او بر جای می‌گذارد. رفتارهای خوب کودک را با روش‌های تشویق کودک می‌توانید تقویت کنید (البته تشویق باید کم و متناسب با موضوع باشد). 

 1. الگوی مناسبی برای او باشید

کودکان همواره به رفتارهای شما بیشتر از کلام تان توجه می‌کنند و شما باید به گونه‌ای رفتار کنید که فرزندتان با تقلید از رفتارتان به گمراهی کشیده نشود.

دریافت مشاوره خانواده تلفنی در افراکلینیک

تاثیر روش تربیتی فرزند در فرآیند رشد و یادگیری او 

تاثیر روش تربیتی فرزند در فرآیند رشد و یادگیری او 

گرچه سن تربیت کودک محدود به زمان خاصی نمی باشد؛ ولی دوره رشدی زیر 7 سال، اهمیت ویژه ای در شکل گیری شخصیت کودک (خلاق یا منفعل) دارد. شیوه ای که شما با او تعامل می کنید در چگونگی برخورد او با موقعیت های جدید و یا مبهم تاثیر می گذارد. اگر نگرش شما در شیوه تربیت فرزند به گونه ای است که به او در یافتن پاسخ سوالاتش کمک می کند، بدون این که پاسخ، سریع و به طور مستقیم از سمت شما داده شود، فرزندتان نقش فعالی در یادگیری پیدا می کند. در نتیجه هوش سیال کودک که مربوط به خلاقیت و کنکاش در موقعیت های جدید است، رشد می کند. بنابراین کودک شما وابسته به پاسخ های درست از سمت شما نیست و این باعث می شود تا اعتماد به نفس کودک در او تقویت شود. والدین کمالگرایی که ترس از اشتباه کردن فرزندشان دارند فرزند خود را به یادگیرندگانی منفعل تبدیل می کنند. این امر منجر می‌شود که کودک مدام منتظر هست تا والدینش پاسخ هر سوالی را به او بدهد. در نتیجه والدینی که بسیار کنترل کننده یا هدایت کننده رفتار کودک هستند، جلوی خلاقیت فرزندشان را می گیرند. بنابراین شخصیت وابسته را در کودک پرورش می دهند.

بیشتر بخوانید: افزایش احساس مسئولیت پذیری در کودکان

نکات و توصیه های  مهم در تربیت نوزاد

 • امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه نوزادان انجام شده و نتایج بدست آمده نشان می دهد تماس بدنی مادر به ویژه ماساژ دادن سر و پشت کودک اثر روانی بسیار بالایی در او دارد.
 • مادرانی که تماس بیشتری با نوزاد خود دارند، بیشتر او را در آغوش می گیرند و در هنگام به خواب رفتن سر و پشت کودک را ماساژ می دهند، دلبستگی امن تری را در فرزند خود ایجاد می کنند. 
 • خبر خوشحال کننده در تحقیقات انجام شده بر روی نوزادان این است که اگرچه با توجه ترین مادران تنها 30 درصد از نیازهای نوزاد خود را به درستی پاسخ می دهند، اما همین میزان کافی است تا نوزاد بتواند به دنیای خارج از خود اعتماد پیدا کند.
 • اگر والدین در هنگام گریه نوزاد، او را در آغوش بگیرند تا او آرام شود و نگران بغلی شدن فرزند خود نباشند، می توانند به سلامت روان کودک خود کمک شایانی کنند، چرا که نوزاد نیاز به احساس گرمای مراقب و بوی مادر را دارد. این رفتار به سادگی می تواند اضطراب نوزاد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • به طور کلی والدین باید آرامش دهنده باشند یعنی به بی قراری ها و آشفتگی های نوزادشان به آرامی پاسخ دهند.
 • به دلیل پدیده سرایت هیجانی در صورتی که مادر در شرایط پر تنشی است باید کمترین تماس بدنی را با نوزاد خود در چنین مواقعی داشته باشد تا تنش مادر به نوزادش انتقال پیدا نکند.
 • تقریباً یک سوم والدین در ایالات متحده نمی دانند چه انتظاری از نوزادان خود دارند و یا اینکه چگونه می توانند کمک کنند تا رشد بهتری نوزادشان داشته باشند. متاسفانه والدینی که بیشتر از همه به کمک احتیاج دارند کمترین درخواست کمک را دارند، بنابراین توصیه می شود در صورتی که در رابطه با نوزاد خود نمی دانید چگونه برخورد کنید حتما در این رابطه با روانشناس کودک صحبت کنید.

برای دریافت مشاوره کودک می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha