۲۶ _ ۶۶۵۵۸۲۲۵ – ۰۲۱

بدرفتاری کودک خود را چگونه درمان کنیم؟

 19 دی 1397   13:37
 0
 212
اشتراک :

با توجه به مقاله قبلی (بدرفتاری کودکان در مدرسه و تبعات آن برای کودک) کمک به کودک برای بهبود رفتارش در مدرسه مستلزم تلاش توام خانه و مدرسه است. این راه حل ­هایی که ما ارائه می­ دهیم به شما کمک خواهند کرد تا مشکل را شناسایی و روشی ایجاد کنید تا هماهنگ با تلاش شما و معلم، کودک شما رفتارش اصلاح شود. 

قدم اول: جمع آوری اطلاعات

اولین قدم برای درمان بدرفتاری کودک این است که از تمام منابع موجود استفاده کنیم تا دقیقأ بفهمیم در کلاس چه می ­گذرد.

با کودک صحبت کنید.

از کودک در مورد مشکلات مدرسه سوال کنید. بهتر است قبل از این که با معلم کودک جلسه ­ای داشته باشید، از دیدگاه کودکتان از مشکل او آگاه شوید. کودک را به خاطر مشکلی که پیش آمده نصیحت یا سرزنش نکنید. به جای سرزنش بهتر است نظر کودک را در مورد راه ­های حلِ مشکل بپرسید و با کودک رفتار صحیح داشته باشید.

صحبت با کودکان

 • در مدرسه چه خبر است؟
 • از کلاس ­ها یا نبود سرگرمی در مدرسه خسته است؟
 • آیا درس چون خیلی آسان است خسته کننده می ­باشد؟
 • اگر مشکلی در درک مطالب است آن را پیگیری کنید. آیا مطلب را نمی فهمد یا نمی بیند یا نمی شنود؟
 • وقتی کار کلاسی ­اش را انجام نمی ­دهد، چه اتفاقی می ­افتد و او چه می ­کند؟
 • وقتی کار کلاسی ­اش تمام شد چه می­ کند؟

با معلم و مسئولین مدرسه جلسه بگذارید.

بگذارید معلم، معاونین و مدیر مدرسه بدانند شما بالاترین اولویت خود را بر رفتار درست و یادگیری کودکتان در مدرسه گذاشته اید. سعی کنید تا حد ممکن ملاقات حضوری انجام دهید و به ندرت به مکالمه تلفنی اکتفا کنید. از معلم بخواهید که رفتارهای نگران کننده­ی کودکتان را دقیقاً برایتان شرح و توضیح دهد. سعی کنید از دیدگاه آموزگار نسبت به مشکل کودکتان آگاه شوید. مشکلات مشابهی را که امکان دارد با کودکتان داشته باشید برای معلم بگویید و به او بگویید که در منزل این مشکلات را چگونه مدیریت می ­کنید. این مسئله می ­تواند به آموزگار در شناخت کودکتان کمک کند.

 • از روش هایی که تاکنون مسئولین مدرسه برای حل و رفع مشکلات قبلی به کار برده­ اند سوال بپرسید.
 • آیا در تمام کلاس­ ها این گونه رفتارهایی دارد یا فقط در یک کلاس خاص رفتار نامناسب دارد؟
 • آیا این مشکل به تازگی پیش آمده و یا بارها تکرار شده است؟
 • آیا تعداد زیادی از دانش آموزان درکلاس بدرفتاری می­ کنند یا فقط کودک شما شاخص است؟
 • اگر کودک مشکلات تحصیلی دارد، چگونه می­ توانید این مشکل و نیاز را حل کنید؟
 • آیا معلم، معاون یا مدیر، پیشنهاد خاصی دارند؟
 • توقعات خود را به روشنی بیان کنید.

بعضی معلمان امکان دارد در مورد کارهایی که شما می ­توانید برای کمک به حل مشکل انجام دهید، سفارش ­های ویژه­ ای داشته باشند. سفارش­ های معمول شامل این موارد است: نظارت بر انجام تکالیف و این نکته که کودک هر روز تمام لوازم ضروری را با خود به مدرسه بیاورد و تکلیف خاص مثل مشاهده دقیق کودک در هنگام انجام تکالیف مختلف برای شناخت دقیق تر توانمندی ها یا ضعف های کودک.

بررسی ­های بیشتر

ببینید آیا تنش­ های غیر عادی که در مدرسه دارد در خانه هم دارد؟ اگر اینطور است نیاز است از نظر عاطفی کودک را ارزیابی کنید. اگر تشخیص معلم این است که ریشه مشکل کودکتان در مساله یادگیری است، ممکن است عاقلانه این باشد که با یک متخصص شنوایی، بینایی، اختلال یادگیری، آموزشی و یا یک روانشناس مشورت کنید.

قدم دوم: شناسایی مسائل بدرفتاری کودک در مدرسه

اکنون شما می ­دانید کودکتان در مدرسه چه کار می ­کند که خارج از محدوده در نظر گرفته می ­شود. در اینجا مجموعه رفتارهایی، ممکن است نقش داشته باشند و یا شاید این مشکلی است که فقط با یکی از چندین معلم رخ می­ دهد. اکنون شما با شرایط کلاس آشنا هستید و بعضی از زمینه ­ها را می ­شناسید. اینک وقت آن است که فراتر بروید.

رفتارها را مشخص و مجزا کنید

با کمک معلم یا معاون، مشخص کنید کدام رفتارها باید تغییر یابند. سپس، کوشش خود را در جهت تغییر آن رفتارها در کودک، متمرکز کنید.

کودک را تحقیر نکنید. تمرکز کنید که بدرفتاری او را تصحیح کنید همچنین رفتارهای او را از شخصیت او مجزا کنید.

عمل بر حسب شرایط

اگر کودک، همان رفتاری را که در مدرسه دارد، در خانه هم دارد. رسیدگی به مساله و برآمدن از عهده آن را باید از خودتان آغاز کنید.

در رفتارتان با همسرتان، سایر فرزندان و فرزندِ بدرفتار خود بازنگری کنید.

زمانی­ که بدرفتاری کودک در مدرسه ادامه داشت چه باید کرد؟

با کمک معلم یک برنامه منزل _ مدرسه طراحی کنید

اگر بدرفتاری کودک ادامه داشت می ­توانید از یک برنامه منزل _ مدرسه کمک بگیرید که شما و معلم می ­توانید با این روش با همکاری یکدیگر رفتار کودک را مدیریت کنید. با همکاری آموزگار، جدولی برای رفتارهای داخل مدرسه طراحی کنید به این ترتیب که:

اوقات مدرسه را به چند بخش، مانند قبل از زنگ تفریح، قبل از ناهار و زنگ آخر تقسیم نمایید. اگر مشکلات خارج از کلاس درس هم وجود دارد زنگ تفریح را نیز در این تقسیم بندی قرار دهید. قوانینی را که لازم است کودکتان رعایت کند بنویسید. آموزگار می ­تواند برای هر قانونی که کودک در هر یک از بخش ­های یاد شده رعایت می­ کند به کودک امتیاز بدهد. همینطور معلم هم می­ تواند نظرات مثبت خود را درمورد تلاش ­ها و رفتارهای کودک کنار جدول یادداشت کند .

کودک باید هر روز جدول را به منزل بیاورد تا به وسیله شما امضا شود و فردا آن را به آموزگار برگرداند. برای این که کودک دلسرد نشود درمورد جدول اظهار نظرهای منفی یا انتقادی نکنید و امتیازاتی را که کسب کرده است پس نگیرید.

برنامه را برای کودک توضیح دهید

بگذارید کودک بداند که جدول رفتار در مدرسه چگونه تکمیل می­ شود و برایش توضیح دهید. برای کودک توضیح دهید در هر بخش از اوقات مدرسه اگر از قوانین آن پیروی کند، می ­تواند امتیاز بگیرد. مطمئن شوید کودکتان می ­داند که باید جدول را هر روز به مدرسه ببرد و به منزل بازگرداند.

برنامه درمانی را به کودک توضیح دهید

راجع به پاداش­ ها با کودکتان صحبت کنید

در مورد پاداش­ های جدول در زمانی که کودکتان به هدف تعیین شده رسیده است، تصمیم­ گیری کنید. امکان دارد شما بخواهید در پایان هفته نیز پاداش دیگری در نظر بگیرید. پاداش ­های روزانه می ­تواند مثل یک دسر مورد علاقه یا نیم ساعت بازی کردن با یک بازی خاص با والدین و پاداش ­های هفتگی می­ تواند شامل یک روز رفتن به منزل مادر بزرگ یا رفتن به پارک، سینما و یا امانت گرفتن یک فیلم ویدئویی باشد. به کودکتان بگویید که اگر به هدف تعیین شده برسد دوست دارد چه پاداشی را دریافت کند و در صورتی که شما با آن موافق بودید آن را کتبی یادداشت کنید.

در مورد پیامدها صحبت کنید

از قبل دقیقاً تصمیم بگیرید که اگر کودکتان به هدف تعیین شده نرسد یا جدول روزانه را برای بررسی نزد شما نیاورد چه کار خواهید کرد و چه پیامدهایی برایش دارد. پیامدهای مناسب می­ تواند شامل محروم شدن از یک فعالیت لذت بخش یا از دست دادن یک امتیاز مثل تماشای تلویزیون یا بازی با دوستان پس از مدرسه باشد. همچنین اگر کودک در مدرسه رفتاری نامناسب دارد می­ توان در مدرسه نیز برایش پیامدهایی در نظر گرفت. به کودکتان بگویید اگر به هدف تعیین شده نرسد یا جدول روزانه را به منزل نیاورد چه پیامدهایی خواهد داشت.

برنامه را شروع کنید

هر روز امتیازهای کسب شده را بررسی کنید. اگرکودک قوانین مدرسه را رعایت کرده است او را تشویق کنید. جدول را امضا کنید و مطمئن شوید که روز بعد آن را به مدرسه خواهد برد. در پایان مدت تعیین شده امتیازاتی را که کودک کسب کرده جمع ببندید و اگر به هدف رسیده است به او پاداش دلخواهش را بدهید.

اگر کودکتان به هدف تعیین شده نرسیده است، یا جدول را برای بررسی نزد شما نیاورده است، مشکل و پیامد آن را برای کودکتان شرح دهید. در مورد امتیازها با فرزندتان بحث نکنید. فقط پیامدهایی را که قبلاً در مورد آن ­ها تصمیم گرفته ­اید اجرا کنید. به توافق ­هایتان و این که کودک در چه شرایطی می ­تواند فعالیت یا امتیازی را که از آن محروم شده است مجدداً به دست آورد وفادار بمانید. امکان دارد لازم شود چندین روز پیامدها را اجرا کنید تا کودکتان پیروی از قوانین مدرسه را بیاموزد.

اگرچه در بیشتر مواقع بررسی علت این کارشکنی می تواند کمک کند تا یک سری تمهیدات دیگر برای اصلاح برنامه ایجاد کنیم تا بهتر قابل اجرا باشد و نیازی به استفاده از محرومیت ها نباشد.

به همراه معلم پیشرفت کودک را بررسی کنید

بعد از یک هفته، برای بررسی پیشرفت کودکتان معلمش را ملاقات کنید و تغییرات لازم را در برنامه اعمال کنید. از معلم به خاطر زحماتش قدردانی کنید به او بگویید از کمک شما متشکرم، خوشحالم که می ­توانیم با همکاری یکدیگر روی این برنامه کار کنیم. در مورد مرحله پایانی برنامه صحبت کنید.

به همراه معلم پیشرفت کودک را بررسی کنید

پایان برنامه

اگر کودک شما برای ۵ روز پیاپی به هدف تعیین شده دست یافت، با مشکل تر کردن شرایط دریافت پاداش، کمتر کردن پاداش­ ها را شروع نمایید. مثلاً فقط زمانی به کودکتان پاداش دهید که دو روز متوالی به هدف تعیین شده رسیده باشد. سپس این زمان را به سه روز پیاپی و بعد به یک هفته افزایش دهید. اگر کودکتان قوانین مدرسه را رعایت نمی­ کند، پیامدها را دائماً اجرا کنید. تشویق کودکتان را برای رفتارهای مناسب در مدرسه ادامه دهید.

وقتی رفتار کودکتان پیشرفت کرد می ­توانید جدول رفتاری را ۲ روز در میان و سپس هفتگی به مدرسه بفرستید و سپس فرستادن آن را متوقف کنید. حداقل ۲ مرتبه در طول نیم سال با معلم تماس تلفنی بگیرید و یا به مدرسه کودک بروید تا مطمئن شوید که رفتار کودکتان رضایت بخش است. اگر رفتار کودک بدتر شد، به سادگی یک قدم به عقب برگردید و برنامه را دوباره شروع کنید. مثلاً تا زمانی که کودکتان موفقیت پایداری پیدا کند جدول را هر روز بررسی کنید یا دفعات پاداش را بیشتر نمایید. سپس مرحله پایانی را مجدداً اجرا کنید.

در پایان

با معلم کودکتان مشارکت داشته باشید. نگرانی ­هایتان را در مورد رفتار او به وضوح و با آرامش برای معلم بیان کنید. توجه داشته باشید که عوامل زیادی بر رفتار کودک تأثیر می­ گذارند، سرزنش معلم و حتی خودتان به کودکتان کمکی نخواهد کرد. به جای این که فکرتان را مشغول عوامل ایجاد کننده­ی مشکل کنید، بر روی راه حل­ ها تمرکز نمائید و باز تاکید داریم که کلید موفق شدن بر بدرفتاری کودکان، گفتگوهای همدلانه و گوش دادن فعال به آن هاست.