021-44273757 ، 02144273767

خود ارضایی : روش های ترک خودارضایی و درمان آن

 06 مرداد 1399   09:03
 0
 4161

خود ارضایی چیست؟

تماس آگاهانه‌ی شخص با اندام‌های تناسلی خویش با هدف افزایش برانگیختگی جنسی و کسب لذت را خود ارضایی می‌گویند. خود ارضایی شیوه ای از ارضاء جنسی است که توسط خود شخص انجام می‌شود و اگر به شکل اعتیاد در آید، باعث بروز مشکلات متعددی در جنبه‌های مهم زندگی فرد می‌شود. علت دیدگاه‌های متنوع به رفتار خود ارضایی،  احساس و فکر بعد از خود ارضایی است، که بسیار تحت تأثیر نوع باورهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی فرد می‌‌باشد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، خود ارضایی رفتار جنسی سالمی است که هر دو جنس از آن بهره می‌برند و می‌تواند به سلامتی فرد کمک کند. در نتیجه بعد از انجام آن فرد احساس امنیت، آرامش و انرژی می‌کند. اما خود ارضایی در کشور ما و طبق باورهای دینی و فرهنگیمان، پیامدهای زیانبار فردی و خانوادگی دارد و روش های ترک خودارضایی اثر مفیدی می‌تواند بر زندگی فرد داشته باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره فردی می توانید با مرکز مشاوره  افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

خودارضایی چیست؟

دلایل خود ارضایی در مردان و زنان

از آنجایی که مردان نسبت به زنان خود ارضایی را هم زودتر شروع می‌کنند و هم دفعات آن بیشتر است؛ به نظر می‌رسد برای ترک آن نیز می‌بایست وقت و انرژی بیشتری صرف کنند. یکی ازدلایلی که خود ارضایی در مردان زودتر اتفاق می‌افتد، وجود اندام جنسی در مردان است که  بیرون از بدن آنهاست و باعث می‌شود تا پسرها زودتر تحریک شده و رفتار خود ارضایی را شروع کنند. همچنین میل به خود ارضایی نیز در مردان بیشتر است. زنان دیرتر از مردان اندام جنسی و ناحیه کلیتوریس را می‌شناسند و میل به انجام خودرضایی نیز عموماً پایین‌تر است. به طوری که بدون عوامل تحریک آمیز، می‌توانند این میل را راحت‌تر کنترل کنند. در حالی که یک خانم می‌تواند 6 ماه بدون اذیت شدن رفتار خود ارضایی را ترک کند، برای مردان ترک آن به راحتی، تقریباً غیر ممکن است.


بیشتر بخوانید: فوت فتیش یا علاقه به پا چیست؟


مضرات و عوارض خود ارضایی

سندرم خود ارضایی آسیب زا : TMS  این سندرم مربوط به اختلالاتی نظیر ناتوانی در نعوظ یا بروز اختلال در انزال است که نتیجه‌ی اقدام به خود ارضایی در وضعیت‌های نامناسب نظیر حالت درازکشیده رو به صورت برای مردان است.
اعتیاد به ابزار ارضای جنسی: خود ارضایی که از طریق رسانه‌های زرد و اینترنت تبلیغ می‌شود، زنان را تشویق به تهیه وسایلی برای بیشتر شدن لذت می‌کند. استفاده مداوم از این وسایل به ویژه ویبراتورها باعث می‌شود که سیستم عصبی به تحریک زیاد با این وسایل، اعتیاد پیدا کند و در رابطه با شریک جنسی خود به طور طبیعی به ارگاسم نرسد.
انزواطلبی: گاهی افراد به دلیل عدم کنترل این رفتار نمی‌توانند در تعاملات طولانی مدت با دیگران بمانند و مجبور به ترک محیط برای انجام این رفتار می‌شوند.
فرار از مشکلات: گاهی افراد برای فرار از حال بد مثل اضطراب یا نا امیدی به خود ارضایی پناه می‌برند. در واقع اگر فرد هر زمان که حال خوبی ندارد به جای بررسی مشکل و بر طرف کردن ریشه‌ای آن، موقتاً حال خود را با خود ارضایی بهتر کند، مهارت حل مسئله در او ضعیف می‌شود.
عدم رضایت جنسی با شریک جنسی: رفتار خودارضایی در افرادی که بیمارگونه آن را انجام می‌دهند، به دلیل ارگاسم شدیدی که ایجاد می‌کند، باعث می‌شود تا در رابطه طبیعی با شریک جنسی، نیازهای جنسیشان به دلیل نیاز به رفتارهای خاص برای تحریک شدن، برآورد نشود. همین امر سبب ایجاد فاصله عاطفی و مشکلات جدی در زندگی مشترک می‌شود.

روش های ترک خودارضایی در زنان و مردان

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده

فواید ترک خود ارضایی

پیامدهای روانی منفی رفتار خود ارضایی متأثر از فرهنگ و مذهب است. به همین دلیل در کشور ما ترک خودارضایی به یک رفتار سازنده تبدیل شده است. از پیامد‌های آسیب‌زای این رفتار  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
رها شدن از احساس گناه: یکی از احساس‌های بسیار دردناک انسان، احساس گناه است. زمانی که فرد درگیر خود ارضایی است، مدام احساس‌های منفی را تجربه کند و حتی ممکن است ناکامی‌های طبیعی زندگی را به حساب این رفتار بگذارد یا خود را مستحق مجازات بداند. ترک خودارضایی کمک می‌کند تا با برداشتن سنگینی احساس گناه از روی خود، راحت‌تر بتواند زندگی کند.
رها شدن از احساس شرم : از آن‌جایی که احساس شرم از جنس احساس غم است، فرد با خود ارضایی در زندگی مدام احساس ملال و اندوه می‌کند که شاید حتی نداند که دلیل آن انجام رفتار خودارضایی است.
افزایش اعتماد به نفس و خود باوری: از آن‌جایی که ترک خود ارضایی، نیازمند کنترل بالا روی احساسات و رفتار خود است؛ بنابراین اگر این رفتار تحت کنترل فرد قرار گیرد، بیشتر می‌تواند به خود اعتماد کند.
گذراندن وقت با دوستان: انزواطلبی یکی از پیامدهای رفتار خود ارضایی است. پس با ترک خود ارضایی، زمان بیشتری را می‌توان برای دوستان و خانواده قرار داد.
انگیزه برای حل کردن مشکلات رابطه جنسی: با ترک خودارضایی راه فرار از مشکلات جنسی بسته می‌شود. چرا که خود ارضایی باعث جایگزین شدن خیال پردازی  به جای رابطه جنسی است و جنبه‌های جنسی ارتباط که به اندازه بخش‌های دیگر زندگی در ایجاد حس صمیمیت مهم هستند، نادیده گرفته می‌شود. بنابراین در صورتی که مشکلات جنسی بر طرف شود فرد می‌تواند تجربه صمیمیت بیشتری را با همسر خود داشته باشد.

درمان خود ارضایی 

مسلماً ترک رفتارهایی که در آن میزان لذت بردن زیاد است، سخت و گاهی غیر ممکن است. وجه اشتراک خود ارضایی و مصرف مواد مخدر ترشح هورمون دوپامین است که باعث افزایش لذت است. روش موثر در ترک اعتیاد استفاده از روش پذیرش لغزش است. در این تکنیک، فرد پس از اقدام به ترک، اگر رفتار منع شده را تکرار کند، می‌تواند خود را ببخشد و بدون سرزنش و اضطراب دوباره ترک کردن آن را شروع کرده و سعی در افزایش فواصل انجام رفتار منع شده کند. به همین دلیل برای ترک مواد، اصطلاح مثلاً 3 ماه است که پاکم یا دو ساله که 6 بار لغزش داشتم، را بکار می‌برند. در واقع راز مهم ترک خودارضایی نیز مانند ترک مواد مخدر در این است که سعی می‌شود فواصل بین ترک خود ارضایی را بیشتر و بیشتر کرده تا فرد دچار چرخه معیوب نشود. 

بیشتر بخوانید: علل و عوارش بازگشت به اعتیاد چیست؟

روش های عملی ترک خودارضایی در مردان و زنان 

1. پیدا کردن علت خود ارضایی

از آن‌جایی که روی آوردن به رفتار خودارضایی در هر فردی ممکن است علت‌های متفاوتی داشته باشد؛ شناسایی علت‌ها و سعی در جایگزین کردن روش‌های دیگر در ترک خود ارضایی بسیار موثر است. برای مثال اگر خود ارضایی برای بر طرف شدن استرس و اضطراب باشد؛ می‌توانید از روش‌های موثری از جمله ریلکسیشن استفاده کنید. یا اگر خود ارضایی به دلیل اختلال وسواس است، حتماً از درمان روانشناختی و یا دارو درمانی برای ترک آن کمک بگیرید.

2. آگاهی در مورد عوارض روحی آن

رفتار خود ارضایی به جز سندرم خود ارضایی آسیب زا و استفاده نادرست از لوازم جانبی برای خودارضایی، عوارض جسمی جدی دیگری ندارد. اما آنچه آسیب زایی این رفتار را زیاد می‌کند عوارض روانشناختی آن است که بر زندگی فردی و مشترک تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود تا فرد با احساسات دردناک شرم و گناه درگیر شود یا شریک زندگیش به این دلیل که احساس می‌کند به اندازه کافی خوب و جذاب نیست، به لحاظ عاطفی از او فاصله بگیرد. آگاهی از احساسات یا اثرات منفی که بعد از انجام خود ارضایی برای فرد رخ می‌دهد، میل به انجام این رفتار را بسیار کاهش می‌دهد و ازعوامل ترک خود ارضایی می‌باشد.

3. استفاده از یادآورها

یکی از ویژگی‌های مهم خود ارضایی افزایش تدریجی میل به انجام آن است و اگر فرد به حالات درونی خود آگاهی داشته باشد؛ می‌تواند قبل از این که میل به انجام آن به حدی برسد که او را کلافه کند، به یادداشت‌هایی که از قبل آماده کرده است، مراجعه کند. در واقع یادآورها، ترمز گیرهای میل شدید به خود ارضایی هستند و باعث می‌شوند تا فرد بتواند کنترل خود را در دست بگیرد و خود ارضایی را ترک کند.

4. استفاده از جایگزین ها

رفتار خود ارضایی از جمله رفتارهایی است که میزان لذت بردن در آن زیاد است. انجام فعالیت‌هایی که می‌توان با انجام آن دست‌های خود را درگیر کرد، می‌تواند جایگزین‌های مناسبی برای جلوگیری از پرداختن به خود ارضایی باشد. برای مثال انجام فعالیت‌های دستی مثل تمرین موسیقی، نقاشی، سفالگری و ...

5. شناسایی موقعیت های برانگیزاننده خود ارضایی

برای مثال دیدن فیلم های پورن و کتاب های تحریک کننده جنسی از عوامل مهم برانگیزاننده این میل هستند. همچنین تنهایی و بیداری‌های شبانه از جمله مواردی هستند که شرایط را برای انجام رفتار خود ارضایی فراهم می‌کنند. بنابراین فرد با دور نگه داشتن خود از عوامل برانگیزاننده، محدود کردن زمان تنهایی و نظم دادن به زمان خواب می‌تواند از رفتار خود ارضایی فاصله بگیرد.

6.گفتگو درباره رابطه جنسی با شریک جنسی

بر خلاف آن‌چه تصور می‌شود، خود ارضایی رفتاری نیست که صرفاً مربوط به افراد مجرد باشد. آمارها نشان می‌دهند، افراد متأهل نیز به همین میزان درگیر رفتار خود ارضایی می‌شوند. از دلایل مهم این رفتار عدم هماهنگی در زمان میل جنسی، عدم آگاهی در مورد رفتارهای جنسی درست در برابر همسر، ارگاسم را ویژگی مردان دانستن از جمله دلایلی است که باعث می‌شوند رفتار خود ارضایی به رابطه جنسی آسیب برساند. بنابراین گفتگوی صریح و شفاف در خصوص رفع موانع لذت جنسی با همسر می‌تواند در ترک رفتار خود ارضایی موثر باشد.

7. ورزش کردن

ورزش کردن به ویژه ورزش‌های گروهی می‌تواند کمک کند تا فرد تعاملات بیشتری داشته و لذت تجربیات مشترک را جایگزین لذت خود ارضایی کند.

موانع ترک خود ارضایی چیست؟

عدم تشخیص درست علت رفتار خود ارضایی: یک باور اشتباه درباره‌ی خود ارضایی این است که تصور می‌شود، افراد صرفاً برای ارضاء نیاز جنسی این عمل را انجام می‌دهند. درحالی که تحقیقات نشان داده یکی از دلایل شایع خود ارضایی در بزرگسالی اختلال اضطراب و وسواس است.  بنابراین عدم تشخیص درست علت رفتار خود ارضایی باعث می‌شود تا فرد به جای انتخاب روش درمانی مناسب، به درمان موقت یعنی خود ارضایی بپردازد. در نتیجه در ترک خود ارضایی با شکست مواجه شود.
اعتیاد به رفتار خود ارضایی: اعتیاد به خود ارضایی زمانی است که این رفتار عملکرد عادی فرد را در زندگی روزمره مختل کند یا فرد را مجبور به انجام اعمال غیر قانونی و مخرب سازد و ترک خود ارضایی را سخت کند.
چرخه معیوب: چرخه‌ی معیوب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در حین این رفتار به قدری خود را سرزنش کند که بعد از آن دچار احساس گناه  و اضطراب فراوان شده و این حس‌های منفی باعث تشدید حال بد در فرد شود و این حال بد تا جایی ادامه پیدا کند که مجبور به تکرار این رفتار برای رهایی از فشار و اضطراب شود.
تماس مستقیم با اندام جنسی: پوست بخش حساس و مهم تحریک جنسی است به همین دلیل تماس مستقیم با آلت تناسلی می‌تواند تحریک پذیری فرد را برای رفتار خود ارضایی بیشتر کند.
استفاده از ویبراتورها : استفاده زنان از ویبراتورها  هنگام رفتار خود ارضایی ممکن است باعث شود تا لذتی را فرد تجربه کند که چنین لذتی در ارتباط جنسی با شریک جنسی و یا بدون این وسایل امکان پذیر نباشد. بنابراین با وجودی که زنان میل جنسی قابل کنترل‌تری دارند اما استفاده از وسایل جانبی برای ارضای جنسی ممکن است شرایط را برای ترک خود ارضایی سخت‌تر کند.
عوامل تحریک آمیز: از آن‌جایی که هر کاری با تشویق بیرونی بیشتر می‌شود، رفتار خودارضایی نیز با وجود فیلم، عکس، دوستان و محفل‌های تحریک آمیز بیشتر شده و این عوامل مانع ترک خود ارضایی می‌شوند.
 

جمع بندی

رفتار خودارضایی یک رفتار جنسی است که دیدگاه‌های متفاوتی در مورد آن وجود دارد. این رفتار اگر به صورت اعتیاد در‌آید، در زندگی مشکلات متعددی را به وجود می آورد. از پیامدهای منفی این رفتار  می‌توان به مشکلات رایج فردی از جمله احساس گناه وکم شدن اعتماد به نفس  اشاره کرد. همچنین خودارضایی در زندگی مشترک باعث مشکلاتی نظیر دلسردی شریک زندگی و عدم رسیدن به ارگاسم در رابطه جنسی با همسر می‌شود. راز ترک این رفتار در پذیرش لغزش و بیشتر کردن فاصله انجام آن برای قرار نگرفتن در چرخه معیوب سرزنش و تکرار مجدد آن است.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره فردی می توانید با مرکز مشاوره  افرا کلینیک تماس حاصل نمایید.

021-44273757 ، 021-44273767

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha