مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

ازدواج و تشکیل خانواده باعث ارتقاء سطح سلامت روان، سطح فرهنگی و اقتصادی جامعه می شود. ازدواج سالم انسان را به سطحی از رضایت، آرامش و آسایش رسانده و سبب کاهش بیماری های روانی در فرد شده و انگیزه ی پیشرفت و تلاش و امید به زندگی را در او بالا می برد.

مشاوره ی ازدواج یا زوج درمانی به شما در حل مشکلات ارتباطی کمک کرده تا روابط شما را بهبود بخشیده و برای زندگی خود تصمیمات عاقلانه ای بگیرید.

نکات مهم درباره مشاوره ازدواج

با مشاوره ی ازدواج شما از تمرکز روی مشکل رها می شوید و می توانید فرد مقابل پشت این تعارضات را ببینید و علاوه بر دیدن خود، طرف مقابل و سومی های زندگیتان که می تواند خانواده ها، کار، پول و هر چیزی غیر از شما و همسرتان باشد را ببینید و الگویی که شما و همسرتان در رابطه با آن دارید، را درک کنید. شناخت الگو های خود و همسر و نوع نگاه شما به عامل های سوم در زندگیتان باعث می شود آگاهی بهتری در زندگی پیدا کنید و همین آگاهی شما را مسلط تر در تصمیم گیری های زندگیتان می کند.

در مشاوره قبل از ازدواج، حین ازدواج و یا حتی پس از طلاق شما می توانید به توانایی های بالقوه درون خود و منابع موجود در محیط اطراف خود بهتر پی ببرید و از آن برای بالا بردن کیفیت زندگی تان استفاده کنید.

ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب

مهمترین ویژگی یک مشاور ازدواج متبحر، داشتن سلامت روان و گذراندن دوره های روان درمانی و تحلیل و روانکاوی می باشد، علت اصلی گذراندن این دوره ها برای مراقبت از روان  مراجع و خود مشاور می باشد چرا که مشاور زمانی که در بطن مشکلات زوج قرار می گیرد در صورت حل نکردن مشکلات شخصی خود، تعارضات و مسائل حل نشده او باعث پیچیده تر شدن مشکلات زوج و حتی سرخورده شدن یکی از زوج ها و پیروزی دیگری و در نهایت احساس گناه خود مشاور بعد از جلسه می شود، اگرچه داشتن ویژگی هایی از جمله  تجربه عملی و مطالعات فراوان در زمینه زوج درمانی، صبر و شکیبایی، عدم اتحاد با یکی از زوج ها، گوش دادن موثر و فعال در کار با زوج ها می تواند ابزار خوبی برای پیشبرد سالم تر کیفیت کار باشد، اما سلامت روان مشاور و گذراندن دوره  های حرفه ای کار با زوج شرط لازم برای یک متخصص در زمینه زوج درمانی است.

مشاوره ازدواج به چه صورتی برگزار می شود؟

مشاوره ازدواج بر اساس شدت مشکل، میزان آسیب دیدگی شخصیت افراد و رویکرد مشاور به دو صورت جلسات فردی و زوجی می باشد.

زوج هایی که به مرکز مشاوره مراجع می کنند اکثرا در ابتدا مشاور آنها را دو نفری می بیند در صورتی که تعارضات زوج شدید باشد به حدی که برگزاری جلسه دو نفری سخت باشد، مشاوران جلسات فردی برای زوج ها تشکیل می دهند؛ همچنین اگر مشاور تشخیص دهد که یکی از زوج ها یا هر دو مشکلات شدید شخصیت داشته و نیاز به روان درمانی یا دارو درمانی دارند جلسات را به صورت فردی برگزار می کند؛ البته نوع برگزاری جلسات به صورت فردی یا دو نفری بستگی به رویکرد مشاور نیز دارد؛ مشاورین با رویکرد سیستمی اکثرا برای درک بهتر شرایط زوج آنها را دو نفری می بینند و مشاورین با رویکرد تحلیلی اکثرا زوج را بعد از یک یا دو جلسه ، جلسات را به صورت فردی جلو می برند، چرا که اعتقاد آنها بر این است که ریشه مشکلات افراد در کودکی آنهاست و تا تعارضات ریشه ای افراد حل نشود پرداختن به مسائل زوج فایده چندانی ندارد.

 

مشاوره ی پیش از ازدواج

با توجه به آمار روزافزون طلاق در میان زوج ها و از آنجایی که گذر از مرحله ی مجردی و ورود به زندگی متاهلی یکی از حساس ترین دوره های زندگی انسان است، افراد پس از کسب آموزش ها و مهارت های مورد نیاز برای زندگی مشترک، با انتخابی آگاهانه، به این امر خطیر اقدام نموده تا زندگی شاد، پایدار و سعادتمندی را تجربه کنند.

هدف از مشاوره ی پیش از ازدواج بررسی آمادگی افراد برای ازدواج، آگاهی از چالش های پیش رو، چگونگی مواجهه با چالش های زندگی است.

در اکثر کشورها مشاوره ی پیش از ازدواج کاملا مرسوم بوده و فرایندی تخصصی برای آگاهی بیشتر افراد نسبت به ویژگی های خود و طرف مقابل  و کشف نقاط مشترک و متفاوت میان خود جهت بهتر فهمیدن هم و تجربه صمیمیت است.

عوامل موثر در ازدواج

عوامل موثر در پیش بینی ازدواج

رشد شخصیتی فرد پیش از ازدواج ضروری بوده و حل مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و شناخت بهتر خود جزء عوامل مهم پیش بینی کننده ی موفقیت قبل از ازدواج است.

مراجعه به یک کلینیک روانشناسی و روانشناس مجرب و متخصص که مسلط به مسائل زندگی مشترک بوده و از ویژگی های شخصیتی افراد نیز آگاه است، بسیار توصیه می شود.

انجام تست های بررسی میزان آمادگی برای ازدواج از جمله بررسی میزان تمایز یافتگی و یا بررسی میزان وابستگی و تست های بررسی سلامت شخصیت  می تواند به پیش بینی کننده میزان موفقیت یا شکننده بودن روابط بعد از ازدواج باشد.

همچنین گذراندن دوره هایی آموزش آمادگی برای ازدواج از جمله  مهارت های ارتباطی مانند گفت و گو، حل مسئله، چگونگی برآوردن انتظارات و نیازهای خود و دیگری، مدیریت احساسات وهیجاناتی مانند ترس، کنترل خشم و رفتارهای پرخاشگرانه و مدیریت ارتباط با خانواده ها می توانند در پیش بینی یک زندگی مشترک موفق کمک کننده باشد. چرا که در این دوره ها افراد با چشم انداز واقعی از زندگی مواجه می شوند و آگاهی بیشتر باعث می شود تا افراد در زندگی در مقابل مشکلات غافلگیر نشوند و احساس فریب خوردن یا احساس باختن که احساس بسیار دردناکی است که خیلی از زوج ها بعد از ازدواج تجربه می کنند، را نداشته باشند.

به طور خلاصه می توان گفت هرچقدر افراد قبل از ازدواج آگاهی بیشتری در مورد فضایی که بعد از ازدواج قرار است تجربه کنند بدانند کمتر دچار در مقابل مشکلات اسیب پذیر می شوند، چرا که بسیاری از مشکلات زوج ها به نا آگاهی آنها عواقب انتخابی که دارند، بر می گردد.

در مشاوره ی پیش از ازدواج، متخصص با ترسیم چشم اندازی از زندگی مشترکی که آنها در پیش رو دارند به افراد در رابطه با ازدواجشان پیش آگاهی می دهد و افراد با آگاهی از مشکلات احتمالی پیش رو تصمیم می گیرند که در کنار هم زندگی مشترک را شروع کنند یا نه، به همین دلیل وظیفه اصلی مشاور شبیه چراغی است که تنها مسیر را روشن می کند تا افراد  نقاط قوت و مشکلات پیشرو زندگی مشترک را ببینند و بعد تصمیم با خود مراجعین است.

۱۰ عامل پیش بینی کننده یک ازدواج پر خطر

عوامل پیش بینی کننده ازدواج پر خطر
 1. مدت آشنایی زوجین نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد( کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ۳ سال)
 2. عدم بررسی ازدواج سایر افراد خانواده ی طرف مقابل
 3. نبود شباهت در ویژگی های اصلی شخصیت و وجود تفاوت های بسیار و یا شباهت در ویژگی های منفی
 4. عدم تمایز یافتگی افراد (عدم توانایی فرد برای تفکیک کردن خود از خانواده اصلی اش) و وابستگی زیاد فرد به اعضای خانواده اش
 5. علت های نامناسب برای ازدواج مثل فرار از مشکلات یا انتقام از فردی دیگر
 6. سن نامناسب برای ازدواج (چرا که ازدواج در سن خیلی پایین باعث ناپختگی و تحت تاثیر دیگران بودن و در سن بالا باعث پایین آمدن توانایی سازگاری با تفاوت ها است)
 7. آسیب شخصیت یا اختلال روانی
 8. نداشتن استقلال مالی، شناختی و عاطفی و نداشتن قدرت تصمیم گیری در زندگی
 9. بارداری زود هنگام (باعث افزایش مسئولیت و استرس بیشتر برای زوجین در ابتدای زندگی می شود)
 10. زندگی در مکانی بسیار دور یا بسیار نزدیک نسبت به خانواده ی اصلی

بهترین زمان مراجعه برای مشاوره ی ازدواج زمانی است که افراد حداقل به یک شناخت کلی از طرف مقابل رسیده باشند و طرف مقابل در مورد مسائل مختلف گفت و گو کرده و آمادگی ازدواج را نیز داشته باشد. توصیه می شود که دختر و پسر ۶ تا ۹ ماه با یکدیگر مراوده داشته و در این دوران بر حسب چالش های موجود حداقل در ماه دو بار به مشاور مراجعه کنند، وظیفه ی مشاور پیش از ازدواج تنها آگاه کردن زوجین از نتیجه ی ازدواجشان بوده و حق انتخاب با خود زوجین است.

مشاور ازدواج دیدگاه ها، نگرش ها، اعتقادات، و اهداف مراجعین در زندگی را مورد بررسی قرار داده و آنها را از افکار و عقاید و اهداف یکدیگر آگاه می سازد.

افراد باید ابتدا به لحاظ رفتاری، خانوادگی، سبک زندگی، و تحصیلات مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس، به لحاظ ذهنی و تفکراتی و در نهایت، از لحاظ نوع نگاهشان به زندگی، سرگرمی و تفریحاتشان مورد بررسی قرار بگیرند.

اهداف اصلی مشاوره پیش از ازدواج بررسی افراد از نظر سلامت روان و آگاهی دادن به آنها از شرایط بعد از ازدواج است. همچنین مشاوره برای کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب و رسیدن به یک مدل برقراری ارتباط صحیح و درست بین آنها است که جنبه ی پیشگیری داشته و موجب تامین بهداشت روانی خانواده می شود. مشاوره ی ازدواج در مرکز مشاوره افرا کلینیک به ۳ روش حضوری، تلفنی و آنلاین انجام می شود که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۶۶۵۵۸۲۲۵-۲۶ تماس بگیرید.

۳ هدف مهم انجام مشاوره ی ازدواج

 1. بررسی میزان آمادگی افراد برای ازدواج و بررسی سلامت روان آنها
 2. آگاهی دادن به افراد برای شناخت یکدیگر و ارزیابی میزان انعطاف پذیری آنها
 3. ارزیابی میزان مهارت های زندگی در افراد

چرا و چه موقع باید به مشاوره پس از ازدواج مراجعه کنیم؟

 1. بالا بردن خودآگاهی برای بهتر شدن کیفیت زندگی
 2. در زمان مواجهه با مشکلات و تعارضات گوناگون در زندگی
 3. یادگیری روش های مناسب حل اختلافات، مصالحه و به توافق رسیدن در زندگی
 4. یادگیری مهارت های ارتباط موثر مانند بیان صادقانه ی احساسات و گوش دادن فعال
 5. بررسی  میزان و زمان مناسب برای برآورده شدن انتظارات طرف مقابل
 6. کشف نکات جدید در روابط خود
 7. رسیدن به نتایج و تصمیم های مثبت در زندگی با کمک مشاور
 8. یادگیری روش های کنترل خشم و غلبه بر ترس از صمیمیت
 9. غلبه بر استرس و اضطراب و تعدیل رفتارها و عادت های نامناسب گذشته

 

عوامل موثر در ازدواج موفق چیست؟

۱-داشتن سلامت روان

۲-داشتن مهارت های ارتباطی از جمله گوش کردن، همدلی، حل مسئله و….

۳- آگاهی از خود و شناخت نقاط قوت و ضعف خود

۴- شناخت نقاط قوت، حساسیت هاو آسیب پذیری های طرف مقابل

۵-پذیرش اشتباه در خود و طرف مقابل

۶-تلاش مداوم برای بهتر شدن روابط از طریق زمان گذاشتن برای هم و گفتگو کردن با هم

۷-تلاش برای اعتماد سازی و صمیمیت

در واقع رابطه دوتایی دارایی است که برای نگه داشتن آن باید تلاش کرد و همان طور که برای سرمایه های مالی خود برنامه ریزی می کنیم برای سرمایه گذاری های عاطفی خود نیز می بایست زمان و انرژی صرف کنیم، چرا که روابط عاطفی پویا می باشد و برایی تجربه لذت بخش صمیمیت و آرامش می بایست زمان گذاشت و در صورتی که مورد غفلت و بی توجهی قرار گیرد حتما رو به ضعف می رود.

به طور کلی می توان گفت، هدف از مشاوره ی ازدواج صرفا یافتن نقاط مشترک بین زوجین نیست، بلکه یافتن عوامل هشدار دهنده مانند نق زدن، شکایت کردن، سرزنش کردن، سکوت کردن، دفاعی برخورد کردن و میزان و شدت هر یک از آن ها در زوجین است. مشاور پس از شناسایی این عوامل و با توجه به خاص بودن ویژگی های هر فرد و بررسی شرایط آ نها، درصدد اصلاح و حل این عوامل هشدار دهنده بر می آید. در صورتی که شما خواننده عزیز نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می باشید می توانند با شماره ۰۲۱۶۶۵۵۸۲۲۵ تماس بگیرید.